Fit HubSizin İçin Seçtiklerimiz AltÖğrenince Şaşıracağınız 7 Ünlü Vegan Sporcu

Öğrenince Şaşıracağınız 7 Ünlü Vegan Sporcu

Vegan beslenme son zamanlarda tercih edilmeye devam ediyor. Kilo vermek isteyenlerden veganlığın etik değerlerini savunanlara, laktoz intoleransı olanlardan hayvansal gıda tüketmeyi sevmeyenlere kadar geniş bir kitlesi olan vegan beslenme, spor dünyasında da sıkça tercih ediliyor.

Hayvansal gıdaların uzun süreçlerde vücuda bıraktığı etkiler, doğru besinlerin spor performansını artırması ve doğal beslenmenin hem fiziksel hem de mental sağlığa iyi gelmesi gibi nedenleriyle vegan beslenme birçok ünlü sporcu tarafından tercih ediliyor.

İşte vegan beslenmeyi benimseyen bazı ünlü sporcular…

1. Venus Williams

Tenis dünyasının en bilinen isimleri arasında yer alan Williams, kuru göz ve kuru ağız hissine sebep olan Sjögren sendromuna sahip ve teşhisi konulduktan sonra vegan beslenme biçimini seçiyor. Tenisteki yüksek performansını sürdürmek için bağışıklık sistemini derinden etkileyen bu sendromun önüne geçmek isteyen Williams, kendisi için en doğru beslenme şeklinin veganlık olduğunu söylüyor.

2. Michaela Copenhaver

Kürek kariyerinde adını sıkça duyuran Michaela da vegan beslenme biçimini herkese benimsetmeye çalışıyor. Hafif Sıklet Bayanlar Tekli ABD Ulusal Kürek Şampiyonası birincisi Michaela, vegan beslenmeyi seven ve tercih eden ünlü sporculardan biri. Spor performansının vegan beslenme sonrası çok daha iyi olduğunu söyleyen Michaela, “Vejetaryen ve vegan olmak, günde kaç porsiyon aldığım (ya da almadığım) konusunda beni daha bilinçli yaptı.” diye ekliyor.

3. Tia Blanco

Güzelliği ile ön plana çıkan Tia Blanco, 6 yaşından beri sörf sporuna gönül veren bir sörfçü. Dünya Sörf Şampiyonası’nın 2015 ve 2016 yıllarındaki şampiyonu olan Tia, vegan beslenme biçimine geçerken hiç zorluk yaşamadığını söylüyor. Küçük yaşlardan itibaren vejetaryen olarak beslenen ünlü sörfçü, 2013 yılında hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını iyileştirmek için vegan beslenmeye geçiş yapıyor.

4. Sergio Aguero

Dünyanın en başarılı forvet oyuncularından biri olan Sergio, yüksek performans gerektiren spor hayatına daha iyi adapte olabilmek için hayvansal gıda tüketimini kesmeye karar veriyor. Özellikle arka arkaya yaşadığı sakatlıklar sonrası hayatında radikal değişiklikler yapmaya karar veren ünlü forvet, doktorunun önerisi ile vegan beslenmeye geçiş yapıyor. Bu yolculukta ilk olarak kırmızı et tüketimini bırakan sporcu, sağlığını korumak için daha sonrasında tamamıyla vegan beslenmeye geçiş yapıyor.

5. Mike Tyson

Boks dünyasının duayeni Mike Tyson, efsanevi bir sporcu olmasının yanı sıra beslenme biçimiyle de dikkatleri üzerine topluyor. Spor yaşamı boyunca kırmızı et, süt ve peynir gibi hayvansal gıdalarla beslenen Mike, emeklilik hayatında ise vegan beslenmeyi benimsiyor. Spor yaptığı uzun yıllar boyunca hayvansal gıda tüketmesi bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirerek ünlü sporcunun hayatını zorlaştırmaya başlıyor. Tansiyon, kireçlenme ve solunum problemleri gibi durumlarla karşı karşıya kalan sporcu, vegan beslenmeyi tercih ederek daha sağlıklı bir hayata adım atıyor ve 4 yılın sonunca ideal kilosuna ulaşıyor.

Sporcu beslenmenize destek olan vegan protein kaynakları için tıklayın!

6. Lewis Hamilton

Formula 1 dünya şampiyonluğunu 4 kez kazanan Lewis Hamilton, 2017 yılında tamamıyla vegan beslenmeye geçiş yaptğını duyuruyor. Kilo alımını kontrol altına alan ünlü formula yarışçısı bitki bazlı beslenmeyi çok sevdiğini ve normal diyetlere göre daha fazla karbonhidrat alırken kilo alımını çok fazla etkilemediğini söylüyor. Lewis, tüm sporculara örnek olacak en başarılı vegan sporculardan biri.

7. Heather Mills

Karların üstadı, tesisteki en hızlı engelli kadın olarak bilinen kayakçı Heather Mills, birden fazla kez downhill kayak şampiyonu oldu. Mills, veganlığa önce çiğ vegan diyetiyle başlıyor ve daha sonrasında tam anlamıyla vegan olmaya devam ediyor. Veganlığı yaşam felsefesi haline getiren Mills, herkese veganlığı aşılamak için çalışmalarına devam ediyor.

Beyonce’nin ünlü vegan diyetini öğrenmek için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!