Fit HubBeslenmeKas Gelişimi Açısından En İyi 6 BCAA'yı Bilim Açıklıyor!

Kas Gelişimi Açısından En İyi 6 BCAA’yı Bilim Açıklıyor!

BCAA araştırmalara en çok konu olmuş supplementlerden biri. Kas gelişiminizi hızlandırmak ve kas kaybı yaşamamak için antrenmanlarınızın yanında beslenmenize önem verirken BCAA’dan destek almak iyi bir seçimdir.

BCAA, kas gelişimi ile uğraşıyorsanız, spor salonunda sık vakit geçiriyorsanız adını en çok duyacağınız supplementlerden biridir. Sporcu gıdaları arasında vücut geliştirme için protein ile birlikte kullanılması oldukça elzem olan bu supplement üzerine yapılmış birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. BCAA’nın faydaları, bu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. (Kaynak 1)

İşte Piyasadaki En İyi 6 BCAA:

1. Scitec BCAA+Glutamine XPress

en-iyi-bcaa-hangisi

Hem BCAA hem de glutamin takviyesi olarak bir arada kullanabileceğiniz Scitec BCAA+Glutamine Xpress ile antrenmanlarınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Yeşil limon aromasıyla antrenmanlarda hem ferahlatacak, hem de antrenman esnasında elzem amino asitleri almanızı sağlayacak olan bu takviye en iyi alternatiflerden biri.

Servis başına fiyatı uygun, kolay çözünen bu takviyede tam 5 gram glutamin bulunuyor.

Ek taurin içeriği de performansa ve kas kazanımına yardımcı.

Antrenmanlarınıza seviye atlatmak istiyorsanız, bu ürünü kesinlikle denemelisiniz.

Scitec BCAA+Glutamine XPress ürününü satın almak için tıklayınız!

2. Grenade Defend BCAA

en-iyi-bcaa-hangisi

Son zamanların en popüler BCAA ürünlerinden olan Grenade Defend BCAA, zengin içeriğe sahip ve her servisinde tam 7 gram BCAA bulunuyor.

Kas yıkımını ve kaybını önleyen içeriğinde şeker bulunmuyor. Hidrasyon profili ile antrenman performansına katkıda bulunurken, vitamin ve mineral içeriğiyle de bağışıklık sistemine destek oluyor.

Antrenman öncesi, antrenman esnası ve antrenman sonrasında kullandığınızda performansınıza ve kas kütlenize olan etkisini gözlemleyeceksiniz.

Üstelik fermente edilmiş BCAA olması sayesinde vejetaryenler için de kullanımı uygun.

Tat konusunda son zamanların en başarılı BCAA ürünü olan Grenade’e kesinlikle şans vermelisiniz.

Grenade Defend BCAA ürününü satın almak için tıklayınız!

3. Supplementler.com BCAA

en-iyi-bcaa-hangisi

Supplementler.com BCAA 2:1:1 480 Gr, piyasayı incelediğimizde içerik ve fiyat performansı açısından en iyi ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Supplement dünyasındaki deneyimi ile sporcuların beğenilerine uygun bir BCAA oluşturan marka şimdiden birçok sporcunun dikkatini çekmiş durumda.

Antrenman öncesi ya da sonrası kullanılabilecek ürünün her servisinde 2:1:1 oranında 5 gr BCAA bulunmaktadır.

75 servise sahip olması ile ürünün kullanım süresi uzundur.

Hayvansal bileşen içermeyen ürün, vejetaryen ve veganlar tarafından kullanabilir.

Karpuz aroması ile karşımıza çıkan BCAA, kolay karışır yapısı ile de sevilmektedir.

Supplementler.com BCAA ürününü satın almak için tıklayınız!

4. Optimum Gold Standard BCAA

en-iyi-bcaa-hangisi

Her servisinde 2:1:1 oranında 5 gram BCAA bulunduran Optimum Gold Standard BCAA, amino asitler haricinde C vitamini, klorür, magnezyum, sodyum gibi önemli maddeleri de bulunduruyor.

Zengin içeriğiyle bağışıklık sistemine destek olurken, fiyatının uygunluğuyla da göze çarpıyor.

Hafif ve içimi kolay lezzetiyle antrenmanların ferah dostu Optimum Gold Standard BCAA’ya bir şans verin!

Optimum Gold Standard BCAA ürününü satın almak için tıklayınız! 

5. Weider Premium BCAA Powder

en-iyi-bcaa-hangisi

Kaliteli ham maddesi ve yılların verdiği prestijle kendinden söz ettiren Weider, BCAA ürününde de kalite sınırlarını zorluyor.

Tropikal meyve ve kiraz hindistan cevizi aromaları gerçekten normalde içmek isteyeceğiniz bir içecek kadar güzel.

Tek servisinde 6 gram BCAA ve 2:1:1 oranında lösin, izolösin ve valin bulunuyor.

Ek olarak 1,5 gram glutamin sayesinde kasların toparlanmasını hızlandıran Weider Premium BCAA, her konuda isteneni sunuyor.

Weider Premium BCAA Powder ürününü satın almak için tıklayınız!

6. Hardline BCAA Fusion

en-iyi-bcaa-hangisi

Nar aromalı Hardline BCAA Fusion, uygun fiyatla birlikte yüksek performans arayanlar için biçilmiş kaftan. İçerisinde toplamda tek serviste 7 gram BCAA bulunduruyor ve kaslardaki protein sentezi için en önemli amino asit olan Lösin oranı da oldukça yüksek. B6 vitamini içermesi sayesinde protein emilimini de arttırıyor.

Fusion formülünün bir diğer özelliği de ek olarak glutamin bulundurması. Glutamin sayesinde kasların onarımını hızlandıran formüle hız katıyor.

Zengin içerik, uygun fiyat ve güzel tat. E daha ne olsun?

Hardline BCAA Fusion ürününü satın almak için tıklayınız! 

BCAA Bahsedildiği Kadar Önemli Bir Supplement mi?

Evet. BCAA oldukça önemli bir supplementtir. Bunun nedenlerini aşağıda size açıklayacağız.

BCAA, vücudunuzun üretemediği(esansiyel) üç temel amino asitten oluşur. Bunlar: lösin, izolösin ve valindir. Vücudunuzda %35-40 oranlarında bulunması gereken bu dallı zincir amino asitleri, kas dokularınızın da %14-18 oranlarında bulunur. Siz, kas gelişimi sırasında protein sentezine oldukça yoğun bir şekilde ihtiyaç duyarsınız. Protein sentezi miktarınızı arttıracak en önemli amino asit olan lösin, BCAA’nın ilk amino asitidir. Lösin, kas kütlesi oluşumunuza destek çıkarken, izolösin ve valinin görevleri de bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. İzolösin ve valin, antrenman öncesi enerji ihtiyacınızı hızlıca karşılamanıza yardımcı olacak ve antrenman sonrası yorgunluğunuzu azaltacak olan glikozu hücrelerinize taşır.

Beslenme düzeninizde yeteri kadar proteine yer veremiyorsanız, vejetaryenseniz ya da daha hızlı ve saf bir şekilde BCAA tüketimi sağlayabilmek istiyorsanız BCAA supplementini muhakkak kullanmanız gerekir. Çünkü BCAA vücudunuz tarafından üretilemez ve eksikliğini gidermenin ideal bir yolu supplement olarak BCAA tüketmektir.

BCAA’nın kullanım zamanı ile ilgili olarak her supplementte olduğu gibi tartışmalar olsa da vücuttaki etkilerini göz önüne alarak kullanım zamanı belirlenebilir. Antrenman sırasında glikojen depolarınızın boşalması sonucu oluşacak yorgunluk hissini azaltacak ve kas toparlanma hızınızı arttıracak olmasından dolayı BCAA supplementinin antrenman öncesi tüketilmesi ideal olabilir.

Daha hızlı toparlanma süreci bir sonraki antrenman için daha çabuk hazır olmak da demektir. BCAA kullanımı antrenman sayınızı yorgunluk yüzünden azaltmanıza engel olabilir. Ayrıca spora yeni başlayan kişiler için de protein desteğinin yanında BCAA kullanımı, ilk dönemlerdeki kas ağrılarının azalmasına yardım edebilir.

4 YORUMLAR

  1. Evet bilimsel bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim, ağırlık kaldırma sonrası daha hılzl tıparlanma içn aldm ve gelişmeleri yazacğım;)

  2. Sci-Mx BCAA Intra Hardcore 480 Gr listede göremedim bu ürün piyasanın hakkını vermiyor mu ? Ben bu ürünü spordan hemen sonra kullanıyorum. Sabah kalktığımda Weider Whey Protein kullanıyorum 1 porsiyondan biraz daha az olmak üzere ve spora gitmeden 30 dakika önce Weider Pure Creatine ile Weider Nosx10 kullanıyorum.

  3. tayfun tüllüğü…..sana sorduk mu ne kullanıyorsun diyeee? sabah kalktığından bize ne spora giderken bize ne düdük makarnası ?

  4. Xtend BCAA ? Dünyanın en iyi elektrolit amino asit olarak kabul edilen bcaa ? Scitec? Supplementler Bcaa? :))

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!