Fit HubBeslenmeKas Yapmaya Destek Sağlayan Kas Mineralleri

Kas Yapmaya Destek Sağlayan Kas Mineralleri

Vücut geliştirme denildiğinde akla genelde belli başlı takviyeler gelir. Fakat kreatin, BCAA, beta-alanine ve whey proteini gibi temel kas yapma takviyelerinin yanında, çinko, magnezyum gibi mineraller ve B6 gibi vitaminler, mikrobesinlerin sağladığı kas yapıcı faydalar özellikle ağırlık çalışan sporcular için büyük önem taşıyor. Oysa ki protein tozu kullanmanın yanı sıra bu üç takviyeyi ZMA ürünü şeklinde bir arada kullanmak hedeflerinize erişmede büyük fark yaratabilir, çünkü çinko ve magnezyum birlikte alındıkları zaman birbirlerinin sindirilmesine minimum şekilde müdahale ederler. Bir araştırmada, ZMA alan futbol oyuncularının testosteron ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) seviyeleri artarken plasebo (etkisiz madde) kullananlarda bu iki seviyenin de düştüğü görülmüştür. ZMA alan sporcularda plasebo grubuna kıyasla güç ve dayanıklılıkta çok daha fazla artış görülmüştür. Sağlıklı beslenme açısından da bir hayli önemli olan bu bilgiler minerallerin tüm işlevlerini anlatmak için tabi ki yeterli değil! İşte her bir mikro besine ve size sağlayacakları faydalara dair detaylar!

Çinko Kas Büyümesini Sağlıyor

kas-hacmi

Bu antioksidan ve temel mineral vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonda hayati rol üstlenir ve birçok enzimi harekete geçirir. Çinko kas geliştirme sağlayan moleküler mekanizma olan protein sentezinde de kritik bir görev üstleniyor. Fitness programı uygularken bu bilgiden yararlanmak daha hızlı sonuçlar sağlamaya yardımcı olur. 2007 tarihli bir araştırmada, dört hafta boyunca çinko takviyesi kullanan erkeklerin dinlenme zamanı ve antrenman sonrası testosteron seviyelerinin arttığı görülmüştür. Aynı araştırmada çinkonun profesyonel güreşçilerde de benzer bir testosteron artışına neden olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir deyişle aslında bir mineral gibi görünse de kas yapan yiyecekler içinde değerlendirilebilecek özellikler gösteren çinkoya özel bir önem gösterilmesi kas kütlesinde artış yaratmak için şart! Diğer bir yandan kas büyümesi sağlandığında, yağların da bu süreçte yakıldığı bilinmektedir. Göbek eritme antrenmanı yaparken karın kası geliştirme hedefinize de ulaşmak istiyorsanız bu minerali es geçmemenizi tavsiye ederiz!

Kullanım: Yatmadan 30-60 dakika önce bir doz ZMA alın. Her dozda 30 mg çinko bulunur.

Magnezyum Kas Gücünü Artırıyor

kas-gucu-adam

Vücut geliştirme programı yaparken en önemli nokta hiç kuşkusuz kas kuvvetini tavan yaptırmak! Vücuttaki pek çok reaksiyonda pay sahibi temel bir mineral olan magnezyum, kardiyovasküler sağlık, metabolizma ve kemik sağlığı için önemlidir. Bir araştırmaya göre, magnezyum takviyesi kullanmak kas kuvvetini büyük ölçüde artırmaktadır. Bunun nedeni, Türk bilim insanlarının kısa süre once keşfettikleri gibi magnezyumun testosteron seviyesini artırma kabiliyeti olabilir. Magnezyum ayrıca safha 3 ve safha 4 yavaş dalga uyku sürelerini uzatarak uyku kalitesini de artırır.

Kullanım: Bir doz ZMA’da 450 mg magnezyum bulunur.

B6 Vitamini Kas Kütlenizde Yaşadığınız Kayıpları Önlüyor

Bu suda çözünen vitamin vücuttaki pek çok tepkimenin eş çarpanıdır. Birçok yemek ile bu vitamin sağlanabileceği gibi bazen beslenme programımızdan çıkıp yetersiz beslendiğimiz zamanlar olabiliyor. Bu tür durumlarda vücudumuz için gerekli olan B6 vitamininde düşüşler yaşanabiliyor. Çinko ve magnezyumun sindirilmesine yardımcı olur, histamin ve hemoglobin nörotransmitter’lerinin sentezinde de pay sahibidir. B6, kasların antrenmanlar sırasında yakıt olarak kullanacakları glikojenin (karbonhidratın depolanmış hali) kaslara gönderilmesinde de büyük rol oynar. Vücuttaki B6 seviyesinin yüksek olması kortizol (kas parçalayan bir hormon) seviyesini de düşük tutar.

Kullanım:
Bir doz ZMA’da 10-11 mg B6 vitamini bulunur.

ZMA ürünlerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!