Fit HubBeslenmeDoğru Miktarda Kafein Alımı İle Büyümeyi Durdurmayın

Doğru Miktarda Kafein Alımı İle Büyümeyi Durdurmayın

Kahveyi ve dolayısıyla kafeini kim sevmez? Kahve içmekle kıyaslandığında futbol izlemek bile geride kalır. Yapılan araştırmalar, antrenmandan önce kafein almanın gücü, dayanıklılığı ve yağ yakımını artırdığını ortaya koymuştur. Bu yüzden bizler de onu antrenmandan önce almanızı öneriyoruz. Bu yüzdendir ki pek çok antrenman öncesi takviyesi de kafein içerir. Fakat diğer taraftan kafeini fazla kaçırmak da büyüme hormonu seviyenize zarar verebilir. Tayvanlı bilim insanları, ağırlık antrenmanından önce, vücut ağırlıklarının her bir kilosuna karşılık 6 mg kafein tüketen deneklerin (80 kiloluk birisi için 480 mg) büyüme hormonu tepkilerinin yarıya indiğini tespit etmişlerdir. Spor yapmadan önce biraz kafein almak iyi bir şeydir, ama fazlası uzun vadede fiziksel gelişiminizi sekteye uğratabilir. Kısacası uygun şekilde kullanılırsa kafein, antrenman rutininize enerji katmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için yardımcı olabilir. Yanlış kullanıldığında ise, kafein bağımlılığı enerji seviyenizi tüm gün aşağıya çekebilir ve yaktığınızdan daha fazla kalori tüketirsiniz.

[ls_content_block id=”13465″]

Şimdi doğru miktarı bulalım. En iyisini elde etmek için, mümkün olduğunca az kafein tüketmek isterken, kafein desteğinin faydalarını da elde etmek istersiniz. Kafein avantajlarından yararlanmak için ekstra büyük bir kahve içmek zorunda değilsiniz. Özellikle henüz bir tolerans oluşturmadıysanız, çok az bir miktardan tam bir destek elde edebilirsiniz. Güvenli bölgede kalmak için 200-400 mg’lık dozu aşmayın.

Daha sert, Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü: Kafein

kafein-performans

Kafein potansiyelinizi geliştirebilir. Dayanıklılık, güç, konsantrasyon, yaratıcılık gerektiren konularda daha başarılı olmanızı sağlar. Ayrıca metabolizma hızınızı artırır. Fakat şu da unutulmamalıdır ki herkes fiziksel ve psikolojik olarak bir süreç içerisindedir ve herkes buna farklı tepki gösterir. Bir çalışmada, kahve tüketen kişilerin, deadlift, bench press ve squat yaparken çok daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Başka bir çalışmada bisiklete binmek ya da koşmak gibi etkinliklerde kafeinin dayanıklılığı artırdığı bulunmuştur. Hatta kafeinin gecikmeli başlayan kas ağrısını (DOMS) azalttığı bile görülmüştür.

Kafein ayrıca yağ yakıcı etkisi nedeniyle de sıklıkla kullanılmaktadır. Zayıflama sürecinde olan birçok insan kahve tüketimini artırır. Zayıflamak için kahve içerken de yine miktarına dikkat etmekte yarar var. Aşırı kahva tüketimi kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi başka problemlere yol açabilir. Yağ yakan içecekler ve en etkili yağ yakıcı kategorilerinde başlarda bulunan kafein

Kafeinin etkilerini görmek için denemenizde fayda var. Eğer sizin istediğiniz şekilde çalışıyorsa kullanmaya devam edin. Ama yine de her gün kullanmayın. Her gün kullandığınızda mevcut etkilerin azaldığını görmeniz olasıdır. Kafeinden en iyi şekilde yaralanmanız için bazı ipuçları:

Kafein tükettikten yaklaşık bir saat sonra çalışın. Kafein yaklaşık beş saatlik bir yarı ömre sahip olsa da, bundan daha önce enerjinizde bir düşüş olduğunu fark edeceksiniz.

En iyi etkiyi aldığınızdan emin olmak için kahve içmeden önce bol su içtiğinizden emin olun.

Kafeini daha dikkatli kullanın. Sadece gerektiğinde kullanmayı deneyin. Zor bir sabah geçirdiğinizde veya antrenmanlarınızda ilerleme kaydedemiyorsanız seviye atlamak için gizli gücünüzü etkinleştirin. Zayıflamak ve yağ yakımı amacıyla kullanımda da günlük aşırı doz kafein alımından kaçının. Spor aletleri ya da fitness programı kavramları size uzaksa sadece kafein tüketerek ya da yağ yakıcı ürünler kullanarak kilo verme hayalini ise sakın kurmayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!