Fit HubSağlıkSağlığını Önemseyenlerin Kullanması Gereken En İyi 5 Folik Asit Takviyesi

Sağlığını Önemseyenlerin Kullanması Gereken En İyi 5 Folik Asit Takviyesi

Eğer hamileyseniz adını mutlaka duymuş olabileceğiniz bir vitamin var: folik asit ya da diğer adı ile b9 vitamini. Folik asit hapı anne adaylarına sıklıkla tavsiye edilmektedir. Hatta hamilelik ile ilgili içeriklerimizde sizinle biz de paylaşmıştık. Ancak kaçırmış olabilirsiniz diye folik asit vitaminini tek başına sizin için incelemek istedik. Folik asit nedir, nelere yarar birlikte bakalım.

Folik Asit Nedir?

İsmi bir vitamini çağrıştırmasa da b9 vitamini olan folik asit, normal kan oluşumuna, bağışıklık sisteminin normal bir şekilde işlemesine, hücre bölünmesine ve DNA sentezine, yorgunluk ve bitkinlik hislerinin azaltılmasına yardımcı olur.

B vitamini ailesi üyesi olan folik asit, anne adaylarında folat düzeylerini arttırır. Folat, oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise düşük folat düzeylerinin fetüsün (bebeğin) gelişiminde nöral kusurlara yol açabilme riski yaratmasıdır. Bu sebeple folik asit gebelik sürecinde ve anne olmak isteyen kadınlara önerilen bir besindir.

Folik asit eksikliği ve hamilelikte folik asit kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıda sizler ile paylaşmadan hemen önce piyasada bulabileceğiniz en iyi 5 folik asit ürününü sizlerle buluşturmak istedik:

1. Solgar Folic Acid (Folacin) 400 Mcg 100 Tablet

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

Solgar Folic Acid (Folacin) 400 Mcg 100 Tablet, her servisinde 400 mcg folik asit (b9 vitamini) içerir. Cam şişe içerisinde vegan ve vejetaryen kullanımına uygun, helal ve kosher sertifikalarına sahip bir üründür. Servis başı ürün fiyatı 0,45 TL’dir.

2. Nature’s Supreme Folik Acid 400 Mcg 180 Kapsül

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

Nature’s Supreme Folik Acid 400 Mcg 180 Kapsül, her servisinde 400 mcg folik asit (b9 vitamini) içerir. Patentli Quali®-B ham madde kalitesine sahiptir. Vejetaryen kullanımına uygun kapsüller içerir. Helal sertifikalıdır. Servis başı ürün fiyatı 0,27 TL’dir.

3. Nature’s Bounty Folic Acid 400 Mcg 100 Tablet

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

Nature’s Bounty Folic Acid 400 Mcg 100 Tablet, her kapsülünde 400 mcg folik asit (b9 vitamini) içerir. Vejetaryen kullanımı için uygun olan ürünün her tableti 0,34 TL’ye denk gelmektedir.

4. New Life Folifor 30 Tablet

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

New Life Folifor 30 Tablet, her kapsülünde 400 mcg folik asit ve 10 mcg d3 vitamini bulundurmaktadır. Patentli Quatrefolic (4.nesil folat) ham maddeye sahip ürünün servis başı fiyatı 1,47 TL’dir.

5. Dermoskin Medobiocomplex-W 60 Kapsül

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

Dermoskin Medobiocomplex-W 60 Kapsül, içerisinde 2500 mcg folik asit bulundurur. Bunun yanısıra farklı b vitaminleri, mineraller ve saç için besleyici proteinler bulundurmaktadır. Ürünün servis başı fiyatı 1,48 TL’dir.

Folik Asit Eksikliğini Nasıl Fark Edebilirsiniz?

Özellikle hamile kalmak için çabalıyorsanız, bir yandan bebeğinizin sağlıklı gelişimi için de yatırım yapmanız gerekir. Doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ettiğimiz folik asit gibi supplementler, gebelikte ve doğum sonrası bebek gelişiminde oldukça önem taşır.

Folik asit eksikliği çoğu b vitamini eksikliğine benzer etkiler ile karşımıza çıkar. Kansızlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, uykulu hissetme, nefes darlığı gibi belirtiler folik asit eksikliğini işaret edebilir. Ancak bu belirtiler başka hastalıklar ya da eksiklikler ile benzeşebildiği için doktorunuza danışarak tahlil yaptırıp folik asit eksikliği yaşayıp yaşamadığınıza emin olabilirsiniz.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Neden Gerekir?

en-iyi-folik-asit-ilac-fiyatlari

Çoğu doğum uzmanı hamile kalmak isteyen kadınların folat seviyelerini yüksek tutmak için folik asit kullanmalarını önermektedir.

Bebeğin omurga ve beyin gelişimi, kalp-damar gelişimi ve bağışıklık sisteminde folik asit yardımcı görev alır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin spinal gelişimi ve beyin gelişimi hızla oluştuğundan dolayı folik asit kullanımı bu haftalarda daha da değerlidir. Beyin ve sinir sistemi üzerinde oluşabilecek kusurların önüne geçmek için folik asit takviyelerini tercih edebilirsiniz.

Takviyeler dışında folik asit beslenme yolu ile de alınabilmektedir. Mercimek, yeşil sebzeler, turunçgiller, kuşkonmaz, avokado, brokoli, kuru fasulye bol miktarda folik asit içermektedir.

Kışın bağışıklığınızı güçlendirecek mucize takviyeleri öğrenmek için tıklayın!

3 YORUMLAR

  1. Efendim doktor bana folbiol verdi bunun yan etgileri bana dokunuyor bulanti kusma yapiyor karnimda sisme oluyorbunun benzeri varmi

  2. Bende ferrum benexol folik asit verdi kullanıyom ama karnımda şişme var akşam erkende gec de yatsam kalkasim gelmiyor yürüş yapiyom akşam üzeri karnim şiş sürekli yatakda gözüm neden bilmiyom karnimda sancı oluyor karsıklarimda neden acaba

  3. Bana da folbiol verildi aynı sıkıntı bendede mevcut bulantı tiksinti şişkinlik var ama prospektürüne bakmadığım için folbiolün yapıp yapmadığını bilmiyorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!