Fit HubAntrenmanGüçlenmenin Sırrı: İstikrar

Güçlenmenin Sırrı: İstikrar

İstikrarlı olarak çalışın, ne zaman olduğu önemli değil

HİPOTEZ: Araştırmalar, kas gücümüzün sabahları en düşük ve öğleden sonra (5-7 arası) en yüksek seviyede olduğunu ortaya koymuştur. O yüzden sabah çalışacağınıza öğleden sonra çalışırsanız daha iri ve güçlü olabilirsiniz.

ARAŞTIRMA:
Jyvascyla Üniversitesi’nde (Finlandiya) yapılan bir araştırmada, denekler 20 haftalık güç programında, her antrenmanda, özellikle bacaklara ağırlık vererek tüm vücutlarını çalıştırmışlardır. İlk 10 hafta denekleri ağırlık egzersizine hazırlamak için alıştırma evresi olarak kullanılmıştır. Bu evrede denekler, haftada sadece iki kez akşam üzeri çalışmışlardır. Son 10 hafta için denekler sabah ya da akşam üzeri gruplarına ayrılmıştır. Söz konusu 10 haftada, çalışma sıklığı haftada üç sefere yükseltilmiştir.

BULGULAR:
Araştırmacılar, deneklerin günün hangi saatinde çalıştıklarına bağlı olmaksızın bacak kaslarındaki büyümenin (yaklaşık %3) birbirine yakın olduğunu tespit etmişlerdir. Güç kazanımındaki artış da birbirine yakındır, iki grubun kas gücü de eşit oranda artmıştır.

SONUÇ: Bazı araştırmalar, öğleden sonra yapılan antrenmanlarda kas kütlesi kazanımı ve hatta yağ yakımının biraz daha arttığını söylese de, bu araştırma, günün hangi saatinde çalışıldığının sonuçlar üzerinde kayda değer bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

UYGULAMA: Buradan alınacak ders, size en uygun olan zamanda çalışmanız gerektiğidir. Bu sayede antrenmanlara daha düzenli devam edebilir ve düzenli çalışarak güç ve kas kazanımında en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. -Dr. Jim Stoppani

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!