Fit HubFitnessVO2 Max Nedir? Nasıl Artırılır?

VO2 Max Nedir? Nasıl Artırılır?


Eğer dayanıklılık sporlarıyla ilgilenen biriyseniz, muhtemelen bu terime aşinasınızdır. VO2 max, vücudunuzun egzersiz sırasında kullanabileceği maksimum oksijen miktarını gösteren değerdir. Havayı akciğerlerinize çektiğinizde, oksijen kanınıza aktarılır ve ardından kalbiniz tarafından tüm doku ve organlarınıza pompalanır. VO2 max değeri; bir dakikada vücut ağırlığının kilogramı başına harcanan oksijenin, mililitre oksijen veya ml/kg/dk olarak ölçülmesiyle elde edilir. Bu, işlemin en yüksek kapasitesini ve verimliliğini temsil eder. Başka bir deyişle VO2 max değeriniz, aerobik motorunuzun ne kadar büyük olduğunu gösterir. Bu motor ne kadar büyükse, o kadar fazla enerji üretebilirsiniz. Bu da atletik performansınız için en üst kapasitenizi belirler.
Aynı kuvvet ve güç gibi VO2 max değerinizin üst sınırı da genleriniz tarafından belirlenir. Yani bazı insanlar, diğerlerine göre daha yüksek bir potansiyel VO2 max değerine sahiptir. Eğer 20-50 yaş arasında ve ortalama bir formdaysanız, VO2 max değeriniz büyük ihtimalle 40-50 ml/kg/dk aralığındadır. Şimdiye kadar kayıt altına alınmış en yüksek V02 max değeri ise 97,5 ml/kg/dk. Şu anki değeriniz ne olursa olsun, bunu yükseltmek de tabii ki sizin elinizde.

Vo2 max

Antrenman sonrasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek istiyorsanız tıklayın!


VO2 Max Nasıl Ölçülür?


Ne yazık ki VO2 max puanınızı ölçmek, nabzınızı kontrol etmek kadar kolay değildir. Bu ölçüm laboratuvar ortamındaki testlerle yapılır. Bazı fitness takip cihazları bu değeri bulmak için biyometrik okumalar kullansa da çıkan değerler sadece bir tahmindir.


VO2 Max Nasıl Artırılır?


Peki VO2 max değerinizi nasıl artırabilirsiniz? Bunun yolu antrenman yoğunluğunu artırmaktan geçer. Bu koşucular ve bisikletçiler için her hafta daha fazla kilometre yapmak anlamına gelir. Eğer fitness seviyeniz iyi durumdaysa, siz de daha yüksek nabızda sürdürmenizi sağlayacak şekilde antrenmanlarınızı revize edebilir ya da ekstra olarak HIIT antrenmanları yapabilirsiniz.

Kas kütlesini artıran 6 haftalık programa göz atmak için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!