Fit HubYaşamEn İyi 5 Basketbol Filmi

En İyi 5 Basketbol Filmi

Spor hayatında motivasyonumuzu yüksek tutmak adına çeşitli yollar arıyoruz. Filmler, kitaplar ve belgeseller ise bu konuda bize yardımcı olacak materyaller arasında yer alıyor. Birçok spor dalı, kendi içinde güçlü bir dramatik yapı taşıması nedeniyle sinemaya çok zengin bir malzeme sunamasa da basketbol ile ilgilenenleri mutlu edecek bir haberimiz var. Basketbol sporu beyaz perdeye en başarılı ve zengin içeriğiyle yansıtılan spor dallarından biri.

Siz de basketbola ilgiliyseniz birbirinden güzel bu filmlere kesinlikle göz atmalısınız. Konularıyla ve başarı hikayeleriyle ön plana çıkan en iyi basketbol filmleri, hayatınızda aradığınız motivasyonu size sağlarken aslında spor hayatında nelerin değerli olduğunu bir kez daha size gösterecek.

İşte en iyi 5 basketbol filmi…

En iyi basketbol filmleri

1. High Flying Bird

Amerikan sinemasının en iyi yönetmenlerinden Soderbergh, daha önceki filmlerinde de kullandığı bir yöntem olarak bu filminde de çekimleri Iphone ile gerçekleştiriyor. Ayrıca bu filmde Moonlight filminin senaryosuyla Oscar kazanmış olan Tarell Alvin McCraney ile de işbirliği yapıyor. Bu filmde oyuncular birliğiyle ile takım sahipleri, maddi konular yüzünden anlaşmazlığa giriyor. Film aslında basketbol sahalarından ziyade kapalı kapılar ardında gerçekleşiyor. Bu bağlamda basketbolun bir spor dalı olduğu kadar ekonomiye dair bir alan olduğu da filmde hissettiriliyor.

Filmin ana konusu ise; kendisini büyük bir çatışmanın içinde bulan spor menajeri Ray Burke’ün yaşadığı sorunlar olarak anlatılabilir. Kariyeri sallantıda olan Ray, lig yöneticileri ve oyuncular arasında çıkan çatışmayı sonlandırmak için bu sefer farklı planlar oluşturmaya başlar ancak sadece ve sadece 72 saati vardır.

En iyi basketbol filmleri

2. White Men Can’t Jump

En çok bilinen ve rağbet gören spor filmlerinden biri olan, Türkçe adıyla “Beyazlar Beceremez” hem insan barışının bir göstergesi hem de sporda barışın bir simgesi olarak tanınıyor. 90’larda genç olanların ve spora gönül verenlerin kalbinde önemli bir yere sahip olan bu film, yokluk içinde nasıl başarı elde edildiğini anlatıyor. Los Angeles’ın en sıcak zamanlarında; asfalt basketbol sahalarında zorluklar içinde gelişen basketbol kültürünü merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Filmin en büyük gücü ise başrollerinde yer alan Woody Harrelson ve Wesley Snipes ikilisinin enerjilerinden kaynaklanıyor. Bu filmle beraber, sinema tarihinin en akılda kalıcı basketbol ikilisi haline geliyor.

Filmin konusuna gelecek olursak: Billy Hoyle ve Sidney Deane, şehirdeki en iyi basketbol oyuncuları olarak bilinirler ve bir gün yolları kesişir. Güçlerini birleştirip bu başarılarından para kazanmaya karar verirler ve sonrasında zor şartlar altında gelişim yolculukları başlar.

En iyi basketbol filmleri

3. Coach Carter

Yönetmenliğini Thomas Carter’ın üstlendiği, 2005 yılında çekilen bu film, basketbol dünyasını etkileyen en iyi spor filmlerinden… Bu filmin başrollerinde ise Samuel L. Jackson, Rick Gonzalez ve Robert Richard yer alıyor. Eskiden çok başarılı bir basketbol oyuncusunun kendi başarısını nasıl da yeni sporculara yansıttığını ustaca gösteren bu film ile spor hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu edinebilirsiniz.

Bu filmin konusu ise; eskiden başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter’ın mezun olduğu Richmond Lisesi’nden gelen koçluk teklifini kabul etmesi ve daha sonra bu takımı eğitmesi… Ken Carter, oyuncularını, ortalamalarını 2,3’ün üzerinde tutacaklarına, sınıfta en ön sırada oturacaklarına ve tüm derslere gireceklerine dair bir sözleşme imzalamaya zorlar ve film başlar.

Film izlerken sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek için tıklayın!

En iyi basketbol filmleri

4. The Other Dream Team

Litvanya Milli Basketbol Takımı’nın 1992 yılında geçirdiği sancılı süreci tüm dünyaya anlatan The Other Dream Team filmi, Litvanya vatandaşlarının Ruslardan ayrı bir ırk oluşunu sembolize ederken spor başarısının önemini de bu ana fikirle harmanlıyor. 2012 yapımı filmin yönetmeni ve senaristlerinden biri ise Marius A.

Filmin konusu ise şöyle: Sovyet yönetimi altında mücadele eden sporcuların oluşturduğu Litvanya basketbol takımı kendi bağımsızlıklarını kazanmak için çalışmalara başlıyor. Hikayeleri bağımsızlık sembolü haline geliyor Grateful Dead’in yardımıyla Barselona Olimpiyatları’nda zafer kazanıyorlar.

En iyi basketbol filmleri

5. More Than a Game

Başarının somut hali LeBron James’in hayatını merak edenler burada mı? Bu film ile sanatsal bir perspektif ile biyografik sahneleri keşfedebilirsiniz. James’in lise hayatında yaşadığı zorlukları ve başarıya gittiği yolu konu alan bu film kesinlikle çok iyi bir motivasyon kaynağı.

Film, James’in 4 takım arkadaşı ile basketbol hayatlarını nasıl şekillendirdiklerini anlatıyor ve azimle gelen başarının değerini en iyi şekilde yansıtıyor.

Sporculara özel en iyi kulaklıkları öğrenmek için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!