Fit HubFitnessSpor Yaparken Dinlecek Müzikler Nasıl Seçilir?

Spor Yaparken Dinlecek Müzikler Nasıl Seçilir?

Antrenman müziğinizin ritmi, beynin motor alanını ne zaman harekete geçileceği konusunda uyarır. Böylece müzik dinlemek koşu ya da ağırlık kaldırma gibi tempolu egzersizlere yardımcı olur. Ritimlere kulak vermek enerjinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Çünkü düzenli bir tempoda antrenman sürdürmek antrenman sırasında yaşanabilecek muhtemel dalgalanmalardan uzak kalmanıza yardımcı olur.

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Performansı Artırır

Weider Araştırma Grubunun yaptığı ve 2008 Annual Meeting of the National Strength and Conditioning Association’da sunulan bir araştırmaya göre vücut geliştiriciler, kendi müzik çalarlarından kendi seçtikleri müzikleri dinledikleri zaman daha güçlü olmaktadırlar. Daha yeni bir araştırma ortaya koymuştur ki müzik, kardiyo çalışmalarındaki yoğunluğun ve sıkıcılığın üstesinden gelmede size yardımcı olabilir. Dolayısıyla kilo vermek için spor yaparken de müzik dinlemek size fazladan motivasyon sağlar.

muzik-ve-antrenman

Bir araştırmada, 2 km mesafe koşan, kendi müzik çalarlarından müzik dinleyen ve dinlemeyen erkek ve kadın üniversite öğrencileri incelenmiştir. Araştırmacıların Journal of Strength and Conditioning Research’ün 2010 tarihli sayısındaki raporlarına göre, müzikle koşan denekler dinlemeyenlere kıyasla 2 km’lik mesafeyi 30 saniye önce kat etmişlerdir.

Ağustos 2013’te yapılan bir analiz, insanların kendi duygularını değiştirmek ve özfarkındalığı bulmanın bir yolu olarak sıklıkla müzik dinlediklerini buldu. Çalışma, insanların kendileri ve kim olmak istedikleri hakkında düşünmek ve kendilerinden bir nebze olsun uzaklaşmak için müzik dinlediğini ortaya koymuştur. Bir saat önce ne olursa olsun, spor yaparken kendinizi ezgilere bırakabilir ve antrenmanlarınıza güç katabilirsiniz. Antrenman sonrası kendinizi her zamankinden daha iyi hissedeceğiniz kesin!

Müzik Dinlemek Harekete Geçirir

Araştırmacılar, müzik dinlemenin beyni heyecanlandırdığını ve dinleyicide harekete neden olduğunu göstermiştir. Temel olarak, oynatma listenizin sizi harekete geçirme kabiliyeti vardır. Antrenmandan ne kadar çekinseniz de müzik eşliğinde mükemmel bir antrenman yapmanız kaçınılmazdır. Çünkü ritmi durduramazsınız!

muzik-motivasyon

2010 yılında yapılan bir çalışmada, bisikletçilerin daha yavaş tempoda ilerleyen bir müzikle karşılaştırıldığında daha yüksek tempoda bir müzik dinlerken daha fazla efor sarfettikleri görülmüştür. Ama çok yüksek tempo da iyi olmayabilir. Dakikada 120 ila 140 atış arasındaki şarkılar (bpm) orta derecede egzersiz yapanlarda maksimum etkiye sahiptir.

Son 10 yılda antrenman müziği üzerine yapılan araştırmalar, psikologların egzersiz ve müziğin neden bu kadar çok insan için etkili bir eşleme olduğu ve fiziksel egzersiz sırasında bedeni ve zihni nasıl değiştirdiği konusundaki fikirlerini geliştirmelerine yardımcı oldu. Müzik, insanları acı ve yorgunluktan uzaklaştırır, ruh halini yükseltir, dayanıklılığı artırır ve hatta metabolik etkinliği yükseltir. Müzik dinlerken spor yapan insanlar daha uzaklara koşar, daha hızlı bisiklet sürerler ve normalden daha hızlı yüzerler ve bunu çoğu zaman farkında olmadan yaparlar. Spor yaparken dinlenecek müzikler seçmek, bir dizi hızlı, yüksek enerjili şarkıyı sıraya koymak kadar kolay değildir. Aynı zamanda farklı şarkıların uyandırdığı anılar, duygular ve çağrışımlar da düşünülmelidir. Bazı durumlarda, altta yatan melodinin ritimleri, sözlerin ritmi kadar önemli olmayabilir. Bu yüzden bir playlist oluştururken özenli olmakta ve sizi gerçek anlamda motive edeceğine inandığınız parçaları seçmekte yarar var.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!