Fit HubFitnessİnanılmaz Dönüşüm!

İnanılmaz Dönüşüm!

Fitness modeli Brian Casad önceleri ortalama bir fiziğe sahipti ama şimdiki hali, inanılmaz dönüşüm hikâyesinin bir özeti gibi.

ÖNCESİNDE

Brian Casad 2011’in başlarında sıradan Amerikalı bir gençti. Günümüzün şartlarından bakıldığında hayatı “normal” olarak adlandırılabilirdi.

26 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılmıştı. Kansas şehrinde emlak sektöründe haftada 40 saatini masa başında geçiren bir çalışandı. İstisnasız her gün ofis arkadaşlarıyla öğle yemeğine çıkar ve lezzetli gördüğü her şeyden tüketirdi. Öğle yemeği bittiğinde ise masasının başına uyuşuk bir şekilde döner ve üretkenliği de düşüşe geçerdi.

“Yemek sonrası işime odaklanamazdım çünkü çok yorgun hissederdim. Masa başında uyurdum bazen. Gece uykumu almış olsam da durum değişmezdi,” diyor Casad.

brian-casad-before

Casad, ofisten ayrıldıktan sonra günlük antrenmanı için spor salonunun yolunu tutuyordu. Sosyal bir çocuktu ve setler arasında sohbetlere dalardı. Aslına bakarsanız oraya sanki ağırlık kaldırmaya değil, sohbet için giderdi.

“Antrenman konusunda çok dikkatliydim ama o zamanlar daha çok ağır kaldırmaya odaklanıyordum. Dinlenme sürelerim oldukça uzundu ve antrenmanlarımın çoğu da sadece 3-4 farklı hareketten oluşuyordu. Daha fazlasını yapamazdım,” diyor Casad. Antrenman sonrası akşam yemeği zamanıydı ve yediklerine çok da dikkat etmiyordu. Uyumadan önce de ufak bir atıştırmalık almayı da ihmal etmiyordu. Sabah kahvaltısında da ya geceden kalanları yerdi ya da hiç yapmazdı. Bazen de iş yerindeki otomatlardan bir şeyler aldığı oluyordu.

Casad’ın yaşam şekli böyleydi. Tanıdık geldi öyle değil mi? Çevrenizde böyle insanlar, arkadaşlar ya da ailenizden birileri böyle bir yaşam şekli yaşıyor olabilir. Belki de bu aslında sizin kendi yaşantınıza benziyor. Bu hikâyeyi korkunç kılan çoğu insanın böyle bir yaşantıya sahip olabileceği tehlikesi değildir (yağ oranı yüksek, obezite ve kronik hastalıklarla boğuşma vb.).

Sorun şu ki Casad gibi olan herkes sağlıklı bir yol izlediklerini düşünüyorlar: haftada 3-4 kez salonun yolunu tutmak, “yağsız, kepekli ya da doğal” olduklarından dolayı besleyici olduğu düşünülen besinleri tüketmek.

“İnsanların yanıldığı nokta işte tam da burasıdır. Neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olduğu konusunda gerçekten bir fikirleri yok” diyor Casad.

DÖNÜŞÜM ZAMANI

brian-casad-day1

2011’in başında Casad değişmeye karar verdi. Günlük rutininden, spor salonundaki halinden ve aşırı kilolu olmaktan sıkılmıştı.

“Benim için dönüm noktası işimden nefret ettiğimi fark ettiğimde başlamıştı. İş arkadaşlarımla iyi geçinirdim ama öğle yemeklerinde neler yaptığımıza baktım ve sürekli aynı şeyleri yediğimizi gördüm. Kendi kendime sürekli aynı kişilerle öğle yemeklerine çıkmak zorunda değilim dedim. Gerçekten de kilolarımdan kurtulmak istiyordum. Bunun için zamanım vardı” diyor Casad.

Casad işe ağır bir şekilde başlamıştı ve takip etmesi zor diyetlerle her şeyi değiştirmeye çalışmak yerine küçük adımlarla yola koyulmuştu. Yaptığı ilk şey öğle yemeklerine gitmemek oldu. Yemek yemek yerine koşuya çıkar, hafif bir salata yer ve sonra işine geri dönerdi. “İşe eşofmanlarımı getirirdim ve ofisimize yakın bir yerde bir koşu yolu vardı. Burada koşuya çıkardım. Sonra daha hafif bir öğle yemeği alırdım.  Burası yaptığım değişiklerin başlangıç noktasıydı.”

Bir sonraki aşamada antrenman konusunda değişiklikler yaptı. Grup boks ve kikboksta deneyimi olan bir boks kulübüne katıldı. Katıldığı ilk derste bayağı bir ter dökmüştü ama bu derslere devam etti. “Bu dersler beni zorladı. Kum torbasını 5 dakika yumruklamıştım ve sonra yere yığıldığımı hatırlıyorum ama bunu çok sevmiştim. Daha önce böyle kardiyo yapmamıştım. Bu kulübe üye olmuştum ve haftada 3 kez boks derslerine katılıyordum. Antrenman yoğunluğumu arttırmaya başlamıştım” diyor Casad.

Hızlıca kilo vermeye başlamıştı. Bu dönemde işinden de ayrılıp başka şeyler yapmak istiyordu. Gittiği boks kulübü franchising fırsatları sunuyordu ve o da bu işi yapmaya karar verip abisinin yaşadığı Dallas’ta bir boks kulübü açtı.

SONRASINDA

brian-casad-rotator_0

Casad’ın fiziği daha da gelişiyordu. Kilo değişmemişti ama vücut yağ oranında oldukça büyük değişimler yaşamıştı. Beslenme düzenini değiştirip antrenmanlarını yoğunluğunu artırınca fizik hatları belirginleşip kas oranı artıyordu.

“Vücudunuzun besinlere nasıl tepki verdiğini öğrenmek yapmanız gereken ilk şey. Ne yerseniz vücudunuz aynı şekilde cevap verecektir, “ diyor Casad.

Aynı dönemlerde fitness modelliği yapmaya başlamıştı. Muscle & Fitness’ta yayımlanmış olan son fotoğrafı 2011 yılındaki haliyle sergilenince kat ettiği yol daha da iyi anlaşılıyor.

CASAD’DAN BESLENME TAVSİYELERİ

  1. Yediklerinizin besin değerlerini gözden geçirin.
  2. Evde yemek yemeye başlayın.
  3. Doğal ve az işlemden geçmiş besinler tüketin. (tavuk, yumurta, yağsız biftek, ıspanak, badem sütü, avokado vb.)
  4. Yediklerinizi çeşitlendirin. Protein alımınıza dikkat edin.
  5. Kendinizde neyin işe yarayıp yaramadığını bulmaya çalışın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!