Fit HubSağlıkKolesterol Seviyesinin Korunmasına Yardımcı Olan En İyi 5 Takviye

Kolesterol Seviyesinin Korunmasına Yardımcı Olan En İyi 5 Takviye

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, bir lipit türüdür. Karaciğerin doğal olarak ürettiği mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarlarının, belirli hormonların ve D vitamininin oluşumu için hayati önem taşır.(1) Kolesterol suda çözünmez, böylece kanınızda kendi başına hareket edemez. Kolesterolün taşınmasına yardımcı olmak için, karaciğeriniz lipoproteinler üretir. Lipoproteinler, yağ ve proteinden oluşan parçacıklardır. Kan dolaşımınız üzerinden kolesterol ve trigliseritleri (başka bir lipit türü) taşırlar.

İki ana lipoprotein formu vardır. Bunlar düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) olarak adlandırılır. HDL kolesterol iyi kolesterol olarak adlandırlırken LDL kolesterol kötü kolesterol olarak nitelendirilir. Eğer kanınız çok fazla LDL kolesterol içeriyorsa (düşük yoğunluklu lipoprotein ile taşınan kolesterol), bu durum yüksek kolesterol olarak bilinir.(1) Yüksek kolesterol tedavi edilmediğinde kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere birçok sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek kolesterol tipik olarak belirli semptomlara neden olmaz. Bu yüzden kolesterol seviyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Yüksek Kolesterol Nedenleri

yuksek-kolesterol

Çoğu durumda, kolesterol yüksekliği “sessiz” bir problemdir, genellikle belirtilere neden olmaz. Birçok insan kalp krizi ya da felç gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkıncaya kadar yüksek kolesterol seviyesine sahip olduklarını bilememektedir. Bu yüzden rutin kolesterol taraması önemlidir. 20 yaş ve üzerindeyseniz, rutin kolesterol taraması yaptırmak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kolesterol, doymuş yağ ve trans yağ oranları yüksek olan gıdaları çok fazla tüketmek, yüksek kolesterol geliştirme riskinizi artırabilir. Diğer bazı yaşam tarzı faktörleri de yüksek kolesterol geliştirmenize katkıda bulunabilir. Bu faktörlerden en önemlileri hareketsizlik ve sigara içmektir.

Bunların yanı sıra genetik özellikleriniz de yüksek kolesterole sahip olma durumunu etkileyebilir. Genler ebeveynlerden çocuklara aktarılır. Bazı genler vücudunuza kolesterol ve yağların nasıl işleneceği konusunda talimat verir. Eğer ebeveynleriniz yüksek kolesterol problemine sahipse, siz de yüksek kolesterol açısından risk altındasınızdır. Nadir durumlarda, yüksek kolesterol ailesel hiperkolesterolemiden (kanda aşırı kolesterol bulunuşu) kaynaklanır.(1) Bu genetik bozukluk, vücudunuzun LDL’yi uzaklaştırmasını engeller. Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü’ne göre, bu durumdaki yetişkinlerin çoğunda total kolesterol seviyeleri 300 mg / dL’nin ve LDL kolesterol seviyeleri 200 mg / dL’nin üzerindedir. Diyabet ve hipotiroidizm gibi diğer sağlık problemleri de yüksek kolesterol ve ilgili komplikasyonlar geliştirme riskinizi artırabilir.

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek kolesterol problemine sahipseniz, doktorunuz kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir. Örneğin, beslenme düzeninizde, egzersiz alışkanlıklarınızda veya günlük rutininizin diğer yönlerinde bazı değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Sigara içiyorsanız doktorunuz muhtemelen en kısa süre içerisinde bırakmanızı tavsiye edecektir. Ayrıca doktorunuzun tüm bunlara ek olarak kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olacak kolesterol ilaçları veya diğer bazı tedaviler de önerebilir.(1)

Kolesterol Seviyesini Korumaya Yardımcı En iyi 5 Takviye

Peki kontrolleriniz sonucunda kolesterol değerleri normal düzeydeyse yüksek kolesterol problemi yaşamamak ve kolesterol seviyenizi korumak için neler yapabilirsiniz? İşte bu durumda kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olan en iyi 5 takviye:

1.Solgar Alpha Lipoic Acid 200 Mg 50 Kapsül

2

Solgar Alpha Lipoic Acid 200 Mg 50 Kapsül, her kapsülünde 200 mg alfa lipoik asit içeren (ALA) bir gıda takviyesidir. İçeriğinde gluten, tuz, süt ürünleri, buğday yer almamaktadır. Günde 1 kapsül ve tercihen yemek sonrası kullanımı önerilir. Servis sayısı 50 olan ürünün ve servis başı fiyatı ise 2,48 TL’dir.

2.Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül

4

Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül, yetişkinlerin kullabileceği, probiyotik ve multivitamin içeren özel bir formülasyonu bulunan gıda takviyesidir. Günlül 1 kapsül tüketilmesi önerilen bu ürünün servis sayısı 30 olup, servis naşı fiyatı 1,30 TL’dir.

3.Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg 60 Yumuşak Kapsül

3

Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg 60 Yumuşak Kapsül, her kapsülü 100 mg CLA (konjuge linoleik asit) içeren bir gıda takviyesidir. CLA, önemli derecede çoklu doymamış yağ asidi içerir. Doymuş yağların doymamış yağların yerini alması, normal kolesterol seviyelerinin korunması yardımcı olur. Ürünün servis sayısı 60 olup, servis başı fiyatı 1,32 TL’dir.

4.Zade Vital Aspir Yağı 600 Mg 60 Kapsül

1

Zade Vital Aspir Yağı 600 Mg 60 Kapsül, yüksek miktarda CLA (konjuge linoleik asit) ve esansiyel doymamış yağ asidi içeren gıda takviyesidir. Cold press yöntemiyle üretilen bu ürünün servis sayısı 60 olup, servis başı fiyatı 1,25 TL’dir.

5.Carlson Omega 3 Balık Yağı 50 Kapsül

5

Carlson Omega 3 Balık Yağı 50 Kapsül, her kapsülünde 1 gram balık yağı içerir. Omega 3 dışarıdan alınması gereken ve vücutta üretilemeyen bir esansiyel yağ asididir. Kalbin normal fonksiyonuna ve kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Yetişkin kişiler için günde 3 kapsül tüketilmesi tavsiye edilir. Ürünün servis sayısı 16 olup, servis başı fiyatı 3,06 TL’dir.

[yasr_overall_rating]

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!