Fit HubBeslenmeAntrenman Öncesi Ne Yemeli Diye Düşünenlere Ufak Ama Etkili Fikirler

Antrenman Öncesi Ne Yemeli Diye Düşünenlere Ufak Ama Etkili Fikirler

Zor bir antrenman öncesi nasıl beslendiğiniz oldukça önemli bir konudur çünkü antrenman öncesi beslenmesinin antrenman performansınızı ve kuvvetinizi etkileyebileceğini işin uzmanları belirtmektedirler.

Antrenman Öncesi Yakıt Depolarınızı Doldurun

Aslında kendinize bakan birisiniz. Kötü yiyecekler yemiyor, bacak antrenmanlarına gereken önemi veriyor ve her zaman sıkı çalışıyorsunuz. Ancak vücudunuzun mükemmel bir şekilde işlemesini istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Buna antrenman öncesi yedikleriniz de dâhildir.

Antrenman öncesi beslenmemek kan şekerinizin düşmesine neden olur ki bu da bayılma hissine ve yorgunluğa yol açmaktadır. “Antrenman öncesi bir şeyler yemezsem antrenmanımdan verim alamıyorum,” diyor diyetisyen Manuel Villacorta ve sözlerine devam ediyor, “Doğru bir şekilde beslenirseniz daha iyi bir antrenman çıkarırsınız.”

Yulaf

1bulk_up_oats

Yulaf, lif yönünden zengin bir besindir. Karbonhidratı yavaşça kan akımınıza iletir. Yavaşça salınan bu karbonhidratlar, antrenman sırasında size düzenli bir enerji sağlar. Yulaf, B vitamini yönünden de zengindir. B vitamini karbonhidratların enerjiye çevrilmesine yardımcı olmaktadır. Antrenmandan 30 dakika önce bir kâse yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Tam Tahıllı Ekmek

2whole-grain-bread_0

Bir dilim tam tahıllı ekmek iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Üzerine reçel ya da bal sürebilir ya da yüksek kaliteli bir protein kaynağı olan haşlanmış yumurtayı tam tahıllı ekmeğinizin üzerine dilimleyebilirsiniz. Öğlen vaktinde spor salonuna uğruyorsanız 45 dakika öncesinde ekmeğinizi tüketebilirsiniz. Üzerine birkaç dilim hindi koyabilirsiniz. Günün bu anında yaklaşık 30 gram karbonhidrat ve 15-20 gram protein tüketmelisiniz.

Meyve ve Yoğurt

3flavored-yogurt

Meyveler karbonhidrat yönünden zengindir. Süzme yoğurt ise protein deposudur. İnsanlar antrenman öncesi genelde karbonhidrat zengini meyve ve diğer besinleri tüketmemeyi seçmektedirler ama protein antrenman esnasında uzun süreli enerji sağlamaktadır. Meyveden gelen karbonhidratlar hızlıca enerjiye dönüşür ve protein, kas hasarını önlemek için sonra kullanılmaktadır. Her gün meyve ve süzme yoğurt yiyerek güne başlayabilirsiniz.

Antrenman Öncesi Yememeniz Gerekenler

Junk-food

Antrenman öncesi yağlı yiyecekleri tüketmemelisiniz çünkü yağ midenizden oldukça yavaş bir şekilde ayrılır. Bunun anlamı kendinizi tok ve ağır hissedersiniz. Karbonhidratlar iyi olsa da karbonhidrat ihtiyacınızı şeker ya da şekerlemelerden almamalısınız. Bunlar kan şekeri seviyelerinizi hızlıca yükseltir ve düşürürler. Antrenmandan önce çok besin tüketmemeye de çalışın. Tavsiyelerimizi bir ana öğün olarak değil hafif bir ara öğün olarak değerlendirin. Çok besin tüketmek sindirim problemlerine, ağırlığa, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!