Fit HubFitnessYatmadan Önce 5 Dakikada İç Bacak Eritme

Yatmadan Önce 5 Dakikada İç Bacak Eritme

Yazan İmge Gürsoy

Vücudumuzun bazı bölgeleri nankördür. Düşük kalorili diyetler uygulayarak beslenme düzenimize dikkat etsek de spor yapmasak bile az çok hareket ederek günümüzü aktif geçirmeye çalışsak da vücudumuzun bazı bölgelerinin yağlanmasını engelleyemiyoruz.

İç Bacak Sorunsalı

Vücut yağları organlarımızı korur ve yaşamımız sürdürmemiz için gereklidir. Ancak vücuda yakabileceğinden fazla kalori alırsak aşırı yağlanma ile karşılaşırız.  Bu yağların depolandığı bölgeler kişilerin genetiğine göre farklılık gösterse de genelde vücudun o nankör bölgelerini seçerler. Kalçalar, göbek ve elbette ki iç bacak daha fazla yağ depolamaya meyilli olan bu nankör bölgelerimizdir. Bu bölgelerde toplanan yağlar vücudumuzda erimeye en dirençli olan yağlardır. Dolayısıyla sadece günlük rutin hareketlerimiz ile onları eritmek pek de mümkün değildir. Bu nedenle, iç bacaklarınızı sıkılaştırmak istiyorsanız ekstra çaba göstermeniz gerekecektir.

Doğru Beslenmenin Işığında İç Bacak İnceltme

Bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığı artık hepimizin malumu. Az kalorili diyetler ya da bazı özel kürler iç bacak eritme konusunda size destek olsalar da tek başına yeterli olmayacaklardır. İşlenmiş gıdaları diyet listenizden çıkararak, şekerli içeceklerden uzak durarak, doğal meyve ve sebzeleri tüketip yağsız protein ile beslenerek kendiniz için bir iç bacak eritme diyeti oluşturabilirsiniz. Kurduğunuz bu sağlıklı beslenme düzeniniz ile tüm vücudunuzu zayıflatırken vücudun bu kısmını özel iç bacak eritme hareketleri ile zorlayarak bölgesel zayıflamayı mümkün kılabilirsiniz.

Uyku Öncesi İç Bacak Hareketleri

Bazen ideal kilomuzda olsak da vücudumuzu beğenmeyebiliyoruz. Bunun asıl nedeni vücudumuzun şekillendirilmeye ihtiyaç duymasıdır. Yalnızca iç bacak inceltme için değil iç bacak sıkılaştırma için de egzersize başvurmanız gerekir. Üstelik bunun için spor salonuna dahi gitmenize gerek yok; doğru hareketlerle iç bacaklarınıza hükmedebilirsiniz. Hem de uyumadan önce sadece 5 dakikanızı ayırarak!

Aşağıdaki egzersiz adımlarını okuyabilir ya da dilerseniz video üzerinden benimle eş zamanlı olarak iç bacak egzersizlerini yapabilirsiniz.

Tüm egzersizler sırasında iç bacağınıza odaklanmayı unutmayın. Buna Mind-Muscle Connection deniliyor ve kasınızı en iyi bu şekilde çalıştırmanızda size yardımcı oluyor. 

İç Bacak Egzersizleri

1) Yatakta sırt üstü yatın. Bacakları 90 derece yukarı, düz bir şekilde uzatın. Daire çizerek, aşağıya doğru indirin.  Parmak uçları ekstansiyonda, ileriyi göstersin. 30 saniye boyunca hareketi yapın. Bu sadece iç bacak değil, aynı zamanda alt karını da çalıştıran bir egzersiz. Eğer belinizde bir acı/ağrı hissederseniz, ellerinizi kalçanızın altına koyarak yapın.

2) Hiç mola vermeden, frog hareketine geçin. Yukarıda Topukları birbirine değdirin. Fleksle, iç bacağı sıkarak dizleri karna çekin. Aynı zamanda karın kasları da sıkı ve içerde. 30 saniye boyunca yapın.

3) Yine hiç mola vermeden. Makas egzersizine geçin. Bacaklar havada, ayaklar point’te. Bacakların açın ve çarpraz şekilde kapatın.Bir yastık alın ve dizlerinizin arasında 30 saniye boyunca sıkın. Hareket boyunca hep iç bacağınıza odaklanın.

4) Yan yatın. Karnınızı içeri çekin. Ve üst bacağı yukarı-aşağıya hareket ettirin. 15 saniye yapın. Peşine üst bacağınızı 15 derece arkaya götürün ve aynı hareketi 15 saniye yapın. Hemen ardından, bu sefer alt bacağın 15 derece önüne götürün ve 15 saniye boyunca yukarı kaldırıp, aşağıya indirin.

5) Dizlerinizi kırıp, karnınıza doğru çekin. Üstteki bacağınızı yukarı kaldırıp, indirin. Hareketi daha zorlaştırmak için, ayağınız mümkün olduğunca dizinizden daha üst seviyede tutun. 15 saniye yapın ve dinlenmeden, ilk dizlerinizi birbirine değdirin, sonra ayak fleks pozisyonunda topuklarınızı birbirine değdirin. 15 saniye boyunca yapın.

Sonra diğer tarafınıza yatın ve tüm hareketleri tekrarlayın.

Hepsi bu kadar! Şimdi bacaklarınızı esnetip, uyuyabilirsiniz… 

3 YORUMLAR

  1. ben cok yemek yiyorum ve boslayamiyorum tam kilo verdim derken kilomdanda eksilemiyorum bacaklarim cok buyuk ve benim yasitlarim cok zayif sut icmeyi srviyorum ve ne yapacagimi bilmiyorum hemen yani nasil cabuk kilo verilir diyetsiz

  2. Diyetsiz sporsuz kilo verilmiyo ne yazık ki aynı sorunları bende yaşıyorum sonuç: üzgünüz. 🙁

  3. Diyetsiz sporsuz kilo verilmiyo ne yazık ki aynı sorunları bende yaşıyorum sonuç: üzgünüz. 🙁

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!