Fit HubSağlıkEn İyi Yağ Yakıcı Karnitin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Yağ Yakıcı Karnitin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karnitin Nedir?

Genellikle bir amino asit olarak sınıflandırılmış olsa da, karnitin teknik olarak bir amino değildir. B vitaminleri ile ilişkili vitamin benzeri ve amino asit benzeri bir bileşik olarak kabul edilir. 1950’lerde ilk kez incelendiğinde, karnitine BT vitamini de denilmiştir. Karnitin karaciğerde ve böbreklerde lisin ve metiyonin amino asitlerinden oluşur. Bununla birlikte, vücutta öncelikle kaslarda (kalp de dahil), beyinde ve hatta spermde depolanır. Beslenme yoluyla esas olarak et ve diğer hayvansal ürünlerden elde edilir. Avokado ve soya fasulyesi gibi bazı bitkisel ürünlerden de karnitin alabilirsiniz, ancak esas olarak et en iyi kaynaktır; özellikle kırmızı et çok daha yüksek miktarda karnitin içerir.

Karnitin iki farklı şekilde bulunur: D-karnitin ve L-karnitin. L formu doğada bulunan ve biyolojik olarak aktif olan formdur. Etiketlerde L-karnitin, L-karnitin L-tartrat veya Propionil-L-karnitin olarak listelendiğini görürsünüz. Hepsi birbirine benzerdir ve benzer şekilde etki gösterir. Öte yandan, D formu biyolojik olarak aktif değildir ve takviye olarak satışı yoktur.

Asetilkarnitin veya ALCAR olarak da bilinen asetil L-karnitin, L-karnitinin bir başka popüler tamamlayıcı şeklidir. Enerji üretiminde rol oynayan ve önemli bir nörotransmiter olan asetilkolinin, üretildiği merkezi sinir sistemi boyunca bulunabilir (1). Karnitin molekülüne bağlı asetil grubu, kan-beyin bariyerini geçme ve beyine girme yeteneğini arttırır, burada da güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu nedenle, bazı araştırmalar karnitin ne işe yarar sorusuna cevap olarak, asetil-L-karnitinin yaşlanma ve nörodejenerasyona karşı koruyucu eylemler sağlayabileceğini öne sürmektedir.

En iyi karnitin takviyelerini merak ediyorsanız Vücuttaki Fazla Yağları Yakıp, Küle Çevirmek İsteyenler İçin En İyi 5 L-Carnitine yazımıza göz atabilirsiniz!

En İyi Karnitin Nasıl Seçilir?

Bir karnitin yağ yakıcı ürünü seçmenize yardımcı olmak için öncelikle dikkat etmeniz gereken 5 özellik vardır. Bunlar sadece seçimlerinizi daraltmakla kalmaz, aynı zamanda satın alacağınız üründen en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

1. Ürünün Saflığı ve Konsantrasyonu

karnitin-takviyesi

Bu listede ilk olarak ürünün saflığı bulunmaktadır. Çok fazla bileşen içerenlerin aksine nispeten saf bir konsantrasyonda olan ürünleri tercih edin. Bu sayede takviyenin tüm avantajlarından faydalanırsınız ve ayrıca harcadığınız paranın karşılığını alırsınız.

Sizin için seçtiğimiz en iyi karnitin ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

2. Karnitin Formu

Söz konusu karnitinin formu olunca en uygun olan formu seçmenin iki yolu vardır: kimyasal form ve fiziksel form. Kimyasal karnitin formları, en etkili ve aynı zamanda en pahalı olduğu iddia edilen asetil l karnitin içerir. Bir diğeri, dolaşım için geliştirilmiş vücuttaki nitrik oksit (NO) seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan ve egzersiz öncesi için harika bir takviye olan Propiyonil-L-Karnitin’dir. Sonuncusu en yaygın ve en ucuz seçenek olan L-Karnitin-L-Tartrat olup, vücutta emilmesi en hızlı olandır. Ayrıca, gelişmiş fiziksel güç ve kuvvet kazanımı ile birlikte L-Karnitinin tüm faydalarını sunar.

L karnitin ayrıca kapsül, çabuk çözülebilen jel kapsül, tablet, toz ve sıvı formda bulunabilir. Araştırmalara dayanarak, toz formundaki ürünlerin daha yararlı olduğu belirtilmektedir, ancak genellikle tatsızdırlar. Bu da onları iyi bir seçenek olmaktan alıkoyar. Aynı etkileri gösteriyor olsalar da, sıvı formları aromalıdır ve kullanılması çok daha rahattır. Bu, özellikle tabletleri veya kapsülleri yutma konusunda zorluk çeken kişiler için oldukça faydalıdır. Genellikle, sıvı formun şişeden tüketilmesi gerekir. Bununla ilgili sorun, ne kadar aldığınız konusunda kesin bir ölçüm yapamamanızdır. Buna rağmen, sıvı form hala en popüler seçenektir. Bu noktada karnitin takviyesi seçerken yapmanız gereken kendi rahatlığınızı düşünmenizdir. En rahat tüketebileceğiniz formu tercih etmeniz önceliklidir.

3. Dozaj

asetil-l-karnitin

Etkili minimum günlük karnitin kullanım dozu 1000 mg veya 1 gramdır. Bununla birlikte, günde 2 ila 3 gram dozlarda alındığında sporcular için daha faydalı olabilir. Ayrıca, takviyenin şişesi veya kabı üzerinde belirtilen talimatlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı ürünler, porsiyon başına etkili bir doz oranına sahip olabilir, ancak günde bir kereden daha fazla alınması uygun olabilir. Diğerleri tablet veya kapsül başına tam etkili dozajda olabilir ve sadece bir kez alınması gerekir.

4. Üretici Güvenilirliği

Bir karnitin takviyesi satın alırken, onu üreten şirketi araştırın. Güvenilir bir şirket tarafından üretilen ve satılan ürünleri tercih edin. Bu ürünler her zaman daha etkilidir ve kafanızda herhangi bir soru işareti olmasına gerek kalmaz. Güvenilir şirketler GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sertifikalı olduklarını gösterebilir. Bu, tesislerinin hükümet tarafından denetlendiği, uygun sertifikalara sahip oldukları ve itibarları olduğu anlamına gelir.

5. Ek Mineraller

fosfor

Çoğu insanın saf karnitin ürünlerini alması tercih edilse de, bazıları ek mineraller içeren ürünleri tercih eder. Gerçekten bazı minerallere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu fazlasıyla pratik olabilir. Karnitinin emilimine yardımcı olan kalsiyum ve fosfor bu minerallere örnek olarak verilebilir (2). Ayrıca bunlar, vücutta hayati önem taşıyan elektrolit dengesi için de işlev görürler.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!