Fit HubFitnessKoşu Bandı mı, Egzersiz Bisikleti mi?

Koşu Bandı mı, Egzersiz Bisikleti mi?

Her iki fitness ekipmanı da kalori yakmak ve kilo vermek için kalp atış hızınızı yükseltebilir. Peki hangisi sizin için daha iyi? Sorunun cevabını bulmak için okumaya devam edin.

İster evinizdeki odaya egzersiz ekipmanı eklemek ister spor salonunda hangi makinenin zaman ayırmaya değer olduğuna karar vermeye çalışıyor olun… Koşu bandı ve egzersiz bisikleti sizin için harika egzersiz seçenekleri sunabilir. Ancak her makineyle ilgili olumlu veya olumsuz şeyler, antrenmanınızdan tam olarak ne elde etmek istediğinize bağlıdır.

İki tür spor salonu ekipmanı arasında bazı önemli farklılıklar var elbette. İhtiyaçlarınız için doğru olanı ararken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere gelecek olursak:

  • Yakılan kalori oranı
  • Deneyim seviyesi
  • Hareket kabiliyeti
  • Sakatlık riski
  • Hedef

Kalori Yakma Oranı

Birçok insan için bir fitness ekipmanı seçerken en önemli husus, onu kullanırken ne kadar kalori yakılacağıdır. koşu bantları ve egzersiz bisikletleri, kalori yakmak ve kas kondisyonu için ideal ekipmanlardır.

Bir koşu bandında veya egzersiz bisikletinde benzer kalori yakma oranları elde edebilirsiniz ancak geleneksel bir koşu bandında koşmak, ayağa kalkıp kendi vücut ağırlığınızı taşımak anlamına gelir. Bu nedenle kalori yakımı biraz daha yüksek olabilir.

Örneğin, bir koşu bandında saatte yaklaşık 8-10 km koşuyorsanız, dakikada yaklaşık dört ila altı kalori yakmayı bekleyebileceğinizi söylüyor. Sabit bir bisikletle bisiklet sürüyorsanız -direncinize ve ne kadar hızlı performans gösterdiğinize bağlı olarak- dakikada yaklaşık üç ila altı kalori yakabilirsiniz.

Ortalama bir kişi bir koşu bandı ile saatte yaklaşık 600 ila 800 kalori yakabilir. Buna karşılık bisikletle saatte yaklaşık 400 ila 500 kalori yakabilirsiniz. Ancak bu kalori yakma oranları; yaşa, genetik faktörlere, ağırlıkğınıza, cinsiyetinize ve diğer durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Kalori yakma oranı öncelikle harcadığınız çabaya bağlıdır.

Deneyim Seviyesi

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, işte size iyi haber: Koşu bandı ve egzersiz bisikleti makinelerin kullanım kolaylığı nedeniyle başlangıç için iyidir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, insanların kronik hastalıklardan kaçınmak için haftada 150 dakika kardiyovasküler egzersiz yapmasını öneriyor. Bu dakikaları günlük 30 dakikalık tempolu yürüyüşe veya bisiklete binmeye bölmek, egzersize başlamak için pratik bir yoldur.


Tipik olarak bir yürüyüşçü veya yavaş bir bisiklet binici için bir saatte yakılan kalori, aşağı yukarı aynı olacaktır. Ancak koşu bandında durum değişebilir. Bir koşu bandında koşmak, sabit bir bisikletle egzersiz yapmayı geçebilir. Herhangi bir yeni antrenmanda olduğu gibi sakatlık riskini önlemek adına önden ısınma hareketleri yapmak önemlidir.

Hareket Kabiliyeti

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, belirli bir makinede egzersiz yapma yeteneğinizdir. Örneğin, dizlerinizde artrit varsa; oturarak yaptığınız için ağırlık taşımamanızdan dolayı, bisiklete binmek koşu bandında yürümekten daha kolay olabilir. Benzer şekilde, ayaklarınızla ilgili plantar fasiit gibi sorunlarınız varsa; bisiklete binmek, yürümenin veya koşu bandında koşmanın tüm yük taşıyan yönlerini bertaraf etmek için daha iyi bir seçenek olabilir. Geleneksel bir koşu bandı, yaralanma veya hareket sorunu olmayan ve daha yoğun bir egzersiz yapmak isteyenler için muhtemelen daha iyi bir seçenektir. Koşu bandı oturmadan yaptığınız için daha dinamiktir yani hareket sırasında etkili olmak için daha fazla enerji gerektirir.

Bir ekipman seçerken, mevcut hareket sınırlamalarını veya mevcut sağlık koşullarını şiddetlendirmeden zindeliğe ulaşmanıza yardımcı olacakları göz önünde bulundurun.

Sakatlık Riski

Sakatlık riski aslında tüm aktif yetişkinler için göz önünde bulundurulmalı. Koşu bandı ve egzersiz bisikletinin her ikisi de farklı açılardan risk taşıyabiliyor.

Koşu bandında koşmak da dahil olmak üzere koşmak, yüksek etkili bir egzersiz olarak kabul edilir. Ayaklarınızın yere çarpması, tekrarlayan hareketlerle eklemlerinize baskı uygular. Yüksek etkili egzersizin artan kemik yoğunluğu gibi faydaları olsa da aşırı egzersiz veya uygun olmayan form, dizde ve sırtta sakatlık riski oluşturabilir.

Ayaklarınız bir egzersiz bisikleti kullandığınızda sıkıca pedalların içinde kaldığından, düşük etkili bir egzersiz olarak kabul edilir. Bu, yüksek yoğunluklu bir egzersiz sırasında bile yumuşak ve dairesel hareketin eklemlerinize çok fazla baskı uygulamadan kaslarınızı çalıştırdığı anlamına gelir. Aslında sakatlık riski ter türlü egzersizde olabilir. Sakatlık riski yaşamamak adına doğru formda egzersiz yapmak ve hem koşu bandında hem de bisiklette sabit hızda kalmak önemlidir.

Hedef

Koşu bandı göbek yağını eritmek, kalbi, kasları ve kemikleri güçlendirmek için iyidir. Koşu bandında koşmak yüksek etkili bir egzersizdir, bu nedenle dizlerinize ve diğer eklemlerinize daha fazla yük bindirir. Ayrıca bazı üst vücut egzersizi faydaları da sunabilir. Öte yandan sabit bisikletle çalışmak; kalça, baldır ve uylu kasları için daha fazla egzersiz imkanı sağlar. Ayrıca kilo vermek, akciğer kapasitesini artırmak, kasları ve kalbi güçlendirmek için de iyidir. Sabit bir bisiklette çalışmak -üst vücut bileşenine sahip bir versiyon ile uygulanmadığı sürece- genellikle üst vücut egzersizi yerini tutmaz.

Maraton koşusuna katılmak için antrenman yapıyorsanız, bir koşu bandı daha doğrudan fayda sağlar. Triatlon ile ilgileniyorsanız, her iki egzersiz makinesi de iyidir. Ayaklarınızı ve dizlerinizi çok fazla zorlamadan sadece formda kalmak istiyorsanız, egzersiz bisikleti muhtemelen daha iyi bir seçimdir.

Evde kullanabileceğiniz fitness ekipmanı seçenekleri için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!