Fit HubBeslenmeSofralarınıza Lezzet Katacak Kış Baharatları

Sofralarınıza Lezzet Katacak Kış Baharatları

Kış mevsiminde popülaritesi artan ve mutfağımızı, yemeklerimizi kendine has aromalarıyla süsleyen, lezzetlendiren baharatları merak ediyor musunuz? Kışın en çok kullanılan ve kullanılması önerilen kış baharatlarını açıklıyoruz!

Kış baharatları

Tarçın

Kokusuyla yürek yakan tarçın, en sevilen kış baharatlarından biri. Sütlü tatlılara çok yakışan tarçın, salep ile kışın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Pişirdiğiniz kurabiye, kek veya başka tariflere de eklendiğinde tüm evinize yayılan kokusu ile gönüllere taht kuruyor.

Tarçının öne çıkan özellikleri arasında antioksidan yüklü olması yer alıyor. Tarçın, polifenoller de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla yüklü bir baharat. Dolayısıyla kışın bağışıklığınızı korumak için tüketmeniz öneriliyor. Ek olarak kalp hastalıklarından koruması ve kan şekerini dengelemesi de önemli özelliklerinin arasında.

Bergamot

Bergamot, özellikle sabah kahvaltılarında “earl grey” çayı olarak da karşımıza çıkabiliyor. Çay aroması olarak bilinse de bergamot aslında bir kış meyvesi ve farklı alanlarda da baharat kullanılabiliyor.

Bergamotun öne çıkan özelliklerinin arasında strese karşı etkili olması ilk sıralarda yer alıyor. Rahatlatıcı ve gevşetici yönleriyle kendinizi daha iyi ve daha zinde hissetmenizi sağlamaya da yardımcı olabiliyor. Diğer özelliklerinden biri ise cildin canlı kalmasına katkı sağlaması. Ek olarak bergamot, limona benzer bir meyve olduğundan ağız ve diş sağlığını da destekleyen özelliklere sahip.

Kış baharatları

Zencefil

Zencefil, baharat olarak kullanılan ve aynı zamanda farklı özellikleri ile bilinen bir bitki. Zencefil, binlerce yıldır Asya kökenli geleneksel tıpta kullanılan; çeşitli sağlık faydaları ile ilişkilendirilen bir bitki ve özellikle Çin mutfağında sıklıkla karşılaştığımız bir baharat.

Zencefilin özelliklerine gelecek olursak… Mide rahatsızlıklarına iyi gelen zencefil ve limon ikilisinden başlayarak sindirim sistemini düzenleyici etkilerine; hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifletmesinden bağırsakları çalıştırmasına kadar uzanan etkilerinden söz edebiliriz.

Kış baharatları

Zerdeçal

Zerdeçal, özellikle Asya mutfağında sıklıkla kullanılan bir baharat olarak biliniyor. Aynı zamanda “kurkumin” adı verilen güçlü bir antioksidan içermesiyle kış mevsiminin vazgeçilmez baharatlarının arasında yer alıyor. Hem tuzlu hem de tatlı tariflerine rahatlıkla uyum sağlayan zerdeçal, çeşitli etkileriyle öne çıkıyor.

Zerdeçalın özelliklerinin arasında; güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olması, zengin vitamin ve mineral kaynağı olması, kalp sağlığını destekleyen bileşenlere sahip olması ve bağışıklığı güçlendirici etkileri yer alıyor.

Kurkumin takviyelerine de göz atabilirsiniz.

Kakule

Bilinen en değerli baharatlardan biri olan kakule, safran ve vanilyadan sonra dünyanın en pahalı baharatlardan biri olarak biliniyor. Kuvvetli ve keskin bir tada sahip olmasına rağmen birçok tarife farklı bir aroma veren kakule, çaylarda ve kahvelerde daha sık kullanılıyor.

Kakulenin özelliklerinin arasında ise mide ağrısı, sindirim sorunları, gaz ve hazımsızlığa karşı mideyi rahatlatması gibi özelliklerinin yanı sıra astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı iyileştirici bir etkiye sahip olması bulunuyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!