Fit HubGenelSabah İnsanı Olmak ve Kolayca Uyanmak için Yapabilecekleriniz

Sabah İnsanı Olmak ve Kolayca Uyanmak için Yapabilecekleriniz

İş, çocuklar veya sorumluluklar derken bir çırpıda geçen, organize etmeye zorlandığınız sabahlarınız varsa ve rahat uyanamamaktan şikayetçiyseniz; sabah insanı olduğunuzu söyleyemeyiz. Yine de bazı alışkanlıklar edinerek, hızlı ve karmaşık geçen sabah saatlerinizi daha keyifli hale getirmeniz mümkün. Enerjileri ile günümüzü değiştiren sabah insanlarından biri olmayı hedefliyorsanız, doğru yerdesiniz. Siz de birkaç değişiklik ile sabah insanı olabilirsiniz!

İşte sabah insanı olmak için yapabilecekleriniz…

Aynı Saatte Uyuyup Uyanın

Öncelikle daha zinde olmak adına her gece 7-8 saat uyumayı hedeflemelisiniz. Uykuya dalmakta güçlük çektiğiniz zamanlarda ise dinlendirici müzikler açabilir, kitap okuyabilir veya sizi rahatlatacak diğer yollara başvurabilirsiniz. Vücudunuzun alışabilmesi için bir süre boyunca uykunuz olmasa dahi belirlediğiniz saatte yatakta bulunmanız gerekebilir. Aynı saatte uyumaya başladığınızda ise vücudunuz zaman içinde buna alışacaktır. Bu düzeni oturtmak, sabahları daha rahat ve zinde kalkmanıza yardımcı olabilir.

Yemek Saatlerinizi İyi Ayarlayın

Eğer sabah insanı olmayı deniyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de yemek saatinizi erkene çekmektir. Bunun için yatmadan üç saat önce yemek yemeyi durdurmanız önerilir. Bu sayede daha kaliteli bi uykuyu deneyimi yaşamanız kolaylaşır. Sindirim sisteminizin fazla çalışması uykunuzun bölünmesine sebep olabilir veya rahatsız bir şekilde uyumak durumunda kalabilirsiniz.

Sabah Rutini Oluşturun

Sabah rutini oluşturmak, sabah saatlerinizden alacağınız verimi artırmanıza ve zihninizin daha efektif çalışmasına yardımcı olur. Bunun için bir önceki günden sabah yapılması gerekenlerin bir listesini çıkarabilirsiniz. Örneğin; kahvaltı etmek, duş almak, kahve içmek gibi eylemlerin ne kadar sürdüğünü ve ne kadar zamana ihtiyacınızın olduğunu yazabilirsiniz. Bu sayede uyanma saatinizi ve zaman yönetiminizi daha iyi yapabilir, geç kalmanın verdiği stresi yaşamadan güne başlayabilirsiniz.

sabah insanı

Ertesi Günün Planını Yapın

Yarının işlerine ve hedeflerine karar vermek, ertesi günün işlerini gözünüzde canlandırmak, zihinsel olarak güne hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu plan sayesinde bazı işlerinizi sabah yapmak yerine geceden halledebilirsiniz. Örneğin spor çantanızı sabah hazırlamak yerine hazır bir şekilde tutabilirsiniz. Böylece, sabahları kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Alarmınızı Ertelemeye Son Verin

Erteleme tuşu ve “sadece birkaç dakika daha” uyumak ne kadar cazip olsa da uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmak uyku bölünmesi olarak kabul ediliyor. Araştırmalara göre uyku bölünmesi, gündüz uyku isteme halini ve sersemliği artırabilir. Dahası, gün içindeki performansınızı düşürebilir ve kendinizi bitkin hissetmenize neden olabilir. Eğer alarm ertelemeye alışkınsanız, alarmınızı yatağınızdan uzaklaştırmayı deneyin, böylece alarmı kapatmak için kalkmanız gerekir.

sabah insanı

Daha İyi Beslenin

Her alanda önemli olan beslenme, uyku kalitesini de artıran etkenlerin arasında yer alır. Çünkü dengeli ve sağlıklı beslenmek enerjinizi artırmanıza yardımcı olabilir ve belirli besinler uyku kalitesini destekler. Diğer taraftan, genellikle sağlıksız olarak kabul edilen gıdalar kendinizi halsiz hissetmenize ve enerjinizin düşmesine neden olabilir. Daha iyi bir uyku çekmek ve daha zinde kalkmak için meyve ve sebze, tam tahıl ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaları daha çok tüketebilirsiniz. Enerjinizi artıran gıdalarla dolu dengeli bir beslenme programı yaratarak güne zinde başlayabilirsiniz. Ayrıca “Beslenme ve Uyku İlişkisi Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Perdeleri Aralık Bırakın

Gün ışığı ile uyanmak ve güneşin enerjisini hissetmek, doğal yaşam döngüsünü destekleyen bir eylemdir. Eskiden atalarımızın gün ışığı ile uyanıp güneş battıktan sonra uyuduklarını düşünürsek karanlık ve ışık almayan perdeler ile uyanmanız daha zor olabilir. Bunlara ek olarak uyumamızı ve uyanmamızı sağlayan melatonin hormonu da güneş ile doğrudan alakalıdır. Dolayısı ile güneş enerjisinin odanıza girmesini sağlayarak melatonin hormonunuzun daha etkili çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Melatonin Üretimini Artırmanın Yolları

sabah insanı

Sevdikleriniz ile Kahvaltı Yapın

Aile ile iyi vakit geçirmenin günlük hayatta sağladığı pozitif etkileri hepimiz biliriz. Genellikle bu vakitleri ailemizle akşam yemeği saatlerinde geçirmeyi istediğimiz doğru. Özellikle sabah insanı değilseniz, iletişim kurmak ve kahvaltı etmek size uzak bir plan gibi gelebilir. Ama iyi bir sabah insanı, ailesiyle günün ilk öğününde dinç ve enerjik bir şekilde kahvaltı etmeyi asla ertelemez. Siz de rutininizi değiştirerek ve alışkanlıklarınızı kırarak kendinizi sevdikleriniz ile her gün kahvaltı etmeye alıştırabilirsiniz. Bu durum, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve moralinizi yükselterek sizi güne hazırlayabilir.

sabah insanı

Egzersize Zaman Ayırın

Egzersiz, zihninizi boşaltmak için mükemmel bir çözümdür. Gün boyunca yaşadığınız stresten biraz olsun arınmak için egzersiz yapmanız önerilir. Egzersizin uykuyu ve uyku kalitesini de iyileştirdiği bilinir. Ek olarak, anksiyete veya depresyon gibi uyku durumunu etkileyebilecek sorunlar ile uğraşıyorsanız egzersiz yine iyi bir çözüm olabilir. Araştırmalara göre egzersiz yapmak, kronik yorgunlukla ilişkili durumları olan kişiler de dahil olmak üzere yorgunluğu azaltarak enerji seviyesini artırabilir. Bu sayede sabah insanı olmak için gereken enerjiyi kazanabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!