Fit HubFitnessGözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, hali hazırda en çok tercih edilen supplementtir. Çünkü vücut için gerekli günlük protein ihtiyacı, yalnızca besinlerden karşılanacak kadar az değildir; hele ki sporla ilgileniyorsanız emin olun hiç değildir. Kas gelişiminde en önemli rolü oynayan proteinleri vücuda yeterli miktarlarda alabilmek için, protein tozu gibi takviyelere ihtiyaç duyulabilir.

Neden Protein Tozu Kullanmalıyız?

Protein tozları, özellikle spor yapan ya da sağlıklı beslenme konusuna ilgi duyan insanlar arasında çok popülerdir. Çok çeşitli kaynaklardan yapılan çok sayıda protein tozu türü vardır. Çok fazla seçenek olduğundan, hangisinin en iyi sonucu vereceğini belirlemek zor olabilir.(1)

Günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olarak kaslardaki protein sentezi hızını arttırmasının yanı sıra protein tozu, hızlı emilime sahip olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Özellikle antrenman sonrası protein ihtiyacını karşılarken, hızlı emilime sahip protein kaynaklarına yönelmek etkili olabilir. Protein tozları da hızlı emilime sahip protein kaynakları arasında nadir bulunan alternatiflerden biridir (2).

Protein tozlarının içerisinde bulunan amino asitler, hızlıca kaslara ulaşıp kaslardaki protein sentezini arttırarak toparlanma ve büyüme sağlarlar. Bu nedenle kas gelişimi amaçlayan kişiler sık sık protein tozu tüketirler ve bu sayede kaslardaki protein ihtiyacı karşılanmış olur.

Tüketimi kolay, hızlı ve pratik olan protein tozları öğün hazırlamaya saatler harcamak istemediğiniz zamanlara iyi bir alternatiftir. Antrenmandan daha fazla süreyi yemek yemeye harcamak istemeyen pek çok sporcu, protein ihtiyacının bir kısmını daha pratik olduğu için protein tozlarından karşılıyor.

Protein tozunun kas yapıp şişirdiği algısı da doğru bir algı değil. Şişmeyi veya zayıflamayı belirleyen kalorilerdir, protein tozları kilo alıp şişmekten ziyade diyet yaparken çok daha fazla avantaj sağlar. Düşük kalorili diyetler bilindiği gibi protein kaynaklı beslenmeye önem verirken, protein tozlarının kalorili makro besinlere çok fazla yer vermemesi gibi sebeplerden ötürü protein tozu tam bir diyet dostudur.

Shake olarak veya yiyeceklere ekleyerek, protein tozu ile protein oranı yüksek ara öğünler de oluşturabilirsiniz. Yiyeceklerin protein oranı düşükse, lezzeti bozmadan diyete uygun tarifler hazırlayabilirsiniz.

Son olarak vurgulamak gerekir ki, öğünlerden alacağınız protein ile protein tozundan alacağınız proteinin arasında hiçbir fark bulunmaz. 1 gram protein, 1 gram proteindir. Hangi besin veya hangi supplement yoluyla aldığınız, vücudun sindirim aşamasında ayırt etmediği bir durumdur.

Yani protein ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olan protein tozlarını; kas kütlesi artışına katkı sağlamaya yardımcı besinlere beslenmenizde yer vermek istiyorsanız, hızlı ve pratik şekilde protein tüketebilmek istiyorsanız, lezzetli ve diyete ara öğün alternatifi arayışındaysanız gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Buradaki en kritik konu ise “en iyi protein tozu markası hangisidir?” sorusunun en doğru cevabını bulabilmektir aslında. “En pahalı protein tozu en iyisi midir?” sorusu daima akıllara takılsa da, tahmin edeceğiniz üzere piyasadaki en iyi protein tozu sorusuna cevap değildir. Gıda Bilimi Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre whey proteini, amino asit içeriği ve hızlı sindirilebilirliği nedeniyle en yüksek kalitede proteinlerden biridir. İyileşmesi, yeniden yapılandırılması ve büyümesi için kaslarınıza yardımcı olmak için hızlı bir şekilde çalışır.(3)

Türkiye’nin en büyük protein tozu satıcısı Supplementler.com uzmanları, en kaliteli protein tozu seçimini kolaylıkla yapabilmeniz adına bu listeyi sizler için hazırladı:

 1. Weider Premium Whey

weider premium whey

Dünyanın en çok sevilen protein tozlarından olan Weider Premium Whey, benzersiz lezzetteki aroma seçenekleri ve kaliteli ham maddesi ile ön plana çıkıyor.

Ayrıca Weider, kolaylıkla çözünebilen bir protein tozu olması sebebiyle de sık sık tercih ediliyor. BCAA ve izole protein oranının fazla olması ise diğer sevilen özellikleri.

Tek servisinde 23 gram protein bulunan Weider Whey Protein, toplamda 77 servis bulunduruyor.

Weider Premium Whey ürün satış sayfasını inceleyin >

 2. Scitec Whey Professional

Scitec 100 Whey Protein

Scitec, son yılların hızla yükselen markalarından biri. Arnold Classic 2017 şampiyonu Cedric McMillan’ın sponsoru olan Scitec, kaliteli ham madde ve zengin içerik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

İçerdiği sindirim enzimleri sindirimi kolaylaştırırken, ek olarak içerdiği amino asit karışımı da oldukça zengin.

Scitec Whey Professional, tek serviste 22 gram protein ve toplamda 78 servis bulunduruyor. BCAA oranı ise %23.

Scitec Whey Professional ürün satış sayfasını inceleyin >

3. Supplementler Nutrition Whey Protein

supplementler nutrition whey protein

Türkiye’nin en büyük supplement satıcısı Supplementler.com, yılların getirdiği deneyim ile Türk sporcularına daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı sporcu gıdalarını sunmak amacıyla Supplementler Nutrition olarak kendi ürünlerini de sunuyor. Ham maddesini Avrupa’nın en hızlı büyüyen süt üreticilerinden olan Volac markasından temin ediyor. Volac whey proteini peynir altı suyu tozundan üretiliyor. Supplementler Whey Protein aspartam içermiyor.

Supplementler Whey Protein, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) kapsamında sıkı kalite denetimine tabî tutuluyor.

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr ürünü, her servisinde 23 gr protein, 5,2 gr BCAA ve 4,1 gr glutamin destekleri içeriyor.

Supplementler Nutrition Whey Protein ürün satış sayfasını inceleyin >

4. Optimum Gold Standard Whey

Optimum Nutrition Gold Standard Whey

Dünyanın en çok satan protein tozu olan Optimum Gold Standard Whey, her özelliği bir kutuda arayanların tercihi.  Her damak tadına uygun, 9 adet aroma seçeneği bulunuyor.

Aranan bütün özelliklere sahip.

Tat konusunda başarılı, ham maddesi kaliteli, içeriği zengin, protein oranı yüksek ve oldukça güvenilir. Suda rahat karışması, en sevilen özelliklerinden biri.

Tek servisinde 24 gram protein bulunuyor ve BCAA oranı %22. Toplamda 74 servis bulunduruyor.

Optimum Gold Standard Whey’i satın almak için tıklayın!

5. Hardline Whey 3Matrix

hardline whey matrix protein tozu

Türkiye’nin en çok tercih edilen protein tozlarından olan Hardline Whey 3Matrix, Türk firma olan Hardline’ın en çok satan protein tozu.

Hem izole, hem hidrolize, hem de konsantre whey protein içermesi sebebiyle “3Matrix” ismini alan bu formül oldukça zengin. Zengin içeriği, bulk dönemine daha çok hitap ediyor.

Kreatin, glutamin ve BCAA bakımından da güçlü bir içeriğe sahip olan 3Matrix ihtiyacınız olan her şeyin tek formülde toplanmış hali denebilir.

52 servislik bu ürün, her servisinde 37 gram protein, 3 gram kreatin, 5.4 gram glutamin ve 8.4 gram BCAA bulunduruyor.

Hardline Whey 3Matrix’i satın almak için tıklayın!

Protein tozu ve kullanımı ile ilgili konuda ünlü Dr. Mehmet Öz’ün söylediklerini şuradan izleyebilirsiniz:

[yasr_overall_rating]

10 YORUMLAR

  1. Protein tozu ile ilgili güzel bilgiler vermişsiniz, kaynak olarak kullanılabilecek derinlikte bir yazı aslında. Teşekkürler

  2. Hardline ‘ı mümkünse üretimden kaldırsınlar. Aroması içeriği kalitesi bu kadar düşük olamaz.

  3. Ben kilo alarak hacim kazanmak istiyorum. Sizce hangi ürünü kullanmalıyım (Not:175cm boy , 56 kg’ım)

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!