Fit HubFitnessAsimetrik Karın Kasları

Asimetrik Karın Kasları

“Mükemmel” fiziği geliştirmek için destansı arayışınızın sonuna geldiniz. Simit bölgenizdeki yağlara veda ettiniz, ideal yağ oranına sahipsiniz ve karın kaslarınız mermerden oyulmuş gibi belirgin hale geldi. Fitness yolculuğunuz uzun ama tatmin ediciydi. Artık kaslarınız yağ tamponu tarafından gizlenmediğine göre, düşünmeye başlayabilirsiniz: Bir dakika, karın kaslarım neden asimetrik?

Öncelikle panik olmayın, bu kesinlikle bir anormallik değil. Bu durumun birkaç farklı açıklaması var.

Asimetrik Karın Kası Neden Olur?

1. Genlerinizde kodlanmıştır.

Erkeklerin çoğu için sebep ağırlıklı olarak genetiktir. Kaslarınızın kalıtsal yapısını (tendon yerleşimi, başlangıç ​​noktası ve şekli) değiştirmek, neredeyse imkansızdır. Fizik odaklı sporcular, şekil ve boyut olarak çok simetrik bir vücuda ancak asimetrik karın kaslarına sahip olabilir.

Bazı vücut geliştirme sporcuları; vücutlarını şekillendirmek, pazılarında daha yüksek ve dolgun bir tepe noktası ve gülle benzeri baldır elde etmek için yıllarını adayabilir. Ancak karın kaslarının “simetrisinde” pek bir fark görmeyeceklerdir. Bir kası hacimli ya da sönük hale getirebilir, kısa bir kası belki biraz uzatabilirsiniz. Fakat çoğunlukla kasın şekli genetik olarak önceden belirlenir ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur.

2. Kas yapınız işlevsizdir.

Sert bir giriş yaptığımızın farkındayız ama nedenini açıklayacağız. Çoğu insanın bir omzu ve omurgasının bir tarafı diğerinden yüksektir. Temel olarak, üst ve alt sırtınız daha fazla uzar, bu nedenle bir omuz daha yüksekte oturur ve daha fazla uzanır. Bu durum da karın duvarınızın o tarafını uzatabilir. Böylece diğer taraf kısalmış gibi görünebilir ve six pack’lerinizde asimetrik görünüm oluşabilir. Ayrıca teşhis edilmemiş skolyozunuz nedeniyle de simetrik bir görünüm olmayabilir. Her iki durum da iyileştirilebilir.

3. Spor türü ve atletik antrenman koşulları, dengesizlik yaratabilir.

Özellikle yaşamları boyunca beyzbol, tenis ve golf gibi tek taraflı baskın sporlar yapan sporcular, merkez bölgelerinin bir tarafını aşırı geliştirebilirler. Bir tarafta kaslar daha büyüktür, hatta belki fazla çalışır ve gerilir; diğer taraf ise yeterince kullanılmaz. Kas dengesizlikleri six pack’lerinizin düzensiz görünmesine neden olabilir.

Karın Kaslarınızın Daha Simetrik Görünmesini Nasıl Sağlarsınız?

Asimetrik olan bazı yerleri çalıştırmak bir dereceye kadar yardımcı olabilir. Neticede merkez bölgenizin her iki tarafını da ayrı ayrı çalışmanız gerekir.

Odak noktanızı, omurganızın dönmeye direnmesini gerektiren anti-rotasyonel egzersizler üzerine kurabilirsiniz. Ayrıca karnınızı uzatan hareketlere de odaklanabilirsiniz.

Asimetrik Karın Kaslarına Odaklanan En İyi 8 Egzersiz Hareketi

  1. Single-arm plank
  2. Side plank
  3. Long-lever plank: Karın kaslarınızı uzatmaya yardımcı olmak için ellerinizle yürüyün ve ayaklarınızı uzatın. İçsel aşırı yüklenme, asimetrileri dengelemeye yardımcı olabilir
  4. Windmill plank: Ellerinizde veya önkollarınızda klasik plank poziyonuna geçin. Bir kolunuzu döndürün ve side plank yapar gibi elinizi tavana doğru uzatın. Birkaç saniye bekleyin, ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Taraf değiştirerek tekrarlayın.
  5. Pallof press
  6. Single-arm chest press
  7. Single-arm row
  8. Suitcase carry

Bu egzersizler sırasında her iki omuzunuzun da aşağı ve geri çekildiğinden, lat kaslarınızın aktive edildiğinden ve kasıldığından emin olun. Aksi takdirde, bir taraf veya her iki taraf aşırı derecede uzayabilir, bu da karın kaslarınızın pozisyonunu bozarak alışılmadık bir görünüm verir.

Daha güçlü karın kaslarına sahip olmak için Karın Kaslarıyla İlgili 5 Mit başlıklı yazımızı okuyun.

Kas kütlenizi artırmaya destek olabilecek protein tozu çeşitleri için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!