Fit HubBeslenmeEn İyi 5 Kreatin Takviyesi

En İyi 5 Kreatin Takviyesi

Kreatin, çoğu fitness tutkunu ve vücut geliştirme sporcusunun ilk yöneldiği takviyeler arasında yer alır. Uzun yıllar boyunca üzerinde en çok araştırma yapılan takviyelerden biridir. Güç ve performansı artırmak ve daha fazla kas kütlesi oluşturmak isteyenler için olmazsa olmaz bir supplement diyebiliriz. Peki, kreatini bu kadar vazgeçilmez kılan özellikler neler?

Araştırmalar, kreatinin kas kütlesini, güç seviyesini ve yüksek yoğunluklu çalışma kapasitesini artırmaya yardımcı olduğunu destekliyor (1). Kreatinin, kaslarınızın yüksek yoğunluklu egzersiz yapmak için ihtiyaç duyduğu belirli yakıt kaynağı olan fosfokreatinin (PCr) miktarını artırmaya yardımcı olduğu biliniyor.

Kreatinin işleyişi hakkında bilgilendiriyor ve en iyi kreatin takviyelerini inceliyoruz.

Kreatin Nedir?

Kas hücrelerinde doğal olarak bulunan bir madde olan kreatin; ağırlık kaldırırken veya yüksek yoğunluklu egzersiz yaparken kaslarınızın enerji üretmesine yardımcı olur. Kimyasal olarak konuşursak; kreatin, vücutta protein oluşturmaya yardımcı olan amino asitlerle birçok benzerliğe sahiptir.

Kreatin, zorlu egzersizleri besleyen bir kimyasal olan ATP’yi üretmek için gereken ham maddelerden biridir. ATP, antrenman sırasında güç gösterisi yapabilmenizin nedeni olsa da çabuk tükenebilir. Kreatin ise ATP’nin yerini alabilmesi nedeniyle kullanılır. Güç, kuvvet ve kısa süreli toparlanma için ideal olabilir.

Kreatin Gerçekten Güç ve Performansa Etki Eder mi?

Kreatin dünyanın en ilgi çeken takviyelerinden biridir ve sporcuların atletik performansı artırmak adına kullanıldığı bilinmektedir (2).

Kreatin vücudunuzda daha çok enerji üretimi sağlanmasına ve kas hücrelerinize enerji taşınmasına yardımcı olur. Böylece daha uzun süreli bir antrenman çıkarmanıza ve zaman içerisinde daha çok kas inşa etmenize olanak tanır. Yani kreatin kullanımı; istediğiniz güç, performans ve kas kütlesi üçlüsünü, zincirleme bir şekilde tetikleyebilir. Ayrıca kreatin direnç antrenmanları ile birleştirildiğinde potansiyel olarak kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine de yardımcı olur (3).

Sık ve yoğun şekilde antrenman yapıyorsanız ve kendinize belirli hedefler koyduysanız, kreatin takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Doğal yollarla yani yiyecekler ile kreatin almak isterseniz, yoğun oranda kırmızı et veya balık tüketmeniz gerekebilir ki bu çoğu kişi için pratik bir yol olmayabilir. İşte böyle durumlarda kreatin takviyeleri, pratik ve ekonomik çözümler sunabilir. Ancak sporcu besinlerinin tamamında olduğu gibi kreatin takviyesi kullanmadan evvel de doktora danışmanız tavsiye edilir.

Piyasadaki En İyi Kreatin Takviyesi Markaları

Kreatinin birden fazla çeşidi olsa da spor yapan bireylerin genellikle kreatin monohidrat formunu kullanmayı tercih ettiği bilinir. Çünkü yaygın olarak kullanılan bu form, birçok araştırma tarafından desteklenmektedir. İşte, sporcular tarafından tercih edilen en iyi kreatin takviyeleri:

Kingsize Nutrition Creatine Powder 1000 Gr Aromasız

Kingsize Nutrition Creatine Powder, ileri seviyede ya da uzun süreli antrenman yapan profesyonel sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir. Vücut tarafından hızla emilen en ince mikronize forma (200 mesh) sahip olan Kingsize Nutrition Creatine Powder, suya kolayca karışabilen özelliği ile tüketimi pratik bir üründür.

Multipower Creatine Powder 500 Gr

Multipower Creatine Powder, toz formda olan bir kreatin ürünüdür. Multipower Creatine Powder dünyanın tek mikronize kreatin monohidrat üreticisi olan Alman firmasi ALZCHEM (Creapure) tarafindan üretilmistir.

Reflex Creapure Creatine 250 Gr

Reflex Creapure Creatine, Creapure ham maddesiyle üretilen içeriği ile öne çıkar. Hayvansal ürün içermeyen kreatin takviyesi, vegan kullanıma uygundur.

Hardline Creapure 500 Gr

Hardline Creapure %100 saf mikronize kreatin monohidrattan olusan bir kreatin ürünüdür. Dünyanın tek mikronize kreatin monohidrat üreticisi olan Alman firmasi ALZCHEM tarafindan üretilmistir.

Big Joy Crea Big Micronized Creatine Powder 120 Gr

Big Joy Crea Big Micronized Creatine, toz formda olan saf kreatin monohidrat içeren bir kreatin ürünüdür. Mikronize formu sayesinde hızlı emilim sağlar, aromasız yapısıyla istenen içecek ve supplement karışımına ilave edilebilir.

3 YORUMLAR

  1. Hardline ve supplementler markalarını dünya devi markaları önüne koymanız komik olmuş. Bu iki markanın esamesi bile okunmamalı Muscletech ve Optimum yanında.

  2. Weider ın hiç bir ürününü sormana gerek yok hepsi 10/10 eksik yok ama fiyatı biraz pahalı

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!