Fit HubMotivasyonErken Kalkıp Sabah Antrenman Yapabilmek için 20 Taktik

Erken Kalkıp Sabah Antrenman Yapabilmek için 20 Taktik

Sabahları antrenman yapmak herkese göre değildir ancak unutmamalısınız ki sabahları erken kalkıp harekete geçmek günün geri kalanını daha verimli geçirmenizi sağlayacaktır. Peki, sabahları antrenman yapmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Cevabı yazımızda.

1. BİSİKLET SÜRÜN

Spor salonuna gitmek için bisiklet kullanın. Bu sayede güne keyifli bir egzersizle başlamış olursunuz. Yüzünüze vuran ve içinize çekeceğiniz temiz sabah havası ise kahveyle başlayan uyanma ritüelini zirveye taşıyacaktır.

2. AKŞAMDAN HAZIRLIK YAPIN VE ERKEN UYUYUN

Sabah antrenmanınızda gerekli olacak malzemeleri akşamdan hazırlayabilirsiniz. Hafta içi saat 22:30 gibi yatağa girerseniz sabah 6:30 gibi uyanmak zor olmayacaktır.

3. SABAHLARI İKİ ALARM KURUN

İlk alarmı diğerinden 15 dakika daha önceye kurun. Böylelikle size 15 dakika daha uyuyabilme fırsatı verir. Sonrasında 10 dakika meditasyon yapın, kahvenizi alın, komşuları rahatsız etmeden müzik çalın ve spor kıyafetlerinizi giyinip spor salonunun yolunu tutun.

4. MÜZİK DİNLEYİN

Alarm çalıp perdeyi biraz araladığınızda uykunuzu zaten kaçacaktır. Bu esnada sevdiğiniz bir parçayı dinlemek sizi sabah antrenmanı moduna sokacaktır.

5. ALARMI YATAĞINIZDAN UZAK TUTUN

Yatağınızdan uzakta kuracağınız bir alarm onu susturmak için sizi yatağınızdan çıkmaya zorlar.

6. ALIŞKANLIK EDİNİN

İster büyük ister küçük olsun; hayat alışkanlıklar üzerine kuruludur. Sabahları antrenman yapmak için (büyük olan hedef) alarmınızı mutfağa kurmak gibi küçük alışkanlıklar edinin ve dişlerinizi fırçalarken kendinize sorun: “Tekrar yatağa girmek yerine ayakta durursam kazancım ne olur?”

7. SPOR KIYAFETLERİNİZE PARA HARCAYIN

Spor kıyafetlerinizi ne kadar çok severseniz onları giymek için o kadar çok sabırsızlanacağınızı unutmayın. Bu arada sizi harekete geçirecek iyi bir müzik listeniz olsun.

8. KIRMIZI GİYİN VE NANE ŞEKERİ ALIN

Kırmızı renk heyecan düzeyinizi, enerji seviyenizi ve kan dolaşımınızı arttırıcı özelliğiyle bilinir. Nane şekeri ise uyanıklığı arttırır.

9. KAHVESİZ OLMAZ

Kendinizi sabah antrenmanlarına hazırlamak için kahvenin gücünden yararlanın.

10. SOĞUK SUYUN GÜCÜ

Sabah uyandığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkamak sizi kendinize getirir ve sabah antrenmanı için sizi hazırlar.

11. PAZAR KAHVALTISINI PLANLAYIN

Kim ödüllerden hoşlanmaz ki, özellikle söz konusu yemek olunca. Size önerimiz ailenizle Pazar kahvaltısını sabahın geç saatlerine planlayın. Sizi zengin bir Pazar kahvaltısının beklediğini bilmek daha sıkı antrenman yapmanızı sağlar.

12. NASIL HİSSEDECEĞİNİZE ODAKLANIN

Sabah antrenmanınızı bitirdikten sonra görevi yerine getirmenin mutluluğuyla kendinizi iyi hissedersiniz ve günün geri kalanı artık size kalmıştır.

13. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Sabah antrenmanı öncesi tüketebileceğiniz lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık erken uyanmak konusunda sizi motive eder. Badem ya da fıstık ezmesi kullanarak kendinize enerji barları hazırlayabilirsiniz. Zamanınız yok mu? Sorun değil. Listemizdeki sağlıklı atıştırmalıklara göz atabilirsiniz.

14. KÖPEĞİNİZLE SABAH KOŞUSUNA ÇIKIN

Köpeğiniz varsa sabahları köpeğinizle birlikte sabah koşusuna çıkabilirsiniz.

15. GELECEĞİ HAYAL EDİN

Gece yatmadan önce sabah antrenmanınızı gözünüzde hayal edin. Antrenman yaparken kendinizi mutlu hayal etmek sabah antrenman yapmak konusunda sizi motive eder.

16. ANTRENMANINIZA ÖNEM VERİN

Sabah antrenmanınıza tıpkı diğer işleriniz kadar önem vermelisiniz. Sabah antrenmanlarınızı planlayarak daha verimli bir antrenman vakti geçirmeniz mümkün.

17. ODANIZI ISITIN

Kış aylarında sabah antrenmanı için yatağınızdan kalkmak zor olabilir. Bunun için odanızı geceden ısıtmak sabah erken saatlerde uyanmak konusunda zorluk çekmenize engel olur.

18. ANTRENMAN ARKADAŞLARI EDİNİN

Sabah antrenmanlarınızı antrenman arkadaşınız ya da arkadaşlarınızla yapmaya çalışın. Antrenmana gitmek istemeseniz bile arkadaşlarınızı spor salonunda ekmek istemezsiniz.

19. ANTRENMAN KIYAFETLERİNİZLE UYUYUN

Ekibimizde böyle bir şey yapana rastlamadık. Hiçbirimize mantıklı da gelmedi. Ama erken kalkmayı “imkansız” bulanlar için böyle bir öneriye de rastladık ve paylaşalım istedik. Sabah antrenmanı yapacağınız günlerde geceden spor kıyafetlerinizle uyuyabilir ve spor çantanızı uyumadan önce hazırlayabilirsiniz.

20. İSTİKRARLI OLUN

Sabah antrenmanları konusunda istikrarlı olmak önemlidir. Sabah uyanıp kendinizi antrenman yapacak gibi hissetmeyebilirsiniz ama sizi antrenmana hazırlayacak adımları teker teker uyguladığınızda fikrinizin değişmesi olasıdır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!