Fit HubYaşamSabah Sporunu Alışkanlık Haline Getirmek İçin 6 Sihirli Öneri

Sabah Sporunu Alışkanlık Haline Getirmek İçin 6 Sihirli Öneri

Sabah yapılan egzersizin faydaları saymakla bitmiyor. Güneşin doğuşunu izlemek, sabah serinliğini ve sakinliği tatmak bir yana sabah yapılan egzersiz gün içinde yemek yeme isteğini bile daha kolay idare etmeyi sağlıyor. Egzersiz yapmak beden ve zihin için her zaman faydalı. Ancak sabah yapılan egzersiz;

  • Stres seviyenizi düşürür.
  • Daha fazla enerji verir.
  • Daha iyi uyumanızı sağlar.
  • Verimliliği artırır.
  • Yaratıcılığı artırır.
  • Daha sağlıklı ve güçlü hissetmenizi sağlar.
  • Günün geri kalanında zamanı daha kaliteli geçirmenizi sağlar.

Sabah egzersizinin birçok faydası var. Ancak büyük şehirlerde yaşayan, akşam eve geç saatte vardığı için geç yatağa giren ve bu yüzden sabahları işe bile zamanında yetişmekte zorlanan birçoğumuz için sabahları kalkıp egzersiz yapmak hayal gibi geliyor. Oysa her sabah 07.00’de evden çıkıp 45 dakika koşmak, yürümek veya bir başka egzersiz yapmak, daha sonra eve gelip duş alıp çıkmak sandığınız kadar zor değil. Sadece bunun için bir rutin oluşturmanız ve alışkanlık edinmeniz gerekiyor. Üstelik bunu her gün yapmak zorunda değilsiniz. Hafta içi 3 gün erken kalkıp egzersiz yapabilir, diğer 2 gün ise 1 saat daha fazla uyuyabilirsiniz.

İşte sabahları erken kalkıp egzersiz alışkanlığı edinmeyi kolaylaştıracak yöntemler:

1. Spor kıyafetlerinizi gece yatmadan hazırlayın

Spor kıyafetlerinizi önceki geceden hazırlayın. Böylelikle sabah uyandığınızda giyinip dışarı çıkmak daha kolay hale gelebilir.

2. Erken uyuyun

Şunu kabul edin, sabah erkenden egzersiz yapmak için kendinize söz vermiş olmasanız bile gece geç saatlere kadar televizyonun başında veya telefonunuzla oynayarak uykusuz kalmak pek de akıllıca bir hareket değil. Üstelik ertesi sabah işe gitmeniz gerekiyorsa! Akşam 22.30-23.00 saatleri arasında yatağa girdiğinizde, sabahları 06.30’da kalkmak çok da zor gelmeyecek. İnanın, bunu alışkanlık haline getirdiğinizde hiç pişman olmayacaksınız.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin

Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

3. Tek bir alarm kurun

Alarmı ertelemekten veya bir sonraki alarma güvenmekten vazgeçin. Basit ve kararlı olun. Tek bir alarm kurun. Erteleme butonuna bastıkça, egzersiz vaktinizden harcadığınızı düşünün.

4. Kendinize vakit ayırın

Eğer sabahları sizi kendinize getirecek olan şey mis kokulu bir kahveyse, bunun için vakit ayırın. Veya ağzınıza birkaç ceviz atmak istiyorsanız, maillerinizi kontrol etmek istiyorsanız bundan geri kalmayın. Böylelikle kapıdan çıkmadan önce kendinizi hazır hissettiğinizden emin olabilirsiniz.

5. Güneşin doğuşunu yakalamaya çalışın

Eğer şanslıysanız ve gece / gündüz saati izin veriyorsa egzersiz vaktini güneşin doğuşuna denk getirmeye çalışın. Bu sadece güzel bir manzara ve ışık yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda güneşin doğduğu dakikalar günün en serin dakikalarını oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında bu serinliği tatmak çok iyi gelebilir.

6. Kendinize bir egzersiz arkadaşı bulun

Eğer sizinle birlikte egzersiz yapacak bir arkadaşınız varsa, ona verdiğiniz sözü yerine getirmek ve arkadaşınızı yalnız bırakmamak için kendinizi yataktan kaldırıp kapıdan dışarı çıkabilirsiniz. Öte yandan iş saatleri belli olmadığı için fazla görüşemediğiniz arkadaşlarınızla sabahları 45 dakika birlikte egzersiz yapmak için sözleşebilirsiniz.

Dikkat Edin: Diyetsiz Egzersiz Kilo Aldırabilir!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!