Fit HubBacak AntrenmanıSquat, Leg Press'ten İyidir!

Squat, Leg Press’ten İyidir!

Bacak hareketleri fitness programlarında önemli bir yer edinmektedir. Fitness’a yönelik antrenman yapmıyor iseniz bile bacak kasları ele alındığında hareket seçimi önemlidir. Bu yüzden bacak antrenmanı planlamasında birçok faktöre dikkat etmeniz önemlidir.

Bacak kaslarınızı, özellikle de quadriceps kaslarınızı geliştirmek ve kuvvetlendirmek istiyor, bu arada da kalça kaslarınızı da çalıştırmak istiyorsanız bacak antrenmanı gününde Squat ve Leg Press egzersizleri tam da ihtiyacınız olan egzersizlerdir. Ancak bunlardan yalnız birini uygulamaya yetecek zamanınız varsa seçiminizi Squat’tan yana yapmanızı tavsiye ederiz. Squat egzersizi, doğru uygulandığında inanılmaz sonuçlar almanızı sağlayacak, mükemmel bir harekettir. Squat’ın artılarını sizin için sıraladık.

Squat Daha Çok Kalori Yakar

Leg Press egzersizine kıyasla daha çok kas devreye girer, bu da daha çok enerji harcanması durumuna neden olur. Bu durum nabzın yükselmesiyle beraber daha uzun süre yüksek kalmasına neden olur. Böylece daha çok kalori harcama durumu gerçekleşir. Makine kullanmadan ya da vücut ağırlığı ile yapılabilen birçok egzersizde bu etken vardır. Kısa sürede yüksek kalori harcanması sağlayan egzersizlerde antrenman sonrası kalori harcanması da devam eder.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Daha fazla Kas Grubunu Çalıştırma

Çoğu Leg Press makinesi quadriceps kaslarına odaklanır ve kalça kaslarınızı es geçmektedir. İnsanların %90’ında zaten quadriceps kasları, kalça ve hamstring kaslarından güçlüdür. Bu yüzden sadece quadriceps kaslarınızı çalıştıracağınız hareketlere odaklanmak ön ve arka karşıt kaslar arasındaki dengesizliğin artmasına neden olacaktır ve bu durumda alt sırt ve diz sakatlanmalarına yol açacaktır. Squat egzersizi esnasında tüm vücudunuz çalışır ve hareket anında daha fazla kasınız devreye girer. Böylelikle kuvvet, güç ve kas kazanımları konusunda artılar sağlarsınız.Bu açıdan bakıldığında daha çok kas grubunu, daha aktif bir şekilde çalıştırdığı için Squat önceliğiniz olmalı.

Daha İyi Bir Denge İçin Squat

Leg Press makinesi sizi tek bir pozisyona hapseder ve bu yüzden dengeleyici kaslarınızı çalıştırma gereği hissetmezsiniz. Squat egzersizinde ise abdüktor (uzaklaştırıcı kas), addüktör (yaklaştırıcı kas) ve glute medius kaslarınızı harekete geçirip tüm alt vücut gelişiminize katkıda bulunursunuz ve bu esnada da sakatlanmalara karşıda kendinizi korursunuz.

Bu durum Squat egzersizinde, 3 farklı düzlemde de dengeyi sağlamak kuvvet üretilmesinden kaynaklanır. Çoğu egzersiz makinesi, belli düzlemde yapacağınız hareketlerin kontrolünü sağlar, sizi o açıda yönlendirir ve yardımcı olur. Ağırlıkla ya da vücut ağırlığı ile yaptığınız çoğu egzersizde ise denge kontrolü tamamen sizde olur.

Sağlam Bir Merkez Bölgesi İçin Squat

Lep Press yerine Squat egzersizini yapmak merkez bölgenizi önemli miktarda baskıya maruz bırakmaktadır ve hareket anında vücudunuzu desteklemek için daha fazla efor sarf etmenize neden olur. Çünkü Squat egzersizinde gövde kontrolü tamamen sizdedir. Gövdeyi, baskıya karşı olarak kontrol edebilmemiz için core kasları çalışmaktadır. Bu yüzden stabilizasyonu sağlama amaçlı olarak, karın ve çevresindeki kaslar da aktiftir. Ayrıca sırtın alt kısmındaki kaslar da hareketin kontrolü için çalışmaktadır. Sonuç olarak karın ve merkez bölgesi kaslarınız daha iyi çalıştırılmış olmaktadır.

 

Kalça Kasının Hakkını Verin, Hip Thrust Hareketini Muhakkak Deneyin!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!