Fit HubFitnessGözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, halihazırda en çok tercih edilen supplementtir. Çünkü vücut için gerekli günlük protein ihtiyacı, yalnızca besinlerden karşılanamayabilir. Sporla ilgileniyorsanız kas gelişiminde önemli bir role sahip olan proteinleri vücuda yeterli miktarlarda alabilmek için, protein tozu takviyelerine ihtiyaç duyulabilir.

Neden Protein Tozu Kullanmalıyız?

Protein tozları, özellikle spor yapan ya da sağlıklı beslenme konusuna ilgi duyan insanlar arasında çok popüler bir takviye olarak bilinir. Farklı çeşitli kaynaklardan yapılan çok sayıda protein tozu türü vardır. Çok fazla seçenek olduğundan, hangisinin en iyi sonucu vereceğini belirlemek zor olabilir. En iyi tercihi yapabilmek adına bazı bilgileri öğrenmekte fayda var.

Hızlı Emilim Sağlar

Günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olarak kaslardaki protein sentezi hızını artırmasının yanı sıra protein tozu, hızlı emilime sahip olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Özellikle antrenman sonrası protein ihtiyacını karşılarken, hızlı emilime sahip protein kaynaklarına yönelmek kas gelişimi açısından daha etkili olabilir. Protein tozları da hızlı emilime sahip protein kaynakları arasında nadir bulunan alternatiflerden biridir (1).

Kas Gelişimini Etkiler

Protein tozlarının içerisinde bulunan amino asitler, hızlıca kaslara ulaşıp kaslardaki protein sentezini artırarak toparlanma ve büyüme sürecine yardımcı olabilir. Bu nedenle kas gelişimi amaçlayan kişiler genelde sık sık protein tozu tüketmektedir.

Kullanımı Pratiktir

Tüketimi kolay, hızlı ve pratik olan protein tozları öğün hazırlamaya saatler harcamak istemediğiniz zamanlara iyi bir alternatif olabilir. Antrenmanda geçirilen süreden daha fazla süreyi yemek hazırlamaya harcamak istemeyen pek çok sporcu, protein ihtiyacının bir kısmını daha pratik olduğu için protein tozlarından karşılıyor.

Diyet Dostudur

Protein tozunun kas yapması veya kasları şişirdiği algısı günümüzde çok duyulsa da aslında doğru bir bilgi değildir. Şişmeyi veya zayıflamayı belirleyen etkenin kaloriler olduğu bilinmektedir. Proteinler ise diyet yaparken avantaj sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır. Düşük kalorili diyetler bilindiği gibi protein kaynaklı beslenmeye önem vermektedir. Bu gibi sebeplerden ötürü protein tozu diyet dostu diyebiliriz. Bu sayede shake olarak veya yiyeceklere ekleyerek, protein tozu ile protein oranı yüksek ara öğünler oluşturabilirsiniz. Yiyeceklerin protein oranı düşükse, lezzeti bozmadan diyete uygun tarifler hazırlayabilirsiniz.

Yüksek Kalitede Proteindir

Kas kütlesi artışına katkı sağlamaya yardımcı besinlere beslenmenizde yer vermek istiyorsanız, hızlı ve pratik şekilde protein tüketebilmek istiyorsanız, lezzetli ve diyete ara öğün alternatifi arayışındaysanız, protein tozu takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Buradaki en kritik konu ise “En iyi protein tozu markası hangisidir?” sorusunun en doğru cevabını bulabilmektir. “En pahalı protein tozu en iyisi midir?” sorusu daima akıllara takılsa da tahmin edeceğiniz üzere piyasadaki en iyi protein tozu sorusuna cevap olma niteliği taşımaz. Journal of Food Science’ta yayımlanan bir araştırmaya göre whey proteini, amino asit içeriği ve hızlı sindirilebilirliği nedeniyle en yüksek kalitede proteinlerden biri olarak sayılmaktadır. İyileşmesi, yeniden yapılandırılması ve büyümesi için kaslarınıza yardımcı olmak için hızlı bir şekilde çalışır (2).

En kaliteli protein tozu seçimini kolaylıkla yapabilmeniz adına bu listeyi sizler için hazırladık.

En İyi Protein Tozları

 1. Weider Premium Whey

Oldukça popüler protein tozlarından olan Weider Premium Whey, benzersiz lezzetteki aroma seçenekleri ve kaliteli ham maddesi ile sektörde ön plana çıkıyor.

Ayrıca Weider, kolaylıkla çözünebilen bir protein tozu olması sebebiyle de sık sık tercih ediliyor. BCAA ve izole protein oranının fazla olması ise diğer sevilen özelliklerinin arasında yer alıyor.

Tek servisinde 23 gram protein bulunan Weider Whey Protein, toplamda 77 servis bulunduruyor.

Sektörde en çok tercih edilen Weider Premium Whey ürününü inceleyin!

 2. Muscletech Nitro-Tech %100 Whey Gold Protein

Sporcular için ürettiği kaliteli ürünleri ile sektörde adından söz ettiren Muscletech, protein tozu ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Muscletech Nitro-Tech %100 Whey Gold Protein ürünü, peptit ve izole whey ağırlıklı ham madde içermesi ile ön plana çıkıyor.

Ayrıca, 5.5 gram BCAA içermesi ile sporcuların ihtiyaç duyduğu bileşenleri bünyesinde barındırıyor ve ilave aktif bileşen içermemesi ile de sıkça tercih ediliyor.

Tek servisinde 24 gram protein bulunan Muscletech Nitro-Tech %100 Whey Gold Protein, 71 servisten oluşuyor.

Muscletech Nitro-Tech %100 Whey Gold Protein ürünü için hemen tıklayın!

3. Scitec Whey Professional Whey Protein

Farklı damak tatlarını hedef alarak aroma alanında geniş bir yelpazeye sahip Scitec Whey Professional Whey Protein ürünü, çoğu tüketicinin aradığı lezzet skalasını yakalamasıyla ön plana çıkıyor.

Amino asit desteği sağlayan bu ürün, sektörde bulunan çoğu protein tozuna karşın zengin formülü sayesinde tercih ediliyor. Glutamin, lösin ve taurin amino asitlerini içeren Scitec Whey Professional Whey Protein, Avrupa’nın en çok satan protein tozu olarak biliniyor.

Scitec Whey Professional Whey Protein, 78 servisten oluşması ile uzun bir kullanım ömrüne sahip ve her servisinde 22 gram protein içeriyor.

Scitec Whey Professional Whey Protein ürününü hemen inceleyin.

4. Supplementler.com Whey Protein

Avrupa standartlarında üretim faaliyetlerini gerçekleştiren supplementler.com, kendi bünyesinde ürettiği whey protein ürünü ile sporcuların yanında olmayı amaçlıyor.

Ham madde kalitesiyle dikkat çeken, besinlere kolay karışması sayesinde ön plana çıkan ve bütçe dostu oluşu ile sıkça tercih edilen bu ürün, farklı aromalara da sahip.

Supplementler.com Whey Protein, 66 servisten oluşan içeriğinde 23 gram protein içeriyor. Bunların yanı sıra %23 BCAA oranına da sahip.

Supplementler.com Whey Protein ürününü hemen incelemek için tıklayın!

5. Hardline Whey 3 Matrix

Türkiye’nin en çok tercih edilen protein tozlarının arasında yer alan Hardline Whey 3 Matrix, Türk bir firma olan Hardline’ın en çok satan protein tozlarından biri olarak biliniyor.

Hem izole hem hidrolize hem de konsantre whey protein içermesi sebebiyle “3 Matrix” ismini alan bu formül oldukça zengin. Özel olarak geliştirilen zengin içeriği, bulk dönemine daha çok hitap ediyor olmasıyla ön plana çıkıyor.

Kreatin, glutamin ve BCAA bakımından da güçlü bir içeriğe sahip olan 3Matrix, ihtiyacınız olan her desteğin tek formülde toplanmış hali olarak nitelendirilebilir.

52 servisten oluşan bu ürün, her servisinde 37 gram protein, 3 gram kreatin, 5.4 gram glutamin ve 8.4 gram BCAA sunuyor.

Hardline Whey 3 Matrix ürününü incelemek için tıklayın.

10 YORUMLAR

  1. Protein tozu ile ilgili güzel bilgiler vermişsiniz, kaynak olarak kullanılabilecek derinlikte bir yazı aslında. Teşekkürler

  2. Hardline ‘ı mümkünse üretimden kaldırsınlar. Aroması içeriği kalitesi bu kadar düşük olamaz.

  3. Ben kilo alarak hacim kazanmak istiyorum. Sizce hangi ürünü kullanmalıyım (Not:175cm boy , 56 kg’ım)

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!