Fit HubBeslenmeTatlı Krizlerini Yönetmenin 6 Yolu

Tatlı Krizlerini Yönetmenin 6 Yolu

Bir anda gelen tatlı krizleriniz mi var? Tüm diyetinizi bozdurmaya ve sizi yoldan çıkarmaya hazırlanıyorlar mı? Her durumda olduğu gibi bu krizleri atlatmanın da aslında çeşitli yolları var ve bu konuda yalnız değilsiniz. Aslında kadınların %97’sinin ve erkeklerin %68’inin, şeker isteği de dahil olmak üzere bir tür yiyecek aşermesi yaşadığı eski araştırmalarda kaydedilmiş verilerin arasında. Siz de sık sık tatlı krizleri ile baş etmek zorunda kalıyorsanız bu yazımızı okuyarak krizleri atlatma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz!

İşte yapabilecekleriniz…

tatlı

Açsanız Sağlıklı ve Doyurucu Bir Yemek Yiyin

Tatlı krizlerinin açlıkla aynı şey olmadığının farkına varmak önemlidir. Enerjiyi arayan vücudunuz değil, ödül sisteminde çok fazla dopamin salgılayan beyniniz olabilir mi? Açken canınız tatlı çektiğinde bu duyguya direnmek zordur. Aslında açlıkla birleşen şiddetli arzu, çoğu insanın üstesinden gelmekte zorlandığı güçlü bir dürtüdür. Açken canınız sağlıksız şeyler çekiyorsa en iyi yöntemlerden biri hemen sağlıklı bir yemek yemektir. Mutfağınızı sağlıklı atıştırmalıklar, yiyecekler veya önceden hazırlanmış yemeklerle doldurarak acıktığınız anda tatlıdan ziyaden bu opsiyonları değerlendirebilirsiniz. Et, balık ve yumurta gibi protein açısından zengin besinler özellikle açlığı frenlemek için iyidir.

Sıcak Bir Duşa Girin

İştah ve duş arasındaki ilişki hala araştırılsa da sonuçlar umut verici. Raporlar, sıcak duş veya banyonun iştahı durdurmada etkili olabileceğini öne sürüyor. Şeker isteği yaşayan bazı kişiler, sıcak duş veya banyonun rahatlama sağladığından bahsediyor. Duygusal yeme durumundan muzdaripseniz, keyfinizi yerine getirecek şekerlemeler arıyorsanız; tam olarak sıcak bir duş, tatlı krizinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Cildinizi yakacak kadar sıcak değil ama rahatsız hissetmenin eşiğinde olacak kadar sıcak su ile vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak için ilk adımı atabilirsiniz. Duştan çıktığınızda, sanki uzun süredir saunada oturuyormuşsunuz gibi “sersemlemiş” bir duyguya sahip olmanız muhtemeldir. Bu noktada büyük olasılıkla tatlı isteğiniz kaybolacaktır.

Dışarıda Hızlı Bir Yürüyüşe Çıkın

Tatlı krizlerinde işe yarayabilecek başka bir öneri de dışarı çıkıp tempolu bir yürüyüş yapmak olarak bilinir. Hatta eğer koşu ile ilgileniyorsanız, koşmak daha da iyi olacaktır. Yürüyüş veya koşu gibi egzersizler; kafanızı boşaltmaya ve başka bir eyleme konsantre olmanıza yardımcı olur. Bunlara ek olarak, egzersiz yapmak beyninizde endorfin veya “iyi hissetme” kimyasallarının salgılanmasını sağlaması sayesinde iştahınızın azalmasına da yardımcı olabilir. Eğer dışarı çıkamıyorsanız evde yapabileceğiniz bazı egzersizler de işe yarayabilir.

İlginizi çekebilir: 15 Dakikalık Tüm Vücut Antrenmanı

Stresinizi Yönetmeyi Öğrenin

Stresli zamanlar, tatlı krizlerinin en büyük yaratıcısıdır. Sebebi ise stresin kortizol seviyelerinizi etkilemesidir. Kortizol, yükseldiğinde dolaşımdaki glikoz ve insülin düzeylerini değiştiren bir hormondur. Stres, insanlarda açlığı ve iştahı farklı şekilde etkilerken, çoğu zaman her ikisinde de artışa neden olabilir. Özellikle akut stres zamanlarında kortizol daha da yükselebilir ve bu da “aşırı hızlanma” hissine neden olabilir. Vücudunuz aşırı hızdayken enerji depolarını hızla kullanacak ve bu enerji depolarını yenilemenin hızlı yollarını arayacaktır.

“Neden canım tatlı çekiyor?” sorusunun en yaygın cevaplarından birisi de budur. Stres, insanlarda açlığı ve iştahı farklı şekilde etkilerken çoğu zaman her ikisinde de artışa neden olabilir. Dolayısıyla stresinizi azaltmanın yollarını bulmak bu konuda önemlidir. Meditasyon, en yaygın uygulanan stres azaltma yolu olarak açıklanabilir. Daha detaylı bilgi için “Meditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Mineral Takviyelerine Beslenmenizde Yer Verin

Mineral eksiklikleri, tatlıya düşkünlüğün başka bir nedeni olabilir. Vücudunuz belirli bir yiyecek veya tadı arzuluyorsa o bileşenin eksik olduğunun habercisi olabilir. Bazen tuzlu gıdaları tüketme arzusu ile sodyum eksikliği arasında bir ilişki olması gibi tatlı, şekerli gıdalara duyulan istek de vücuttaki belirli mineral dengesizlikleriyle ilişkili olabilir. Örneğin, demir eksikliği enerjinizi tüketerek kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Bu aynı zamanda neden tatlı krizi yaşadığınızı da açıklayabilir, çünkü vücudunuz kendini canlandırmak için hızlı enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

Kalsiyum, çinko, krom ve magnezyum dengesizlikleri de tatlı krizi olarak kendini gösterebilir. Bu mineraller birlikte, karbonhidrat metabolizmasından düşünme, hareket etme ve hissetme şeklinizi kontrol eden hormonların ve enzimlerin üretilmesine ve düzenlenmesine kadar vücudunuzdaki yüzlerce süreçte rol oynamasıyla bilinir. Bu mineraller yeterli miktarda tüketilmediğinde ve depolanmadığında tatlı ve şekerli besinlerin düşüncesine, görüntüsüne veya kokusuna anormal tepkiler veriyor olabilirsiniz. Bu yüzden mineral takviyelerine beslenmenizde yer vermek, bu konuda size yardımcı olabilir.

Yeteri Kadar Su İçip İçmediğinizi Kontrol Edin

Hidrasyon, normal açlık tepkisine katkıda bulunan diğer faktörlerden biridir. Bu nedenle, şeker isteğini nasıl bastıracağınıza dair kolay bir çözüm arıyorsanız, su alımınızı kontrol altında tutmak harika bir başlangıç noktası olabilir. Pek çok kişinin, egzersiz rutinlerinin dışında sıvı alımına çok az önem verdiği ve günlük su tüketimini takip etmedikleri bilinir. Hidrasyon ise mineral alımıyla yakından ilişkilidir. Yeterince sıvı almıyorsanız, kalsiyum, çinko, krom ve magnezyum gibi önemli minerallerden yoksun olabilirsiniz veya elektrolitler açısından dengesiz bir duruma sahip olabilirsiniz. Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi mineraller eksiklikleri tatlı krizlerine yol açabilir. Dolayısıyla yeterli sıvı almadığınızda yaşayabileceğiniz mineral eksikliği, susamışken yanlışlıkla tatlı isteği duymanıza neden olabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!