Fit HubSağlıkHayatınızı Değiştirecek Küçük Ama Etkili Alışkanlıklar

Hayatınızı Değiştirecek Küçük Ama Etkili Alışkanlıklar

Alışkanlıklar günlük aktivitelerimizin kalitesinden hayatımızın verimine, sağlık durumumuzdan psikolojimize kadar birçok konuda etkili. Hayatımız boyunca edindiğimiz iyi veya kötü alışkanlıklar bizi bu kadar etkilerken, hayatımızı değiştirecek yepyeni alışkanlıklar edinmek hayat kalitemizi yükseltebilir. Aslında çok kolay ve küçük olan bu alışkanlıklar yeni perspektifleri hayatınıza entegre etmenize yardımcı olmaya hazır.

Değişime hazırsanız bu alışkanlıkların gücünden faydalanarak hayatınızda verimli bir sayfayı açabilir, bugünden itibaren hayata karşı düşüncelerinizi değiştirmek için ilk adımı atabilirsiniz!

1. Yemek Düzeninizi Değiştirin

Beslenme hayatımızın benzini, bize enerji veren ilk adım. Beslenme düzeniniz ne kadar sağlıklı olursa enerjiniz de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden yeme düzeninizde hatırı sayılır değişiklikler yapmaya hazır olun.

Tabağınızı Gökkuşağına Çevirin

Farklı sebzeler ve meyveler; farklı vitaminlere, minerallere ve sağlık yararlarına sahiptir. Tabağınızı hazırlarken artık sebzelere, tahıllara ve meyvelere yer vermeyi unutmayın. Farklı renklerdeki yiyecekleri tercih ederek mineral ve vitamin bakımından vücudunuzu besleyin.

Soda ve Şekerli İçecekleri Azaltın

Rafine şekerin fazlası vücudumuza zarar verebileceğinden dolayı şeker içeren yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Bu şekilde şekerin verebileceği zararı engelleyerek sağlıklı bir beslenme düzenine de sahip olabilirsiniz. Bu yöntem için şekerli içecekleri karbonatlı suyla değiştirebilir veya suyunuza meyve veya rendelenmiş zencefil gibi çeşitli tatlar ekleyebilirsiniz.

Her Öğüne Sağlıklı Protein Ekleyin

Her öğünde protein önemlidir. Bunun dışında protein kaynaklarınız da önemlidir. Kırmızı ve işlenmiş etler, kolay ulaşılabilir protein kaynakları gibi görünse de fazla tüketildiğinde, kanser dahil olmak üzere bir çok hastalığın riskini artırabilir. Sağlıklı proteinler tüketerek bu hastalık risklerini hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Tofu, mercimek, fındık, tohum ve fasulye gibi bitki bazlı proteinleri de menünüze ekleyebilirsiniz.

Günlük hayatınızda tüketebileceğiniz protein deposu atıştırmalıklar için tıklayın!

2. Kendinizi Geliştirecek Alışkanlıklar Edinin

Okuyun

Okumak ve bilgi edinmek beyin sağlığı için çok önemlidir. Dolayısıyla daha kaliteli bir hayat için her gün okumaya gayret gösterin. Öğrenin, yorumlayın ve araştırın. Bu şekilde hem birikimli hem de hayatın sürprizlerine aşina olarak gelişmeye başlayabilirsiniz ve beyninizi canlı tutarak zihin yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Beyin kıvrımlarını hareket ettirmek ve onları daha çok geliştirmek için okuma alışkanlığını hayatınıza entegre edin.

Güne Planlı Başlayın

Planlı olmanın stres seviyelerini azalttığına dair uzman görüşlerini duydunuz mu? Güne planlı başlamak endişe ve kaygı gibi olumsuz hislerin oluşmasını azalttığı gibi aktif kalmanızı da sağlayacaktır. Bu nedenle her daim planlı olun ve planlarınızı detaylarıyla beraber gereken zamanlarda yapmaya özen gösterin.

Her Gün Kendinizi Farklı Bir Alanda Geliştirin

Tıpkı okumak gibi farklı aktiviteleri öğrenmek de beyin sağlığına oldukça faydalı. Birçok uzman beynin aktif kalması ve hafızanın güçlenmesi için halihazırda başka bir yabancı dil öğrenmenin veya strateji odaklı oyunlar oynamanın yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Her gün merak ettiğiniz yeni bir konuyu araştırarak kendinizi farklı alanlarda geliştirebileceğiniz gibi yeni hobiler de edinebilirsiniz. Çünkü yeni şeyler öğrendikçe genç ve üretken kalabilirsiniz.

Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Azaltın

Dijitalleşme ve teknolojinin ilerlemesiyle televizyon ve telefonlarda geçirdiğimiz vakit giderek artıyor. Sürekli parlayan bir ekrana bakmak göz sağlığınızı kötü etkileyebileceği gibi boş zamanlarınızın da verimsiz geçmesine neden olabilir. Daha verimli bir hayat için özellikle sosyal medyada geçirdiğiniz vakti azaltmak çok önemli. Eğer bırakamayacağınızı düşünüyorsanız size yardımcı olması için telefonunuza veya bilgisayarınıza hangi uygulamada ne kadar kaldığınızı gösteren aplikasyonlar indirebilirsiniz. Bu sayede ne kadar zaman geçirdiğinizi görebilir ve kendinize yeni sınırlamalar koyabilirsiniz.

Daha Çok “Hayır” Deyin

Sahip olduğumuz enerji sınırlı… Bu enerjinizi hayır diyemediğiniz eylemlerle harcamak hayat kalitenizi düşürebilir. Hayır demek ne kadar zor olsa da ihtiyaç duyduğunuz alanı size sağlayacaktır. Nihayetinde bu davranış, kendinizi korumanın bir yoludur.

3. Egzersiz Dünyasını Benimseyin

Meditasyon Yapmaya Başlayın

Günlük stresten ve kargaşadan uzaklaşmak için size yardım eli uzatacak olan meditasyon, uzun zamandır sakinleşmek isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Kısa bir süreliğine de olsa sadece vücudunuzu ve iç sesinizi dinlemek tüm düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkileyecek önemli bir adım. Günlük planınıza meditasyonu ekleyerek daha olumlu düşüncelere sahip olabilirsiniz. 

Merdivenleri Yürüyerek Çıkın

Günlük aktivitelerinizde daha çok hareket etmeye özen gösterin. İlk adım olarak asansörlerle vedalaşın ve merdivenleri yürüyerek çıkmaya başlayın. İlk başlarda zorlansanız bile ileriki zamanlarda hareket etmek size çok daha iyi gelecek ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.  Bu, günlük aktivitelerinize kolayca ekleyebileceğiniz basit bir alışkanlığa sadece bir örnektir.

Yarım Saat Arayla Masadan Kalkın

Giderek daha da üzerinde yoğunlaşılan bazı araştırmalar hareketsiz yaşam tarzının insanları hasta ettiğinden söz ediyor. Uzun süre hareketsiz kalınan bir yaşam biçimi obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve kardiyovasküler rahatsızlık ve kanser gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu hastalıklardan uzaklaşmanın yollarından biri ise hareket etmek. Özellikle iş hayatında sürekli masa başındaysanız yarım saatte bir ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yaparak hareket edebilirsiniz.

Haftada 150 Dakika Egzersiz Yapın

Genel olarak, bir hafta boyunca günde 30 dakika fiziksel aktiviteyi hedeflerseniz, kemik sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir, kardiyorespiratuar ve kas zindeliğinizin iyileşmesi için bir adım atabilirsiniz. Her hafta düzenli olarak egzersiz yaparak hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Cilde iyi gelen mucize 5 vitamini merak ediyor musunuz? Hemen tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!