Fit HubBeslenmeYeni Başlayanlar için CLA Rehberi

Yeni Başlayanlar için CLA Rehberi

Spor salonu müdavimleri, kas inşa etmelerine ve güçlerini artırmalarına yardımcı olabilecek takviyelere aşinadır. Ancak söz konusu metabolizmayı hızlandırmak ve yağ kaybetmek olduğunda neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair çok fazla kafa karışıklığı mevcut.

Metabolik hızı ve yağ metabolizmasını artırdığına inanılan ve kilo yönetimi konusunda karşımıza çıkan CLA takviyelerini, her yönüyle inceliyoruz.

CLA Nedir?

Konjuge linoleik asit ya da diğer adıyla CLA; bir omega-6 yağ asididir. İnsanlar genelde kilo verme ve vücut geliştirme süreçlerinde CLA takviyeleri kullanır. Peki, CLA gerçekten işe yarıyor mu ve riskleri neler? Merak etmeyin, hepsine değineceğiz…

Kilo verme diyetleri geleneksel olarak çok fazla yağ içeren yiyeceklerden kaçınmayı önerse de iyi ve kötü yağ türleri mevcut. Neredeyse tüm modern diyet rehberleri hem kilo kaybı hem de genel sağlık için makul miktarlarda sağlıklı yağ almayı teşvik eder. Araştırmacılar genellikle CLA’yı sağlıklı bir yağ olarak kabul eder.

CLA, sığır eti ve süt ürünleri gibi gıdalarda doğal olarak bulunur. Takviyelerde bulunan tip ise genellikle aspir yağından elde edilir. En yaygın CLA formları softgel veya kapsül olarak karşımıza çıkar.

CLA’nın Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi, kilo verme ve kalp sağlığı için faydaları olduğuna inanarak CLA takviyeleri kullanır. Bununla birlikte, kanıtlar karışıktır ve çalışmaların çoğu insanlar yerine hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Araştırmalara göre CLA’nın potansiyel faydalarına değinecek olursak…

Kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcı olabilir: Obez ve fazla kilolu insanlar üzerinde yapılan bir çalışma; 12 haftalık bir dönemde günde en az 3-4 gram CLA tüketmenin, vücut yağında önemli ölçüde azalma sağlayabileceğini aktarır (1).

Metabolizmayı hızlandırabilir: CLA fitness dünyasındaki çoğu kişi tarafından “yağ yakıcı” olarak da bilinir. Böyle bilinmesinin elbette sebepleri var. CLA’nın bazal metabolizma hızını artırmaya yönelik bir dizi biyokimyasal reaksiyonla, vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olabildiği bazı çalışmalarla gösterilmiştir (2, 3). Bazal metabolizma hızı, vücudun çalışması için gereken minimum enerji miktarı olarak tanımlanır. Bazal metabolizma hızındaki artış ise vücudun çalışması için daha fazla kalori yakıldığı anlamına gelir.

Yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olabilir: CLA, enerji için depolanmış yağı kullanarak iştahınızı bastırmaya ve enerji harcamasını artırmaya yardımcı olabildiği için yağ kaybına da yardımcı olabilir (4,5). Böylece kas kütlesinden ödün vermeden vücut yağını kaybetmeye çalışanlar için de faydalı olabilir.

Kalp sağlığını destekleyebilir: Ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi; kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Obez fareler üzerinde yapılan bir çalışma, CLA takviyeleri almanın ateroskleroza karşı koruma sağlayabileceğini öne sürer (6). Ancak insanlarda görülen ateroskleroz üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

CLA Kullanmak Güvenli midir?

CLA genellikle güvenli kabul edilen bir takviyedir. Ancak CLA takviyesinin kalitesinden emin olmak için ürün etiketlerini okumak ve satın alınacak markayı araştırmak gerekir. Makul dozdan fazla kullanıldığında sindirim sorunları, mide bulantısı, kabızlık, mide ağrısı ve hazımsızlığa neden olabilir. Mevcut fiziksel durumunuz üzerinden değerlendirme yapılması için herhangi bir takviye kullanmadan evvel öncelikle doktorunuza danışmanız önerilir.

CLA Ne Zaman Kullanılır?

CLA’yı almak için en iyi zamanı belirlerken yine ürün etiketindeki yönlendirmeleri okumanız önemlidir. Genelde CLA’yı yemekten yaklaşık 30 dakika önce almak ideal kabul edilir.

Günde Ne Kadar CLA Alınabilir?

Çalışmalarda kullanılan dozlar günde 1,4 gram ile 6,8 gram arasında değişir. Çalışmalar arasında doz oranında önemli farklılıklar olsa da en sık önerilen doz günde 3,4 gramdır (7,8). Ancak yine de bir uzmana danışarak mevcut durumunuz üzerinden değerlendirme yapmanız ve satın aldığınız CLA takviyesinin üzerinde yer alan kullanım önerilerini takip etmeniz önerilir.

Yağ Yakımı Konusunda Güvenle Kullanabileceğiniz En İyi 5 CLA için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!