Fit HubBeslenmeKan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

Kan grubuna göre beslenme diyeti yaklaşık yirmi yıldır popülerliğini korumaktadır. Bu diyetin uygulayıcıları, kan grubunuza bağlı olarak sağlığınız için hangi yiyeceklerin sizin için en iyi olduğunu belirleyebileceğinizi savunur.(1) Bu doğrultuda bu diyeti uygulayan birçok insan vardır ve bu insanların neredeyse tümü kan grubuna göre beslenmeye başladıklarından bu yana hiç olmadıkları kadar iyi hissettiklerini belirtmektedir.

Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nedir?

Kan grubu diyeti olarak bilinen bu diyet türü, 1996 yılında Dr. Peter D’Adamo adında bir natüropatik doktor tarafından popüler hale getirilmiştir. Bu doktorun yazdığı “Eat Right 4 Your Type” isimli kan grubuna göre beslenmeyi ele alan kitap inanılmaz başarılar kazanmıştır, New York Times’ın en çok satan kitabı olmuştur ve milyonlarca kopya satılmıştır.(1) Bu kitap günümüzde hala oldukça popülerdir. Bu kitapta, herhangi bir birey için optimal diyetin kişinin ABO kan grubuna bağlı olduğu ve her kan grubunun atalarımızın genetik özelliklerini temsil ettiği iddia ediliyor.

Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

kan-grubu-diyeti

Kan grubuna göre beslenme diyeti, kan grubununa bağlı olarak hangi yiyeceklerin bir kişinin iç kimyasıyla en iyi şekilde çalışacağını belirleyebileceğini ileri sürer.(1) Her kan grubunun nasıl beslenmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır:

A Kan Grubu Diyeti

A kan grubu toprakla ilgili veya kültivatör olarak adlandırılır. A tipi kan grubuna sahip insanlar bitkilerle zenginleştirilmiş bir diyet yapmalı ve tamamen toksik kırmızı et tüketmemelidir.(1) Bu diyet vejetaryen diyetiyle çok fazla benzerlik gösterir.

B Kan Grubu Diyeti

b-kan-grubu-diyeti

B kan grubu göçebe olarak adlandırılır. Bu insanlar bitkileri ve çoğu etleri (tavuk ve domuz eti hariç) yiyebilir. Ayrıca bazı süt ürünlerini tüketebilirler. Ancak, buğday, mısır, mercimek, domates ve diğer birkaç gıdadan uzak durmalıdırlar.(2)

AB Kan Grubu Diyeti

Ab kan grubu anlaşılmaz ve muamma olarak adlandırılır. A ve B tipleri arasında bir karışım olarak tanımlanır. Yiyebileceği besinler arasında deniz ürünleri, tofu, süt, fasulye ve tahıllar bulunur.(1) Barbunya, mısır, sığır eti ve tavuktan kaçınmalıdırlar.

0 Kan Grubu Diyeti

0-kan-grubu-diyeti

0 kan grubu avcı olarak adlandırılır. 0 kan grubuna sahip olanların diyeti büyük ölçüde et, balık, kümes hayvanları, bazı meyveler ve sebzelere dayalı yüksek protein içeren bir diyettir.(2) Fakat tahıl, baklagil ve süt ürünleri tüketimi sınırlı olmalıdır. Bu diyet paleo diyetiyle benzerlik gösterir. 0 kan grubu beslenme programı uygularken ihtiyacınız olan proteini almak için protein tozu takviyesi de kullanabilirsiniz.

Bu diyet kalıplarından herhangi birinin, kan grubu ne olursa olsun çoğu insan için bir gelişme olacağı düşünülmektedir. Tüm bu dört diyet çeşidi de (ya da beslenme yolları) çoğunlukla gerçek, sağlıklı gıdalara dayanır ve standart batı diyetlerinden farklıdır. Mümkün olduğunda işlenmiş ve sağlıksız besinlere yer verilmez. Yani, bu diyetlerden birini uygulamaya başladıktan sonra sağlığınızı geliştirseniz bile, bunun kan grubunuzla doğrudan bir ilgisi olduğunu söylemek eksik bir ifade olur.(1) Bu diyetlere başladıktan sonra daha sağlıklı hissetmenizin sebebi daha öncekinden daha sağlıklı besinler tüketmeniz olabilir.

Kan Grubuna Göre Beslenme Diyeti Etkili Mi?

kan grupları

Birçok kişi bu diyetleri uygulayarak olumlu sonuçlar aldığını bildirmektedir. Bununla birlikte, bunun kesin olarak kan grubuyla ilgili olduğunu söylemek doğru olmayabilir. Farklı diyetler farklı insanlar üzerinde çeşitli etkiler gösterir. Bazı insanlara çok sayıda sebze tüketmek ve az et yemek (A kan grubu beslenme gibi) iyi gelirken, diğerleri yüksek proteinli hayvansal gıdalar tükettiklerinde daha iyi hissederler (0 kan grubu beslenme gibi). Kan grubuna göre beslenme diyeti uygulamanın faydalarından biri de sağlıksız işlenmiş gıdaların çoğunu içermemeleridir.(1) Sonuç olarak, belki de farklı kan gruplarına bakılmaksızın bu diyetin etkili olmasının en büyük sebebi bu olabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!