Fit HubFitnessAnksiyete ve Strese Karşı Yoga Kalkanı

Anksiyete ve Strese Karşı Yoga Kalkanı

Stres ve kaygı bozukluğu, gündelik hayatın kalitesini düşürmede bir numaralar, hele de bu günlerde! Uzun süredir evlerimizdeyiz, bize iyi gelen sosyal aktivitelerin çoğundan uzak, sevdiklerimizi özlediğimiz günler geçiriyoruz. Elde avuçta kafa dağıtacak çok az aktivite kalmışken, bir de ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz bir bekleyiş içindeyiz. Hayatın normale dönmesini dilerken sevdiklerimiz ve kendimiz için endişelenip duruyoruz. Kısacası, hepimiz çeşit çeşit stresin altında eziliyoruz. Fakat bu böyle olmak zorunda değil. Tek başınıza, evde kolaylıkla yapabileceğiniz, hareketsizlik problemine karşı size yardımcı olacak; üzerine bir de stresinize iyi gelecek bir uygulama var. Yoga pek tabii.

Yoga Stresinizi Nasıl Azaltır?

Yoga uzun zamandır strese karşı büyük bir panzehir olarak biliniyor. Nefesi kontrol etmek, zihni temizlemek ve vücudu rahatlatmak için egzersiz ve öğrenme de dahil olmak üzere birçok popüler stres azaltıcı tekniği bir araya getirebilen yoga; gönüllü karantinada olduğumuz bu günlerde giderek daha popüler hale geldi. Gün geçtikçe daha fazla insan bu kadim tekniğin stresli yaşamlarına sağladığı faydaları keşfetmeye başladı. Tutarlı bir yoga rutini oluşturmak, gerçekten de yoganın sizde yaratabileceği farkları deneyimlemenizi sağlayacaktır. Yogaya başlangıç niteliğindeki bu içeriğimizi okuduktan sonra, sevgili Yoga Eğitmeni Çiğdem Merve Ayaydın’ın akışı ile negatif duygu ve düşüncelerinizden arının!

Yoga Nedir, Yoga Faydaları Nelerdir?

Yoganın faydaları kadar teknikleri de oldukça çeşitlidir. Yani yoga nasıl yapılır derseniz, size Ashtanga Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Kundalini Yoga, Hatha Yoga ve hamile yogası gibi sayısız seçenek sunabiliriz. Örneğin Hatha, yoga duruşlarının fiziksel uygulamasıdır ve en temel yoga stilidir. Vinyasa’da bu uygulamalar bir akış halinde sunulur; ya da Yin’de olduğu gibi pozlarda uzun süreler kalarak esnekliği artırabilirsiniz.

Bu çok çeşitli uygulamaların bazıları yavaş ve esneme odaklıdır, diğerleri hızlıdır ve egzersize benzer. Söz konusu stresi hafifletmek olduğundaysa, hiçbir yoga tarzı diğerinden daha iyi değildir, bu yüzden kişiliğiniz ve fiziksel seviyeniz için en uygun olanı seçmeniz gerekir. Hepsi, vücudu sağlıklı tutan ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan endorfinleri ve doğal hormonları serbest bırakarak stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yoga ayrıca esnemenizi sağlayarak stres ile kasılan vücudunuzu gevşetir; haliyle stresi azaltır. Stresli olduğunuzda, gerginliğiniz vücutta depolanır ve sizi daralmış hissettirir ve genellikle bu ağrılara neden olur. Yoga hareketleri, kalça ve omuzlar da dahil olmak üzere sorunlu bölgelerdeki gerilimi serbest bırakır ve böylece bel ağrısı ya da boyun ağrısı hafifletilmesi gibi faydalar sağlar.

Nefes Egzersizleri

Pranayama veya nefes çalışması, bütün yoga egzersizlerinin önemli bir parçasıdır ve yoga matından hayata aktarılan bir uygulamadır. Yoga, vücudu rahatlatmak için bize bir araç olur ve nefes farkındalığınızı arttırır. Nefes almak istem dışı bir eylem olsa da (zira hayatta kalmak için bunu yapmaya devam etmelisiniz!), nefes düzenlemek sizin kontrol edebildiğiniz bir durumdur. Bir refleks olarak değil de bilinçli bir şekilde nefes alıp vermeyi öğrenmek ve bunun stresli durumlarla savaşmanın bir yolu olduğunu bilmek inanılmaz derecede etkilidir.

Meditasyon ile Zihninizi Temizleyin

Zihinlerimiz sürekli aktiftir, bir düşünceden diğerine geçer, gelecek için olası senaryoları düşünür, geçmişten gelen olaylara dalar gider. Tüm bu zihin işi fark etmesek de bizi çok yorar ve strese neden olan durumların başında gelir.

Yoga, zihninizi temizlemek için sizlere çeşitli teknikler sunar. Birincisi, yukarıda belirtiğimiz gibi nefes çalışmasıdır. Her bir nefese odaklanmak ve düşüncelerden arınmak için nefes vermek, zihni temizlemenin bir yoludur. Bu aynı zamanda meditasyon teknikleri arasında en temel yöntemdir. Ek olarak, yoga pozları da bir tür meditasyon görevi görür. Pozlar fizikseldir ve öyle bir konsantrasyonla yapılmalıdır ki beyniniz ihtiyaç duyduğunuz molayı vererek sadece ana odaklanır; diğer tüm düşünceleri ve endişeleri bir tarafa bırakır.

Rahatlayın

Her yoga seansı, “ceset pozu” adı verilen “savaşana” ile sona erer. 5-10 dakikalık bu mecburi gevşeme anı ilk başta zor gelse de, sonunda sizi hem bedenen hem de zihnen bir nevi boşvermişlik durumuna getirir. Savasana, sizin günlük yaşamınızdaki stresinizle mücadele eder aynı zamanda yenilenmiş ve donanımlı hissettirerek dünyaya geri döndürür.

Namaste!

Fit in Class ile Evde Online Yoga Derslerine Katılın!

Evde yoga yapmak isteyenleri Zoom uygulaması aracılığıyla profesyonel eğitmenler ile buluşturan Fit in Class, tek bir üyelik ile birçok ayrı derse dilediğiniz zaman ulaşabilmenizi sağlıyor. Fit in Class’a buradan üye olup, yoga, pilates, kick boks ve daha birçok grup dersine sınırsız bir şekilde katılabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!