Fit HubMotivasyonSpora Başlamak İçin Gereken 4 Motivasyon Kaynağı

Spora Başlamak İçin Gereken 4 Motivasyon Kaynağı

Spor motivasyon ile birleştiğinde çok daha hızlı ve verimli sonuçlar ortaya çıkıyor. Unutmamanız gereken şey, motivasyonunuzu olabildiğince sürekli ve kalıcı hale getirecek yöntemler bulmaktır. Çünkü eğer kısa vadede sizi motive eden yöntemlerle spor serüveninize başlarsanız, antrenmanları erteleyip en sonunda sporu tamamen bırakmanız da aynı şekilde gerçekleşecektir.

Hiç “spor yapmak istiyorum” deyip, antrenman programı belirleyip hatta ücretini dahi ödeyip sporu bıraktınız mı? Ya da iş sonrası evde spor yapmak için çeşitli ekipmanlar alıp bir köşeye fırlatıp attınız mı? Ya da daha eforlu bir metot olan gym arkadaşı edinip birlikte spor yapmak adına aldığınız kararı topluca görmezden geldiniz mi? Eğer cevabınız bunlardan en az birine evet ise, yalnız değilsiniz.

Birçok insan egzersiz programlarına başlar, ancak sıkıldıklarında bırakabilirler, çünkü gerçekte bu aktiviteden hiç zevk almazlar ya da sonuç çok yavaş kendini gösterdiğinden pes ederler.

İşte bu durumu yaşayan ama hedefleri aslında spor sevgisi kazanmak veya spor hedefleriyle sonuca varmak isteyen kişilere yönelik hazırladığımız 4 maddelik kolay motivasyon listesi! Spor yapmaya başlamak isteyenler için hazırladığımız, yakanızı egzersiz yapmadan bırakmayacak bu ipuçlarını daima kullanacağınıza eminiz!

1. Öncelikle Net ve Gerçekçi Bir Hedef Belirleyin!

motivasyon

Basit hedeflerle başlayın ve daha uzun vadeli hedeflere ilerleyin. Hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir hale getirmeyi unutmayın. Hedefleriniz çok iddialıysa, hayal kırıklığına uğrama ve pes etme olasılığınız yükselir.

Örneğin, bir süredir egzersiz yapmıyorsanız, kısa vadeli bir hedef olarak spor salonuna başlamak yerine haftada beş gün, günde 10 dakika yürümek iyi bir spor başlangıç programı olabilir. Daha sonraki hedef haftada beş gün 30 dakika yürümek olabilir. Uzun vadeli bir diğer hedef ise 5 km’lik bir yürüyüşü tamamlamak olabilir.

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, “Health and Human Services” haftada en az 150 dakika orta derecede aerobik aktivite ya da 75 dakikalık tempolu aerobik aktivite ya da kardiyo kombinasyonunu önerir. Tüm ana kas gruplarının kuvvet antrenmanı egzersizlerini haftada en az iki kez fitness rutininize dahil etmeyi hedefleyin!

2. Sporu Eğlenceli Hale Getirin!

spor-basla

Spor ve motivasyon eş güdümlü olduğunda egzersizlerinizden aldığınız keyif de artıyor. Hoşunuza giden sporları veya aktiviteleri bulun, ardından ilginç hale getirmek için rutini değiştirin. Egzersizlerinizden hoşlanmıyorsanız, farklı bir şey deneyin. Voleybol ya da basketbol takımlarına katılın. Bir dans salonuna üye olun ve dans dersi alın. Bir sağlık kulübü veya dövüş sanatları merkezine göz atın. Gizli atletik yeteneklerinizi keşfedin. Tabi ki bunların yanı sıra kendinize spor motivasyon müzikleri listesi oluşturmayı da ihmal etmeyin.

Unutmayın! Spor için motivasyon büyük önem taşır. Egzersizin sıkıcı olması gerekmez ve eğleniyorsanız bir fitness programına bağlı kalma olasılığınız yükselir.

3. Fiziksel Aktiviteyi Günlük Rutininizin Bir Parçası Haline Getirin!

motive-edici

Spor için zaman bulmak zorsa, mazeretlere yönelmeyin. Diğer önemli etkinliklerde olduğu gibi egzersizi de programlayın.

Ayrıca gün boyu fiziksel aktivitede kalmak da spor rutinini geliştiriyor. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Çocukları oyun oynarken izlemek yerine kenarlarda yürüyün. İş yerinde mola sırasında yürüyüş yapın. Geceleri televizyon seyrederken sabit bisiklet ile egzersiz yapın veya kuvvet antrenmanı egzersizleri de yapabilirsiniz.

Araştırmalar, uzun süreler boyunca oturmanın tavsiye edilen haftalık aktivite miktarına ulaşsanız bile sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini bulmuştur. İş yerinde günde birkaç saat oturursanız, gün içinde telefon görüşmeleri yaparken düzenli esneme hareketleri yapınız.

4. Kendinizi Ödüllendirin!

baslama

Her antrenman sonrasında, egzersizin size verdiği iyi hislerin tadını çıkarmak için birkaç dakikanızı farkındalığa ayırın. Bu tür bir iç ödül, düzenli egzersiz için uzun vadeli planınıza sadık kalabilmenize yardımcı olur.

Dış ödüller de yardımcı olabilir. Daha uzun vadeli bir hedefinize ulaştığınızda, egzersiz yaparken zevk almak için yeni bir yürüyüş ayakkabısı veya kulaklık ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!