Fit HubSizin İçin Seçtiklerimiz AltEn İyi Termojenik Takviyeler

En İyi Termojenik Takviyeler

Termojenik takviyeler, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını artırmak amacıyla tasarlanmış bileşenler içerir. En popüler termojenik takviyelerin içeriğine baktığımızda genelde kafein, yeşil çay, kapsaisin ve diğer bitki özlerini görürüz.

Termojenikler spor salonunda size istediğiniz adrenalin akışını sağlayabilir. Termojenik ürünler vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenenlerden fazla kilo sorunu olanlara kadar çoğu kişinin yağ yakımını desteklemek amacıyla kullandıkları takviyelerdir. Özellikle sporcular, yağ yakıcı termojenik desteklerden definasyon döneminde yararlanırlar.

Termojenik Nedir?

“Termojenik” kelimesi ısı üreten anlamına gelir. Vücudunuz kalori yaktığında daha fazla ısı üretir, bu nedenle metabolizmayı veya yağ yakımını hızlandırma amacıyla hazırlanan takviyeler termojenik olarak adlandırılır. Piyasada termojenik ürünlerin birçok farklı türü yer alır. Bazıları sadece bir bileşen içerirken, diğerleri farklı bileşiklerin bir karışımını kullanır.

Termojenik & Yağ Yakıcı Ürünlerde Yer Alan Bileşikler Nelerdir?

Termojenik ürünlerin içinde rastlayabileceğiniz bileşenlerden bazılarını inceleyecek olursak…

Kafein: Kafein, kahve, kakao, çay ve guarana dahil olmak üzere 60’tan fazla farklı bitkide doğal olarak bulunan bir uyarıcıdır. Yağ hücrelerinizi, hücreleriniz tarafından enerji için kullanılabilecekleri yağ asitlerini kan dolaşımınıza salmaya teşvik eden bir hormon olan adrenalin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca iştahı azaltır ve metabolizmayı hızlandırarak daha az yerken daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur (1).

Kafeinden oluşan ve içerisinde başka yardımcı maddeler de bulunan bir termojenik ürün kullanılarak yapılan bir çalışmada; termojenik ürünün egzersiz sırasında metabolizma hızının artırabildiği aktarılıyor (2).

Yeşil Çay / EGCG: Yeşil çay, termojenik etkileri olan iki bileşik içerir: kafein ve epigallocatechin gallate (EGCG)(3). Yukarıda belirtildiği gibi kafein, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını artıran adrenalin salınımını uyarır. EGCG ise adrenalinin yıkımını yavaşlatarak, bu etkileri artırabilir (4).

Kapsaisin: Kapsaisin, acı biberi baharatlı yapan moleküldür. Kafein gibi kapsaisin de metabolizmayı hızlandıran ve vücudunuzun daha fazla kalori ve yağ yakmasına neden olan adrenalin salınımını uyarır (5).

Termojenik Yağ Yakıcı Nasıl Kullanılır?

Termojenik ürünler kafein gibi doğal uyarıcılar içerdiğinden, ilk kullanılmaya başlandığında düşük dozlarda alınması önerilir. Termojenik yağ yakıcı kullanımı sırasında ürünün ambalajında belirtilen günlük alım miktarı dikkate alınmalı, bu miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Uyarıcı etkiye sahip olma özelliğinden dolayı günlük tavsiye edilen dozdan fazla alınması ve uyku öncesinde kullanılması tavsiye edilmez. Termojenik ürün olması fark etmeksizin herhangi bir takviye ürün kullanmadan evvel öncelikle doktora danışılması önerilir.

En İyi Termojenik Ürünler

İstenmeyen yağlardan kurtulmak isteyen çoğu kişinin merak ettiği, piyasada popüler olan termojenik ürünleri inceliyoruz.

Kingsize Nutrition Fire Caps

Kingsize Nutrition Fire Caps

Vücut geliştirme ile ilgilenen ve özellikle definasyon dönemine girecek sporcular için profesyonel düzeyde termojenik etki sunmayı amaçlayan Kingsize Fire Caps, 7 aktif bileşenin karışımından oluşan bir termojenik ürünüdür. Yoğun formülünün öne çıkan içeriklerinden biri olan asetil L-karnitin sayesinde, antrenman sırasında gereken desteği sunar.

Formülün güçlü bileşenlerini oluşturan “bitter orange powder” (turunç ekstresi/citrus aurantium), yeşil çay ekstresi, tirozin ve kafein; Kingsize Fire Caps ürününün içinde ideal miktarlarda bulunur. Bunların yanı sıra içeriğinde standardize edilmiş ve patentli tek piperine ekstresi olan BioPerine® ile B, C ve E vitaminleri bakımından zengin kırmızı biber (capsicum) de yer alır.

Kingsize Nutrition Fire Caps 180 Kapsül ürününü incelemek için tıklayın.

Grenade Thermo Detonator

Grenade Thermo Detonator

Sadece içeriği ile değil sıra dışı tasarımı ile de oldukça ilgi çeken Grenade Thermo Detonator, kapsül formda olan termojenik bir üründür. İçerisinde yeşil çay ekstresi (camellia sinensis), turunç ekstresi, kafein, kırmızı biber (capsicum annum), fenilalanin ve kavrulmamış kahve çekirdeği yer alır. Kompleks içeriği ile öne çıkan Grenade Thermo Detonator sporcuların enerji artışı sağlamaya amacıyla aldıkları ürünler arasında yer alır.

Grenade Thermo Detonator 100 Kapsül ürününü incelemek için tıklayın.

Big Joy Thermonator Ripped

Big Joy markasının Thermonatör serisininde yer alan Big Joy Thermonator Ripped, kapsül formda yer alır. Markanın sıvı ve sıvı shot formundaki ürünlerinin formülüne sahiptir. CLA ile desteklenmiş olması ile dikkat çeken Big Joy Thermonator Ripped; L karnitin, kafein ve birçok termojenik üründe gördüğümüz bitkisel ekstrelerinin karışımından oluşur. Bu termojenik ürün içerisinde turunç ekstresi, yeşil çay ekstresi, yeşil kahve çekirdeği ekstresi, kırmızı biber (capsicum annum), kafein ve B3 vitamini yer alır. Bitkisel kapsül ile vejetaryen kullanımına da uygundur.

Big Joy Thermonator Ripped 120 Kapsül ürününü incelemek için tıklayın.

Hardline Burner

Sporcu takviyeleri dendiğinde akla ilk gelen markalardan olan Hardline, termojenik ürün içeriği ile de dikkat çekiyor. Hardline Burner içerisinde L-karnitin, kafein, krom, Garsinya Kamboçya Ekstresi, Guarana ekstresi, yeşil çay ekstresi ve taurin yer alıyor.

Hardline Burner 120 Tablet ürününü incelemek için tıklayın.

Kingsize Nutrition Wat3r-Out

Kingsize Nutrition Wat3r-Out özellikle definasyon döneminde ya da yarışma hazırlığında olan sporcular için geliştirilmiş olan kompleks bir üründür.

Kompleks ve bitkisel formülü ile öne çıkan ürün yüksek miktarda dandelion (karahindiba), horsetail (ay kuyruğu) ve cranberry (turna yemişi) ekstreleri içerir. Ürünün dikkat çeken diğer bileşenleri ise definasyon döneminde hemen her sporcunun sıkça kullandığı yeşil çay ve maydanoz ekstreleridir.

Kingsize Nutrition Wat3r-Out 120 Kapsül ürününü incelemek için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!