Fit HubAntrenmanKazein (Süt Proteini) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kazein (Süt Proteini) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kazein proteini beslenme düzeninizde yer vermeniz için 5 neden.

Kazein Protein Nedir?

Kazein, sütten elde edilen bir proteindir. Yavaş sindirilen bir protein olarak bilinmektedir. Antrenmanlarınızı aksatmadığınızdan ve beslenme düzeninize dikkat ettiğinizden eminiz ama aldığınız sonuçları da ikiye katlamak istediğinizi de biliyoruz. İşte burada kaliteli protein kaynakları devreye giriyor. Bizi uzun zamandır takip eden okurlarımız whey proteinin hem antrenman öncesi hem antrenman sonrası için ideal bir protein kaynağı olduğunu biliyordur. Ancak söz konusu protein olunca diğer seçenekleri de hesaba katmalısınız. Bizde bu yüzden kazein proteinle alakalı ufak bir araştırma yaptık. Yazımızı okumaya devam edin ve kazeinin sağladığı faydaları öğrenin.

1. Kazein Proteini Uzun Bir zaman Aralığında Salınır

kazeinin-salinmasi

Tüm proteinlerin eşit olduğunu söyleyemeyiz. Soya, yumurta, whey, hayvansal kaynaklı proteinler ya da kazein olsun, hepsinin kendine has bir özelliği vardır. Kazeinin en büyük avantajlarından birisi zamanlamadır. Kazein protein ya da diğer adıyla süt proteini, kan akışınıza saatlerce sürecek yavaş ve sabit bir amino asit akışı sağlayabilir. Kaslarınız bir gecede inşa edilmezler ama yatmadan önce kazein bakımından zengin bir bardak süt içmek diğer protein kaynaklarına göre daha doğru bir seçenek olacaktır.

Bağışıklık ve sindirim sisteminiz için faydalı olan çeşitli biyoaktif peptitler de içeren kazein proteini seçeneklerine buradan göz atabilirsiniz.

2. Kazein Proteini Gelişiminizi Artırabilir

kas-gelisimi-kazein

Daha hızlı kaslanmak mı istiyor musunuz? Teksas Üniversitesinin bir çalışmasına göre kazein protein tozu bu çabanızda önemli bir oyuncu olabilir. Araştırmacılar ağır bir şekilde direnç antrenmanları yapan 36 erkek katılımcıyı incelediler ve whey-kazein proteinin birlikte tüketen grubun, whey, BCAA ve glutamini birlikte tüketenlere kıyasla önemli miktarda gelişim gösterdiklerini buldular. 10 haftalık bir araştırma süresince whey-kazeini birlikte tüketmek yağsız kas kütlesinde en büyük artışı sağlamıştı. Whey-kazeini birlikte almanın böyle bir faydası varken neden bir tane protein kaynağıyla yetinesiniz ki?

3. Kazein Protein Yağ Oranınızı Düşürmenize Yardımcı Olabilir

kazein-yag-yakimi

Kas oranınızı arttırmak ve yağ kaybetmek istemez misiniz? Hollanda’da yapılan bir araştırma,  kazein oranınızı iki buçuk kat arttıran deney katılımcılarının uyku esnasında metabolik hızlarını artırdıklarını ve daha iyi vücut yağ oranlarına sahip olduklarını bulmuştur. Buna ek olarak katılımcıların tokluk hisleri de %33 arttı. Sözün kısası, kazein (casein) alımı açlık hissetmeden yağlarınızdan kurtulmada yardımcı olabilir.

4. Kazein Protein Tozu Performansınızın Gelişmesine Yardımcı Olabilir

kazein-performans

Herhangi birisine antrenman hedefinin ne olduğunu sorsanız, kuvvet artışı her zaman kendine listede yer bulur. Bunu elde etmek için çoğunlukla whey protein tercih edilir. Massachusetts Üniversitesinde yapılan bir araştırma da bilim insanları kazein proteinin bacak, göğüs ve omuz kaslarında, whey proteinin yapmış olduğu etkileri ikiye katladığını bulmuştu. Bilim insanları bu değişimi, kazein proteinin anti katabolik etkisine bağlamaktadır. Gece yarısı atıştırmanız, kazein protein ile hazırlanmış bir içecek olabilir.

5. Kazein Proteini Diş Sağlığınızı Koruyabilir

kazein-dis-sagligi

Sizi en çok ne korkutur? Dişçi koltuğuna oturmak mı ya da faturalarınız mı? İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kazein proteini tüketmek diş minesi aşınmasının etkilerinin azaltılmasına ya da önlenmesine yardımcı olabilir. Çok meyve suyu tüketiyor ya da gazlı içecek alışkanlığınızı durduramıyorsanız en azından beslenme düzeninize biraz kazein protein ekleyerek dişlerinizi koruyabilirsiniz.

En kaliteli kazein protein tozu çeşitlerini incelemek için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!