Fit HubBeslenmeKilo Vermeye Yardımcı Besinler

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Bir anda trend olan şok diyetleri, kilo verme vaadi ile karşımıza çıkan zayıflama çaylarını ve benzeri birçok kestirme yolu denemeyenimiz var mı? Tüm bu yollar umut filizlendirmemize neden olsa da sürdürülebilir yöntemler olmadığının farkındayız. Kilo verdikten sonra çoğu insan genelde eski beslenme alışkanlıklarına geri döner. Bu geri dönüş ise verilen kiloların ve bazen daha fazlasının da alınmasına neden olur. Amacımız moralinizi bozmak değil, elbet. Sürdürülebilir beslenme seçimleri ile daha istikrarlı bir şekilde kilo verebilir ve sonrasında mevcut kilonuzu koruma yoluna gidebilirsiniz.

Kilo vermek aslında alınan kaloriyi azaltmaktan çok daha fazlasıdır; düşük glisemik indeksi olan, iyi bir yavaş enerji salınımı olan, doyurucu ve bağırsak sağlığına iyi gelen yiyecekleri tercih etmek bu konuda önemlidir.

Sürdürülebilir bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak en iyi yiyecekleri paylaşıyoruz.

Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

Avokado

Kahvaltıda yumurtanızın yanına veya öğle yemeğinde salatanızın üzerine avokado eklemek harika bir seçim olabilir. Avokado yüksek lif içerir, iştahı azaltır, yağın yakılma oranını artırır ve yemekten sonra vücudun daha fazla kalori yakmasına neden olabilir. Ayrıca kalp sağlığımızı desteklemeye de yardımcı olabilir.

Yumurta

Yumurta diyet yapanın en iyi arkadaşı olarak anılabilecek bir yiyecek. Sadece yüksek protein içeriği ile tok kalmanıza yardımcı olmuyor aynı zamanda metabolizmayı iyileştirebiliyor. Ayrıca enerji sağlamaya yardımcı olan B vitaminleri açısından zengin olduğunu da belirtmemiz gerek. Üstelik bir adet yumurta sadece 75 kalori.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin lif oranı yüksektir ve kalorisi düşüktür. Antioksidanlar ve kalsiyum dahil birçok mineral açısından da zengindirler. Araştırmalar, kalsiyumun kilo kaybını hızlandırdığını gösteriyor.

Kuru Yemişler

Kuru yemişler metabolik hızı iyileştirmeye katkıda bulunabilir, sizi tok tutma eğilimleri vardır ve öğünler arasında atıştırmak için harika bir seçenektir. Ancak günde yaklaşık 30 gram (bir avuç içi) olan porsiyon boyutunu aşmamakta fayda vardır.

Orman meyveleri ve yoğurt

Orman Meyveleri

C vitamini yüklü bir fincan çileğin sadece 49 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Orman meyveleri tüm meyveler arasında en düşük glisemik indekse sahiptir, yemeklere eklenebildiği gibi atıştırmalık olarak da tercih edilebilir. Antioksidanlar ve lifler açısından zengin olan orman meyveleri, en lezzetli olan sürdürülebilir bir kilo verme gıdası olarak adlandırılabilir.

Çilekli ve avokadolu smoothie tarifi için tıklayın.

Yoğurt

Yoğurt, yağların yakılmasına yardımcı olan ve sizi tok tutan iyi bir protein kaynağıdır ve sağlıklı bir bağırsak ile ilişkilidir. Araştırmalar ise bağırsak mikrobiyata dengesinin obezite ile bağıntılı olabileceğini gösteriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz; kilo vermeye yardımcı yiyecekleri, uzun vadede sağlıklı kilo verme yolculuğunuzun bir parçası haline getirmeniz gerçekten kolay. Hepsinden iyisi doğal, besin açısından zengin ve lezzetli olmaları.

Kas kaybetmeden kilo vermenin yollarını öğrenmek için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!