Fit HubFitnessKarın Kaslarıyla İlgili 5 Mit

Karın Kaslarıyla İlgili 5 Mit

Bir heykel gibi oyulmuş six pack’lere sahip olmak hepimizin hayali. Ancak bu konu hakkında pek çok mit var. Daha güçlü karın kaslarına sahip olmak için öncelikle yanlış anlaşılmaları ortadan kaldıralım.

MİT 1: Karın kası sadece egzersiz yaparak elde edilir.

Çoğu insan karın hareketleri yaparak en hızlı şekilde karın kaslarını ortaya çıkaracağını düşünür. Ancak öncelikle beslenmenize odaklanmanız gerekir. “Karın kası mutfakta yapılır” sözü bu anlamda doğrudur. Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, kötü beslendiğiniz takdirde kaslarınızı ortaya çıkaramazsınız.

MİT 2: Karın için en iyi egzersiz hareketleri mekik ve crunch’tır.

Bu egzersizler aslında düşük enerjili hareketlerdir, yani nispeten daha az kalori yakarsınız. Six-pack’lerinizin görünmesini istiyorsanız, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olan bileşik hareketlere (squat, lunge, pushup vb.) odaklanmanız gerekir. Karın bölgenizdeki yağları eritecek nokta atışı yoktur. Bu nedenle genel olarak daha fazla kalori yakmanız gerekir. Aynı anda ne kadar çok kas kullanırsanız, o kadar fazla kalori yakarsınız. Böylece vücut yağ tabakasının altındaki yağsız kas ortaya çıkar.

MİT 3: Merkez bölgenizi (ve karnınızı) her gün çalıştırmalısınız.
Merkez bölgesi tıpkı vücudun diğer kas grupları gibidir. Tam olarak gelişebilmeleri için dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. İstediğiniz sonuca ulaşmak için egzersiz planınıza dinlenme günleri de eklemelisiniz.

MİT 4: Karbonhidrat en büyük düşmanınızdır.
Karbonhidratlar, vücudunuzun yakıt için kullandığı temel bir besindir. Kısacası karın kaslarınızı gölgelemezler. Bununla birlikte beyaz ekmek ve patates gibi karbonhidratlar, yağ kaybını engelleyebilecek bir insülin artışı yaşamanıza neden olabilir. (Bu tür hızlı tüketilen karbonhidratları, toparlanmaya yardımcı olacağı için egzersiz sonrasında alabilirsiniz.) Karbonhidratlarınızı meyve, sebze, tam tahıllar, esmer pirinç ve yulaf ezmesi gibi kaynaklardan almaya çalışın.

MİT 5: Kardiyo yapmalısınız.
Karın kaslarını açığa çıkarmak söz konusu olduğunda, vücudun yağı atabilmesi için kalori yakmak önemlidir. Ancak amacınız az zamanda fazla kalori yakmaksa, ağırlık egzersizlerine yönelebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!