Fit HubBeslenmeSiz Protein Tozunu Süt ile mi Su ile mi Karıştırıyorsunuz?

Siz Protein Tozunu Süt ile mi Su ile mi Karıştırıyorsunuz?

Sporcuları, vücut geliştiricileri ve fitness aşıklarını buraya bekliyoruz. Eğer beslenmenize protein tozu ekliyorsanız sizi de bekliyoruz. Bugün, antrenman sonrası protein tüketimi için whey proteininizi su ile mi süt ile mi kullanmanız gerektiğine bakacağız.

Ancak öncelikli olarak proteini neden kullandığımıza, proteinin kas kazanımına faydasına bir bakalım. Daha sonra süt ile su arasındaki farka geçebiliriz. Yazının sonlarına doğru protein shake dışında antrenman sonrası tüketebileceğiniz alternatif protein kaynaklarını da belirteceğiz.

Sporcu Besininin Temeli: Protein Tozu

su-mu-sut-mu

Makro besinlerden protein, esasında birçok yiyecekte; özellikle et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.  Amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşan makromoleküllerdir. Metabolizma faaliyetlerinden DNA sentezine kadar vücudumuzun her bir hücresinde görev alır ve yapısına katılırlar.

Kaslarınızın yapısında en çok bulunan molekül ise proteindir. Yediğiniz yiyeceklerdeki proteinleri vücudunuz parçalayarak amino asitlerine ayırır ve yeni kas kütlelerini oluşturmak için kullanır. Eğer uzun süre protein ve amino asitten yana eksik beslenirseniz bu durum atrofi dediğimiz kas yıkımlarını başlatabilir. Çünkü vücudunuz diğer yaşamsal faaliyetleriniz için metabolizmanıza gereken proteinleri kaslarınızdan almaya başlar.

[ls_content_block id=”13465″]

Bu sebeple kas kütlesi oluşturmak isteyen kişiler whey protein ve diğer protein kaynaklarına sıklıkla başvururlar. Aldıkları proteini değerlendirecek biçimde de antrenman yaparlar.

Peki Protein Tozunu Su ile mi Süt ile mi Kullanmalısınız?

su-mu-sut-mu

Antrenmandan sonraki yarım saat içerisinde yenilenmeyi ve kas gelişimini arttıran, hızlı sindirilen, whey gibi bir protein kaynağı tüketme ihtiyacınız olacak. Ancak whey proteinden yararlanımı nasıl güçlendirebilirsiniz?

Cevap: Süt. Yarım litre süt fazladan 15 gram protein sağlar, 12 gramı kazeinden, kalanıysa wheyden gelir. Antrenman sonrası kas gelişimi için, kazeinle wheyin birlikte tüketilmesi, sadece whey tüketilmesinden daha yararlıdır. Yarım litre süt ayrıca laktozdan gelen 24 gram şeker sağlar ve bu da insülin seviyesinin ve hipertrofinin (kas büyümesi) artmasına yardımcı olur.

Ancak bu durum su protein karışımı yararsızdır demek değildir. Eğer protein tozu ne kadar su ile içilir diyorsanız, damak tadınıza ve kıvamına göre bir ölçü hazırlayabileceğiniz gibi daima kullanım şekillerinde belirtilen ölçülerin ideal olduğunu söyleyelim.

Alternatif Kaynaklar Neler?

Protein barlar sporcu ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmektedir. Whey protein shake hazırlamaya üşenirseniz protein barlardan destek alabilirsiniz. Ancak bize soracak olursanız ise bizim favorimiz proteinli süt!

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!