Fit HubBeslenmeProteinlerin Gücü: Az Bilinen 7 Doğal Protein Kaynağı

Proteinlerin Gücü: Az Bilinen 7 Doğal Protein Kaynağı

Geçmişten günümüze proteinler, beslenme süreçlerinde büyük önem taşıyor. Vücudumuzun yapı taşlarını oluşturan aminoasitlerde yer alan bu element olmadan, sağlıklı bir yaşam deneyimi mümkün değil. İster takviye ister doğal yollarla olsun protein alımı her insan için oldukça önemli. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olması ve kaliteli bir yaşam standardını sağlaması sebebiyle protein alımımıza dikkat etmemiz gerekiyor.

Doğal yollarla protein alımını kolaylaştırmak için hangi besinlerde protein olduğunu öğrenmekte fayda var. Ama önce proteinlerin görevleri ve faydaları ile başlayalım.

Beslenmede Proteinlerin Yeri

Büyüme ve gelişme için protein kaynakları beslenme süreçlerinin olmazsa olmazlarındandır. Özellikle hücrelerin gelişmesinde büyük rol oynayan protein, aynı zamanda bağışıklık sistemini oluşturan hormon ve enzimlerin yapısında bulunur. Yani, kemikleri kırılan birine süt içirilmesi alışkanlığı proteinlerin hücre yenilenmesini ve kemik gelişimini sağlamasından gelir.

Proteinler aminoasitlerden oluşur. Bu aminoasitlerin bazıları vücudumuzda üretilirken bir kısmı ise üretilmez ve dışardan alınır. Dışardan aldığımız bu aminoasitler daha sonra sindirim sisteminde parçalanır.

Proteinin Bazı Önemli Görevleri

-Dokuları güçlendirir, hasar gören dokuları onarır.

– Bağışıklık sistemini destekler.

-Vücudun enerji ihtiyacını karşılar.

-Kas ve vücut gelişimine yardım eder.

-Metabolizmayı düzenler.

Yani; protein birçok açıdan vücudumuza gereklidir ve doğal yollardan protein almak elbette mümkündür. Size yardımcı olabilmek için az bilinen doğal protein kaynaklarını listeledik.

Proteine ek olarak bağışıklığınızı güçlendirecek vitamin takviyelerine göz atın!

Neden Protein Tüketimine Önem Vermelisiniz?

Beslenmenize dikkat ederek protein alımınızı düzenleyebilirsiniz. Proteinin faydalarına gelecek olursak:

-Protein ağırlıklı besinler midede daha uzun sürede sindirildiği için daha tok tutar.

-Hücre yenilenmesini sağlaması sayesinde kilo verirken oluşabilecek kas kaybını azaltır.

-Yüksek tansiyon ve kolesterol gibi durumları kontrol etmeye yardımcı olur.

-Yaşlanmayla beraber gelişen kas kaybını azaltır.

Az Bilinen 7 Doğal Protein Kaynağı

1. Soya fasulyesi: Çok fazla duyulmamış olsa da olgunlaşmamış soya fasulyesi iyi bir protein kaynağıdır. “Edamame” olarak da bilinen bu besini harika bir atıştırmalığa dönüştürerek günlük protein ihtiyacınıza katkı sağlayabilirsiniz. Size önerimiz biraz tuzlayıp buharda pişirmeniz. Soya fasulyesinin 100 gramında 11 gram protein bulunuyor.

Protein kaynakları

2. Nohut: Tariflerin içinde çokça rastladığımız nohut, protein zengini bir besin olmasıyla sıkça tercih ediliyor. Nohutu yemek olarak tüketebilir ya da un haline getirerek tariflerinize ekleyebilirsiniz. Nohutun 100 gramında 19 gram protein bulunuyor.

Nohutlu leziz tarifler için tıklayın!

3. Tofu peyniri: İçinde hem bol miktarda demir hem de protein bulunan tofu, özellikle vegan beslenmeyi seçenlerin beslenme programlarında ilk sıralarda yer alıyor. Tofu peyniri kalori değeri çok düşük olması ve protein değeri yüksek olması sebebiyle, beslenmenizde iyi bir tercih olabilir. Tofunun 100 gramında 8 gram protein bulunuyor.

4. Ay çekirdeği: Sohbet masalarının vazgeçilmezi olan ay çekirdeğinin kendisi küçük ama faydası büyük. Ay çekirdeğinin zengin bir protein kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Tofu gibi ay çekirdeği de vegan beslenmeyi benimseyenlerin sıkça tercih ettiği bir protein kaynağı. Ay çekirdeğini yoğurda, yulafa, salataya veya kurabiyelerinize katarak da tüketebilirsiniz. Ay çekirdeğinin 100 gramında 21 gram protein bulunuyor.

5. Sardalya: Deniz ürünleri elbette iyi bir protein kaynağı ancak günümüzde bazıları bütçeyi zorlayabiliyor. Bu durumda ise daha uygun fiyatlı olan sardalyayı tercih edebilirsiniz. Protein bakımından zengin olan sardalya, aynı zamanda da bolca kalsiyum içeriyor ve kemik gelişimine katkı sağlıyor. Sardalyanın 100 gramında 19,8 gram protein bulunuyor.

6. Kuru incir: Ara öğünlerinizde veya tatlılarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz kuru incir de protein içeriyor. Yağ değerlerinin çok düşük olması sebebiyle, çoğu diyette ara öğün olarak kuru incire yer veriliyor. Kuru incirin 75 gramında 3,3 gram protein bulunuyor.

7. Ispanak: Demir bakımından zengin olan ıspanak, kas gelişimi için oldukça önemli. Sadece demir içermesiyle ünlenen ıspanağın aslında protein de içeriyor. Hem enerji veren hem de kasları besleyen ıspanağı bol bol tüketmenizi öneririz. Ispanağın 100 gramında 2,9 gram protein bulunuyor.

Kahvaltılara protein yağmuru olan omlet tariflerimize göz atmayı unutmayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!