Fit HubBeslenmeMIND Diyeti: Hafızanızı Güçlendirin!

MIND Diyeti: Hafızanızı Güçlendirin!

Gün geçtikçe gelişen beslenme düzenleri hayat kalitesini artırmaya devam ediyor. Ketojenik diyetten aralıklı oruca, fleksitaryen diyetten alkali diyete kadar birçok beslenme biçimi popülaritesini koruyor. Bu diyetlerin arasında en çok dikkat çeken MIND diyeti ise diğer diyetlerin aksine daha çok beyin sağlığına ağırlık vererek beyin sağlığının korunmasını odak noktası olarak alıyor.

Daha önceden de adını sıkça duyduğumuz DASH ve Akdeniz diyetlerine yakınlığıyla bilinen MIND diyeti, beyin sağlığını iyileştiren besinlerin tüketilmesini ana fikir ediniyor ve zihinsel gerileme riskini azaltabilecek bir beslenme düzenini yaşamınıza entegre etmenize yardımcı oluyor. Bu diyette Alzheimer hastalığını da önlemeye katkı sağladığı bilinen yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler ve çilek gibi sağlıklı gıdalar ön planda tutuluyor. Hatta klinik çalışmalardan biri; MIND diyetini orta derecede uygulayan kişilerde Alzheimer riskinin yaklaşık %35’e düştüğünü söylüyor ve bu diyeti sıkı bir şekilde uygulayanlarda ise hastalık riskinin %53’e kadar düşebildiğinden bahsediyor.

MIND diyetinin felsefesini anlamak için öncelikle DASH ve Akdeniz diyetleri ile arasındaki bağı öğrenmekte fayda var.

Akdeniz ve DASH Diyeti Nedir?

Akdeniz ve DASH diyetleri genel olarak benzer felsefelere sahip beslenme biçimleri arasında yer alıyor. Oldukça popüler olan bu diyetlerin beslenme biçimleri de benzerlik gösteriyor.

Akdeniz diyeti; tahıllar, baklagiller, sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler ve balık dahil olmak üzere temel olarak minimum düzeyde işlenmiş bütün gıdalara izin veriyor. Öte yandan az miktarda et, yumurta ve süt ürünleri ve az miktarda alkol de bu beslenme modeline dahil edilebiliyor.

DASH diyeti ise; meyve, sebze ve az yağlı süt ürünlerine ağırlık veriyor. Ayrıca tam tahıllar, kümes hayvanları, balık ve kuru yemişleri içeriyor. Bunların dışında yağ, kırmızı et, sodyum, ilave şekerler ve şekerli içecekler sınırlanıyor.

MIND diyeti; Akdeniz ve DASH diyetlerinde önerilen birçok bitki bazlı gıdanın yanı sıra balık ve kümes hayvanlarının tüketimini de teşvik ediyor ve beyin sağlığını bozan sağlıksız yiyeceklerin tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.

8 Adımda MIND Diyeti

MIND diyetinde uymanız gereken bazı adımlar var.

1) Günde 2 öğün sebze yemeği ve özellikle günde bir porsiyon yeşil yapraklı sebzelerden tüketmelisiniz.

2) Taneli meyveleri (çilek, böğürtlen, karadut vb.) haftada 2 veya daha fazla porsiyon olacak şekilde tüketmelisiniz. Özellikle yaban mersini tüketmeye özen göstermenizi öneririz.

3) Tam tahıllı gıdaları ise günde 3 veya daha fazla porsiyon olacak şekilde, minimum düzeyde işlenmiş olacak şekilde tüketmelisiniz.

4) Yağlı tohumları haftada 5 veya daha fazla porsiyon olacak şekilde tüketmelisiniz.

5) Fasulye, bakla, barbunya gibi besinleri haftada 4 veya daha fazla porsiyon olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

6) Hamur işi veya şekerli gıdaların tüketimini haftada 5 kereden fazla tüketmemelisiniz.

7) Somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıkları haftada 1 veya daha fazla porsiyon, kümes hayvanlarını ise haftada 2 veya daha fazla porsiyon olarak tüketmelisiniz.

8) Son olarak bu diyetteyken dışarıda yemek yemenizde bir sakınca bulunmuyor ancak fast-food restoranlar, kızarmış mezeler, katı yağdan zengin seçenekler ve tatlılardan uzak durmanız önemli.

Gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek için tıklayın!

MIND Diyeti

MIND Diyetinin Faydaları

MIND diyetinin beyin sağlığına sağladığı faydalarının yanı sıra hayatınızı kolaylaştıracak faydaları da bulunuyor.

Bu faydalardan bazıları:

MIND diyetine uygun yemek tariflerine kolayca ulaşarak “ne yiyeceğim” derdine son verebilirsiniz.

Öğle ve akşam yemeklerinde hiçbir besin kısıtlaması olmadığı için uygun olan tüm yemekleri rahatlıkla gerilmeden tüketebilirsiniz.

Diğer diyetlerin aksine bu diyeti uygularken dışarıda yemek yemeğe çıkabilirsiniz. Sadece işlenmiş peynir çeşitlerinden, kızarmış ve bol tereyağlı mezelerden kaçınmanız önemli bir adımdır.

Genel olarak diyetlerde ortaya çıkan doymama hissi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan stres bu diyette olmaz. Yeşil gıdalar lif yönünden zengin olduğu için uzun süre doygunluk hissiniz sürmeye devam eder.

MIND Diyeti Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

MIND diyetini uygulayarak kilo vermeniz mümkündür. Bu diyet kilo vermeye yönelik olmasa da tüm süt ürünleri, hamur işleri, tatlılar ve kızarmış yiyecekler gibi kalorisi yüksek ve beyin sağlığına zararlı yiyecekleri kısıtlar. Dolayısıyla bu yiyeceklerden kaçınarak demans riskinizi düşürürken aynı zamanda da kilo verebilirsiniz.

Az bilinen 7 protein kaynağını da öğrenerek beslenmenizi zenginleştirin!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!