Fit HubSağlıkMeditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları

Meditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları

Geçmişten günümüze çoğu insanın yaptığı meditasyon, birçok faydasıyla ön plana çıkıyor ve yoga gibi fiziksel pratiklerin içinde bulunuyor, meditasyonun faydaları saymakla bitmiyor. Hem beden hem de ruh ve zihin sağlığının gelişmesine yardımcı olan bu yöntem, kısaca zihni eğitmek ve düşüncelere odaklanmak olarak açıklanabilir. Budizm, Hinduizm ve Musevilik gibi dinlerin içinde çeşitli biçimlerde yer alan bu teknik sayesinde, günlük hayatınızda yaşadığınız stresten daha az etkilenmeyi öğrenebilirsiniz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, zihni dinlendirmek için uygulanan ve etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir uygulamadır. Günlük hayatınızda karşılaştığınız iş, okul ve toplantı etkinlikleri gibi durumlardaki gerginliğinizi büyük oranda azaltabilecek olan meditasyon, zihni sakinleştirerek veriminizi artırır. Yalnızca 20 dakikayı meditasyona ayırarak beyninizdeki yorgunluğu azaltabilir, odağınızı artırabilir ve hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

Meditasyonun Psikolojimiz Üzerindeki Faydaları

Meditasyon sakinleşmenize, kendiniz ve hayatınız hakkında pozitif duygular geliştirmenize yardımcı olur. İşte bu faydalardan bazıları:

Daha İyi Kararlar Almanızı Sağlar

Stresli durumlarla karşılaşıldığımızda sağlıksız kararlar alma eğiliminde oluruz. Araştırmalar stresli durumlarla karşılaşıldığında meditasyonun, konsantrasyonu korumada çok etkili olduğundan bahsediyor. Hatta meditasyonun dikkat dağınıklığı, hiperaktivite bozukluğu gibi durumlara bile iyi geldiğini söylüyor.

Odaklanma Seviyesini Artırır

Günümüzde gerek günlük işlerden gerek yorgunluktan dolayı odaklanma problemleri yaşamamız normal. Özellikle sorumlulukların ve iş görevlerinin fazla olduğu mesleklerde odaklanma, zaman zaman zor bir eylem haline gelebiliyor ama meditasyon yaparak odaklanma süresini artırmak mümkün. Her gün gerçekleştireceğiniz meditasyon etkinliği ile dikkat sürenizi artırabilirsiniz.

Depresyon, Stres ve Kaygıyı Uzaklaştırır

Meditasyonun ana amacı zihni boşaltmak ve düşüncelerden arındırmaktır. Bu etkinlik sayesinde gün içinde kafanızda oluşan olumsuz düşünceleri tersine çevirebilirsiniz. Uzun süreli meditatif etkinlikler ile günlük hayatın getirdiği olumsuzluklarla daha iyi baş edebilir, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Böylelikle olumsuz duygu ve düşüncelerin sebep olduğu depresyon, stres ve kaygı gibi durumları hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Yoga da stresi ve kaygıyı azaltıyor! Nasıl olduğunu merak ediyorsanız tıklayın!

Mutluluk Verir, Yaşam Kalitesini Artırır

Her gün yapacağınız 10-20 dakikalık meditasyon ile yaşam kalitenizi artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Araştırmalar düzenli olarak meditasyon yapmanın insanlara kendilerini daha iyi hissettirdiğini kanıtlıyor. Mutlu hissetmeyi öğreterek iç huzurun bulunmasında önemli bir rol oynayan meditasyon sayesinde siz de yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Meditasyonun faydaları

Öz Farkındalık Yaratır

Meditasyon kendi düşüncelerinizi keşfedeceğiniz bir alandır. Meditasyon yaparak kendi potansiyelinizin farkına varabilir, kendi iç sesinizi en iyi şekilde dinleyebilirsiniz. Böylelikle öz farkındalığınızın oluşmaya başlar ve bu süreçte kendinizi bilebilir, pozitif değişimlere adım atabilirsiniz.

Meditasyonun Beden Sağlığına Faydaları

Meditasyon; tıpkı ruh sağlığına iyi geldiği gibi aynı şekilde bedene ve zihne de iyi geliyor. En verimli halinize ulaşmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız meditasyondan faydalanabilirsiniz. Hem zihninizi hem de bedeninizi olumlu yönde geliştirmenize yardımcı olacak meditasyonun birçok faydası daha var.

İşte meditasyonun bedene bazı faydaları:

Meditasyon Kan Basıncını Düşürür ve Kalbi Korur

Fiziksel sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız meditasyona başlamanın tam zamanı. Birçok araştırma, meditasyonun kan basıncı üzerindeki etkisinden söz ediyor ve bu etkinliğin kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini azalttığını söylüyor. Ayrıca, düzenli meditasyon; kan basıncını düşürmesi sebebiyle kalp fonksiyonlarının artırılmasına yardımcı oluyor.

Ağrıların Kontrol Edilmesine Yardımcı Olur

Ağrı hissetmek direkt olarak zihnimizle bağlantılı. Özellikle stresli dönemlerde daha çok ağrı hissettiğimiz de doğru. Meditasyon, beyinde ağrıyı kontrol eden merkezlerdeki aktivitelerin yükselmesine yardımcı olarak ağrı hissetmeyi kontrollü kılıyor. Böylelikle meditasyon sayesinde ağrılarınızın üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz. Özellikle migren gibi kronik ağrıların tedavisinde de uzmanlar tarafından sıkça meditasyon desteği öneriliyor.

Acıya Karşı Direnci Artırır

Genel olarak acıyı algılamamız o anki ruh halimizle ve ağrılarda da olduğu gibi zihnimizle alakalı. Yine ağrılarda olduğu gibi acı ve stresi daha fazla hissedebilmemiz mümkün. Meditasyon sayesinde stresli durumlarla baş etmeyi öğrenebilir ve böylelikle acıyı daha az hissedebilirsiniz.

Solunumu Dengeler ve Rahatlatır

Meditasyonun yapı taşlarından biri nefes çalışmalarıdır ve bu çalışmalar sayesinde meditasyon yapan kişi kendi nefesine odaklanarak sakinleşir. Her gün düzenli olarak yapılan meditasyon, solunum sistemini iyileştirir ve dengeler. Böylelikle kendi nefesinizle rahatlamayı öğrenebilirsiniz. Eklemekte fayda var; meditasyon herhangi bir tıbbi tedavinin yerini tutamaz, sadece destekleyebilir.

Uyku Düzenini İyi Hale Getirir

Meditasyonun sağladığı en önemli faydaların arasında uyku düzenini iyileştirmesi yer alıyor. Eğer uyku problemlerinden muzdaripseniz meditasyon size yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, meditasyonun uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve uyku kalitesini geliştirdiğini gösteriyor.

Meditasyon yaparken sizi pamukların üzerinde hissettirecek matlar için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!