Fit HubAntrenmanKardiyo Yerine Geçecek Antrenman

Kardiyo Yerine Geçecek Antrenman

Kas geliştirmek için kaldırıp indirdiğimiz bar, dumbbell ve makineler doğru kullanıldığında yağ yakmaya yardımcı süper etkili birer kardiyo aracına dönüşebilirler.

Spor salonunu adeta bir tapınak olarak görenleri salona sokmak için dil dökmenize hiç gerek yok. Bilakis bu kişileri salondan çıkarmak zor! Ama ağzınızdan kardiyo lafı çıktı mı aynı tepkiyle karşılaşacağınızın garantisini veremiyoruz. Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman olsun, sabit düzen kardiyo veya ikisinin arası bir antrenman olsun, dumbbell’lara hevesle asılanların kardiyodan kaytarmak için sudan bahaneler bulup salondan kaça kaça gittiğini hepimiz duymuşuzdur. Kardiyo konusuna parçalanmak değil de irileşmek isteyen sporcuların bile “yapmasam da olur” gözüyle bakma gibi bir lüksü yok! Özellikle soğuk aylarda zaten kalın giyiniyorum gibi kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakalım.

Antrenman A


Temposu Hızlı Yağ Yakıcı

HAREKETSETTEKRARSET ARASI DİNLENME
Alternating Barbell Lunge312–15 HER
İKİ BACAK
60 sn
Barbell Squat412–1560 sn
Stiff-leg Deadlift412–1560 sn
Underhand-grip Bentover Row3 12–1545–60 sn
Standing Military Press3 12–1545–60 sn
Narrow-grip Bench Press3 12–1545 sn
Close Underhand-grip Pullup2 Maksimum . Tekrar45–60 sn
Incline Bent-leg Hip Raise3 Maksimum Tekrar 30 sn
Kardiyo Yerine Geçecek Antrenman

Hareket Verimliliği

Yağ yakma hedefiyle ağırlık kaldırma çalışması yaparken rutininizin temelini press, row, deadlift ve squat gibi birleşik hareketlerin oluşturması gerekiyor çünkü birleşik hareketler nispeten daha çok yağ yakmanıza yardımcı oluyor. Bu hareketler kalp atışını hızlandırıyor, kalorileri yakıyor, doğal büyüme hormonu üretimini artırıyor (büyüme hormonu çok güçlü bir yağ yakıcı hormondur) ve metabolizma hızını yükseltiyor.

Tekrar Aralığı

Bu rutinde hedeflenen, vücut yağı seviyesini kontrol altına alıp yağsız kas dokularını muhafaza etmek olduğu için antrenmanlardaki tekrar aralığınızın orta ilâ orta-yüksek ayarında olması gerekiyor. Yani üst vücut hareketlerinde set başına 10-12, alt vücut hareketlerinde ise yine set başına 12-20 tekrar uygulamanız lazım. Yüksek tekrar sayısı daha çok kalori yakıp laktik asit üretimini uyarıyor. Bu da büyüme hormonu salınımını canlandırıyor ve metabolizmanızı hızlandırırken kas gelişiminizin durmaması için gereken direnci de sağlamış oluyor.

Doğru Planlama

Saf kas kütlesi geliştirmek için uyguladığımız programlarda genellikle aralarında 2 ilâ 4 dakika mola verdiğimiz düz setler yaparız. Ancak hedef hem yağ yakıp hem de sıra sıra çıkardığınız kaslarınızı muhafaza etmekse bu sefer süper set, döngü ve azaltılmış dinlenme arası teknikleriyle çalışarak antrenman temponuzu hızlandırmanız şart!

kardiyo

Antrenman B


Yağ Yakan Süper Setler

HAREKETSETTEKRAR
Hack Squat
superset
Weighted Dip
3

3
12–15

10–12
Leg Press
superset
Wide-grip Pullup
3

3
12–15

Maksimum Tekrar
Alternating Dumbbell Bench Stepup
superset
Seated Dumbbell Press
3

3
12–15


10–12
Dumbbell Stiff-leg Deadlift
superset
Barbell Curl
2

2
12–15

10–12
Lying Leg Curl
superset
Standing Two-arm Overhead Dumbbell Extension
2

2
12–15

10–12
Hanging Straight-leg Raise
superset
Barbell Good Morning
2

2
16-20

13-15
kardiyo

Antrenman C


Yağ Yakan Ağır Döngü

HAREKETTEKRAR
Deadlift12–15
Incline Barbell Press10–12
Leg Press12–15
One-arm Dumbbell Row10–12
Smith Alternating Reverse Lunge12–15
Wide-grip Barbell Upright Row10–12
Seated Leg Curl12–15
Weighted Bench Dip10–12
Cable Crunch12–15
Close-grip Underhand-grip PullupMaksimum Tekrar

Not: 60 dakika içerisinde yapabildiğiniz kadar çok döngü yapın. Hareketten harekete geçerken hızlı olun. Her harekette failure olmak yerine 1-2 tekrar az yapın. Döngüler arasında salonda yavaş yavaş yürüyerek 3 veya 5 dakika dinlenin ve baştan başlayın.

Tüyo

Bu tipteki bir ağırlık antrenmanı kaslarla birlikte kalp-damar ve sinir sistemlerinize çok fazla yüklenecektir. Hangi antrenmanı yaparsanız yapın sonrasında bir gün ara vermenizi tavsiye ederiz. Az da olsa kardiyo yapmak istiyorsanız dinlenme günlerinde yapabilirsiniz. Hareketleri kusursuz teknikle ve bütün tekrarlarda doğru formu kaybetmeden yapın. Gerekirse hareketlerde değişiklikler yapabilirsiniz ancak yağ yakım kapasitenizi tam tutmak için birleşik hareketlerden yana değişiklikler deneyin. Özellikle soğuk aylarda beslenmenizi kontrol altında tutun ve buradaki üç antrenmanı uygulayın.

Antrenman sırasında performansınıza katkı sağlayacak takviyeler için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!