Fit HubFitnessHer Ruh Haline Uygun Egzersiz Önerileri

Her Ruh Haline Uygun Egzersiz Önerileri

Biri bize “Nasılsın?” diye sorduğunda içgüdüsel olarak “İyiyim, sen nasılsın?” deriz. Peki, bu soruyu kendimize ne sıklıkla sorarız? Soran kişi kendiniz olunca, geçiştirici yanıtlar vermeyeceğinizi umuyoruz.

Ruh halinize iyi gelen antrenmanları uygulamak, uzun vadede egzersizin sürdürülebilir olmasını sağlar. Şimdi bir de şu şekilde soruyoruz: Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Huysuz, heyecanlı, endişeli, üzgün, sinirli ya da tembel… Yanıtınıza göre mükemmel antrenman eşleşmenizi bulun.

Heyecanlıysanız

İyi geçen bir iş görüşmesinden çıktınız ya da hoşlandığınız kişiyle nihayet bir akşam yemeği yiyeceksiniz diyelim. Yerinizde durmaya müsaade etmeyen heyecan, süper zorlu bir antrenman için nihai yakıttır. Vücudunuzda bu tür pozitif enerjinin dolaştığını fark ederseniz, bunu kullanın. Çünkü bu tarz heyecanları hayatta her gün yaşamıyoruz. Yüksek yoğunluklu, zorlu antrenmanlar bu anlamda tam da size göre. Açık havada koşarak sprint yapabilir veya crossfit WOD’ları ya da metabolizma ateşleyici antrenmanları deneyebilirsiniz.

Endişeliyseniz

Yaklaşan bir sınav ya da sunumla ilgili geçici kaygı, zorlu bir antrenmana kanalize edilebilir. Bununla birlikte, aşırı düşünme biçimindeki kaygı için olumsuz düşünce kalıplarınıza değil, sizi bir rutine uymaya zorlayan dans veya aerobik sınıflarına katılmak etkili olabilir. Grup egzersizlerine katılmanın faydalarını üzerinizde hissedebilirsiniz. Kaygınız daha şiddetliyse, derin nefes almayı vurgulayan yoga gibi pratikler size yardımcı olabilir. Ancak yüksek ağırlıkla squat yapmak, size panik atak gibi durumlarda yardımcı olmayacaktır. Endişeniz günlük aktiviteleri tamamlamanızı engelleyecek düzeydeyse, bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Üzgünseniz

İşte moral bozukluğu için iyi bir haber: Çok sayıda araştırma, egzersizin en iyi antidepresanlardan biri olduğunu belirtiyor. Çünkü egzersiz yaptığımızda güçlenmiş hissediyoruz. Bu durum “daha fazlasının da üstesinden gelebilirmişiz” gibi hissetmemize neden oluyor. Çoğu araştırma, iyi hissettiren beyin kimyasalları ile bağlantısı nedeniyle koşu veya yüzme gibi aerobik egzersizleri desteklerken, bazı insanlar halterle ağırlık kaldırmanın depresyonu hafiflettiğini, çünkü tüm vücudumuzu anda olmaya zorladığını belirtiyor. Koşu önerilerimize göz atmak için tıklayın.

Sinirliyseniz

Sinirinizi yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), kickboks veya boks gibi zorlu bir şeyler için kullanın. Antrenman bittiğinde “o olumsuz duyguyu odada bırakmış gibi” hissedebilirsiniz. Herhangi bir olumsuz duyguyla karşı karşıya kaldığınızda egzersize yönelmenin her zaman sağlıklı olmadığını göz önünde bulundurun. Egzersizi duygularınızdan kaçmak için kullanmak ve yüzleşmemek, uzun vadede sorun teşkil edebilir.

Tembelseniz

Spor salonuna gitmek istemiyor musunuz? Bazı durumlarda, sadece evde kalıp tüm vücudu çalıştıran kısa süreli egzersiz yapmak, tembelliği aşmanız ama konfor alanınızdan çıkmamanız için yeterlidir.

Ancak hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, aşırı derecede yorgunsanız veya duygusal olarak dengesiz durumdaysanız, yapabileceğiniz en iyi “antrenman” dinlenme günü yapmaktır. Bir gün izin almanız hedeflerinizin şaşmasına neden olmaz, kendinizi zorlamayın.

Evde rahatlıkla kullanabileceğiniz fitness ekipmanları için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!