Fit HubMotivasyonKendinizi Müzikle Motive Edin ve Canlanın!

Kendinizi Müzikle Motive Edin ve Canlanın!

Herhangi bir spor salonuna girdiğinizde çoğu insanı wireless kulaklıklarıyla deliler gibi müzik dinlediğine şahit oluyorsunuzdur. Bunun sebebi çok açık: Müzik, zihinsel ve fiziksel performansınızı artırmak için inanılmaz bir yeteneğe sahip.

Çok sayıda çalışma ve deneyde, spor yaparken dinlenecek müziklerin sadece egzersiz sırasında kişinin motivasyonunu artırmadığını, aynı zamanda gücünü, dayanıklılığını ve motor koordinasyonunu da geliştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. İyi hissetmediğiniz günlerde, dinlediğiniz doğru melodiler sizi yorgunluktan uzaklaştırırken aynı anda kalbinizi ve diğer kaslarınızı canlandırma yetenekleriyle de sizi bitiş çizgisine yaklaştırır.

Beden, zihin ve müzik arasındaki etkileşimler oldukça karmaşıktır. Egzersiz sırasında sizi canlandıran tek şey müzik değil, vücudunuzun ritme tepki verme şeklidir. Zihniniz harekete geçmeden önce, nefes alıp verme hızınız ve kalp atış hızınız daha fazla oksijeni çalışan kaslara taşımak için artar. Bu biyokimyasal reaksiyonlar, hızınızı yükseltmeniz için müzikle birleşir. Müzik dinlerken kullanılan beyin mekaniği hakkında hala anlaşılması gereken çok şey olsa da, bu alandaki çoğu uzman müziğin egzersizi daha kolay ve daha eğlenceli hale getirdiğine inanır. Genel olarak spor yaparken dinlenecek müzikler de buna göre tercih edilir.

Beynini Eğlendir!

Antrenmanlarınız sıkıcı olmaya başladığında, müzik dinlemek zihninizi aktif tutarak monotonluğun kırılmasına yardımcı olabilir. Her yeni şarkıyla, beyniniz müziğin tonlarını, ritimlerini ve sesleri sıralamaya ve incelemeye başlar. Egzersiz yaparken müzik dinlediğinizde, beyninize yapacak bir şey vermiş olursunuz ve beyninize yapacak bir şey verdiğinizde, sıkılma olasılığınız azalır. Böyle daha uzun süre egzersiz yapma imkanınız olur. Yapılan bir araştırmada yürürken müzik dinleyenlerin, müzik dinlemeden yürüyüş yapanlara göre ortalama 6 km daha fazla yürüdüğü gözlemlenmiştir.

Hangi Melodilere İhtiyacın Var?

Müziğin faydalarının güçlü olduğu yadsınamaz, ancak bazı şarkılar çalışma esnasında diğerlerinden daha fazla avantaj sağlar. Film yıldızı Hugh Jackman, X-Men’deki Wolverine karakterini canlandırdığı sürede, kaslarını toparlamasına yardım ettiğine inandığı için Metallica ve Godsmack dinlediğini ve Metallica şarkılarının onda fazladan adrenaline sebep olduğunu söyler.

Herkesin egzersiz sırasında güçlü hissetmek için kendine özgü fitness müzikleri vardır. Ancak belirli müzik türleri var ki, kuvvet antrenmanı söz konusu olduğunda kesinlikle daha iyi sonuçlar verir. Elbette herkesin spordan verim alması için savaşa giriyormuş gibi hissetmesi gerekmez. Bazılarını motive etmeye yarayan şeyler, diğerleri için hiçbir değer taşımayabilir.

Herkes için işe yarayan şey, müzikle hareketlerin senkronize olmasıdır. İşte burada ritim devreye girer. Performansınızı en üst düzeye çıkarmak için belirlediğiniz şarkıların temposu tercih ettiğiniz egzersizin hızına uymalıdır. Örneğin, müziğin ritmini vücudunuzun ritmine uydurmak için 95-125 bpm aralığında daha yavaş tempolu müzik genellikle kuvvet antrenmanlarında daha etkilidir. Bu tarz antrenmanlarda düşük ritmi duymak kolay olduğu için net beatler ve güçlü bas en idealidir. Bu sebeple genelde 2Pac’ten “Hit ‘Em Up”, Guns N’ Roses’tan “Welcome to the Jungle”, AC/DC’den “Back In Black” ve tabii ki Survivor’dan “Eye of the Tiger” gibi şarkılar en çok tercih edilen spor şarkılarıdır.

Spor yaparken dinlenecek müziklerin güzel bir listesini sunan playlistler için Antrenman Yaparken Motivasyonunuzu Artıracak 5 Müzik Listesi içeriğimize göz atabilirsiniz!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!