Fit HubBeslenmeBir Bardak Limonlu Suyun Faydaları

Bir Bardak Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu su günümüzde, ruh halinize, enerji seviyenize, bağışıklık sistemine ve metabolik sağlığınıza yardımcı olduğu iddia edildiği için popüler bir sabah içeceği haline gelmiştir.

Limonlu Su Nedir?

limonlu-su-detoks

Limonlu su sadece su ile karıştırılmış limon suyudur. Kullandığınız limon miktarı kişisel tercihinize bağlıdır ve bu içecek soğuk veya sıcak olarak tüketilebilir. Bazı insanlar ayrıca limon kabuğu, nane yaprağı veya başka malzemeler eklemeyi tercih ederler. Tarçınlı limonlu su da bolca tercih edilen seçeneklerden bir tanesidir.

Limonlu su yapılırken sadece taze limon suyu ile karıştırılır. Ek içerikler de zevke ve isteğe bağlı olarak eklenebilir. “Limonlu su zayıflatır mı?” sorusunun yanıtı ise basittir; eğer düşük kalorili ve dengeli bir diyet programı ile birlikte kullanılırsa metabolik hızı artırması dolayısıyla tabi ki “evet”!

Limonlu Suyunun Besin Değerleri

limon-su

Bu içeceğin tarifi tüm damak tatlarına hitap edebilmesi için şu şekilde olabilmektedir;

Yarım limonun suyunun bir bardak su ile karıştırılması ile pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Bu bir bardak için besin değerleri ise şu şekildedir;

 • Kalori: 9
 • Şeker: 1 gramdan az
 • C Vitamini: Günlük gereksinimin % 25’i
 • Folat: Günlük gereksinimin % 1’i
 • Potasyum: Günlük gereksinimin % 1’i

Bir bardak limonlu su çok fazla besin değeri sağlamıyor gibi görünmektedir, ancak limonlu su bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve günlük alınması gereken C vitamini gereksiniminizin bir bölümünü sağlayabilen düşük kalorili ve düşük şekerli iyi bir seçenektir.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, yarım limonu portakalla değiştirirseniz, içeceğinizdeki kalori ve şeker miktarı iki katına çıkar. Limon suyu kalori ve şeker içeriğine göre C vitamini açısından yüksektir. Ayrıca eser miktarda folat ve potasyum içermesi de vücut için yarar sağlamaktadır.

Limon en popüler, çok yönlü narenciye meyvelerinden biridir. Popülaritesi, pek çok yemek tarifini tatlandırmak için yaygın olarak kullanılması sonucunu doğuruyor. Bu geniş kullanım alanını, ferahlatıcı lezzeti ve benzersiz kokusuna borçlu. Limon ayrıca çay ve içeceklerden, meyve sularına kadar her türlü gıdada da kullanılabilir. Limon uzun dönemler aroma olarak bariz kullanımının yanı sıra tıbbi açıdan da değerlendirilmiştir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan limon, antibakteriyel ve antiviral özellikleri dolayısıyla bağışıklık artırıcı özellikleri ile geniş bir sağlık geliştirici etkiye sahiptir. Limonun sağlığa faydalarını hissetmenin en yaygın yollarından biri, meyve suyuyla karıştırmaktır. Limon suyu, sindirim ve detoks edici bir madde görevi görür ve daha iyi sindirim sağlığı sağlayan karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Limonlu Su Faydaları

limonlu-su-fayda

Limonlu su içmenin faydaları saymakla bitmez! Limonlu su vücudun metabolik hızını artırdığı için kilo kontrolünün etkili bir yoludur. Kilo verme amacı ile limon kullanmak isteyen insanlar için, her sabah aç karnına ılık suyla karışık limon suyu içilmesi inanılmaz sonuçlar yaratabilir.

Kilo kaybı yararının yanı sıra, her sabah ılık limon suyu içmenin daha sayısız birçok faydası bulunmaktadır. “Edison Institute of Nutrition”daki beslenme uzmanları, limonlu su içmenin faydalarını şöyle sıralıyor;

 1. Zengin bir C vitamini kaynağı olarak, limonlu su vücudun bağışıklık sistemi mekanizmasını güçlendirir.
 2. Her sabah ılık limonlu su içmek vücudun pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 3. Güçlü antibakteriyel özellikleri ile limon suyu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.
 4. Detoks edici madde olarak davranır.
 5. Sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 6. C vitamini içeriği ile birlikte limon, zengin bir potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum kaynağıdır.
 7. Limonlu su içmek soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olur.
 8. Limon suyu sivilce, kızarıklık ve kırışıklıklardan koyu lekelere kadar pek çok cilt problemi için popüler bir ilaçtır.
 9. Sıcak su ile limon suyunun karıştırılması, sindirimi kolaylaştırıp metabolik hızı artırdığı için hızlı kilo kaybına yardımcı olur. Limonlu su ile zayıflama bu yüzden daha etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir.
 10. Limonlu su karaciğeri temizleyerek toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur
 11. Limonun anti-inflamatuar özellikleri, solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ile mücadelede yardımcı olur.
 12. Limon suyu ılık su ile karıştırıldığında vücuda elektrolit sağladığı için vücudu nemlendirir.
 13. Sıcak suyla birlikte limon suyu içmek eklem ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 14. Diş sağlığı için de iyi bir seçimdir, çünkü diş ağrısının giderilmesinde yardımcı olur ve diş eti iltihabını önler.
 15. Sabahları limonlu su içmek, sindirime yardımcı olması nedeniyle, doğal bağırsak hareketini düzenlemeye katkı sağlar.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!