Fit HubTakviyeKarnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

Karnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

Her supplementte olduğu gibi, L-Carnitine almak için de doğru zaman ve yanlış zaman durumu vardır. Supplementlerinizi önceden yüklüyorsanız ve yağ yakımı adına en fazla faydayı elde etmek için çok fazla hazırlık işi yapıyorsanız, bunu muhtemelen seveceksiniz. L-karnitin’in kullanım temeline bakıldığında spor salonuna giden herkes bu supplementi kullanabilir ve düzenli kullanımında harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karnitin Ne İşe Yarar?

bone

L-karnitin, yağların, özellikle uzun zincirli yağ asitlerinin, hücrelerin mitokondrilerine taşınmasına yardımcı olur. Bir kez orada, okside olabilir, adenosin trifosfat veya ATP üretmek için yakıt olarak kullanılır. L-karnitin hem egzersiz yaparken hem de dinlendiğinizde bu hücresel çalışmayı yapmaktadır, ancak araştırmalar yoğun egzersizler sırasında özellikle etkili olduğunu doğrulamaktadır.

En iyi karnitini nasıl seçmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmak için “En İyi Yağ Yakıcı Karnitin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazısını mutlaka okuyun!

Vücutta yeterli L-karnitin olmadan, çoğu diyet yağları mitokondriye erişemez ve dolayısıyla yakıt amaçlı kullanılamazlar. L-karnitinin bu özelliğinden dolayı yağ yakıcı ürünler arasında yer alması muhtemeldir. Karnitin eksikliği olan kişiler için ise, bu ciddi bir tıbbi durumdur. Kas güçsüzlüğüne, bodur büyümeye, karaciğer büyümesine ve diğer birtakım sorunlara yol açabilir. Bu, L-karnitinin “şartlı olarak gerekli” bir besin olarak kabul edilmesinin bir nedenidir: Vücudunuz bu amino asidi üretir, ancak yeterince üretmezse, bu durumda sağlığınız ciddi şekilde etkilenebilir.

İskoçya’da yapılan bir çalışma, yağ taşıma işine ek olarak, L-karnitinin kas hücrelerindeki insülin eylemlerini de artırdığı sonucuna varmıştır. Bunun anlamı, L-karnitinin, glikojen doygunluğuna yardım ederken, karbonhidratlı bir yemekten sonra bile, kan glukoz düzeylerini düşük tutmaya yardımcı olabileceğidir. Bu durum, L-karnitini egzersiz sonrası yemekle alınması gerektiğinin savunulmasının bir sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

[ls_content_block id=”13465″]

Karnitin Nasıl Kullanılmalı?

drinking-shake

Çalışmalar, L-karnitin-karbonhidrat kombinasyonunun ergojenik etkilere sahip olduğunu ve çalışma çıktısını % 11 oranında artırabildiğini göstermiştir. Bu yüzden L-karnitin takviyesini makul miktarda hızlı etkili karbonhidrat ile almalısınız. (örneğin, 60 g dekstroz veya maltodekstrin ile birlikte).

L-karnitinin tüketimden yaklaşık 30-45 dakika sonra etkili olabileceğini gösteren bazı kanıtlar olsa da, “egzersiz öncesi veya sonrası” ikilemi, “L-karnitin” takviyesi göz önünde tutulduğunda en önemli faktör olarak görünmemektedir. Aksine, karnitini birkaç hafta boyunca günlük belli dozlarda alın ve bunun sonucunda bazı katı sonuçları görebilmeniz mümkün olacaktır.

Olağan L-karnitin kullanım dozu günde 500–2,000 mg olarak belirtilmiştir, ancak yapılan çeşitli çalışmalar sonucu her bir L-karnitin formu için farklı dozlar önerildiği belirtilmiştir. Belirtilen bu günlük dozu piyasada, likit karnitin, l karnitin shot ve karnitin kapsül şeklinde satılmakta olan çeşitli L-karnitin ürünleriyle karşılayabilirsiniz.

  • Asetil L Karnitin: Günde 600–2,500 mg.
  • L Karnitin Tartrat: Günde 1,000–4,000 mg.
  • Propionil-L-Karnitin*: Günde 400-1.000 mg.

* Propionil-L-karnitin diğer L-karnitin varyasyonlarına benzer yararlar sağlar ve serbest radikallere karşı koruma ve enerji üretimine yardımcı olma yeteneği ile bilinir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!