Fit HubFitnessHedef Koy, Antrenmanlarını Sonuca Ulaştır

Hedef Koy, Antrenmanlarını Sonuca Ulaştır

Ağırlık bölümünde başarıyı yakalamanın kilit noktası iyi tasarlanmış bir plana sahip olmaktır…

Ağırlık odasında başarılı olmak ya da hayatta, ihtiyacınız olan belli başlı şeyler vardır. Bunlardan ilki, başarmak istediğiniz şeyle ilgili net bir hedeftir. Belirli bir hedefiniz olduğunda, bu hedefe ulaştıracak efektif bir program yaratabilirsiniz. Aksi halde oluşturacağınız program kaç set, tekrar ve egzersizden oluşacak, bilemezsiniz.

HERKESİN BİR HEDEFİ OLABİLİR

Yarışmacı bir atletin hedef koymasının faydaları açıkça görülür. Ancak her gün spor salonuna giden biri için hedeflerin bir anlamı olur mu? Cevap çok kesin bir “EVET”.
Eğer spor salonu müdavimi profiline uyuyorsanız, şu soruya cevap vermelisiniz: spor salonunda canınız çıkana kadar ne için çalışıyorsunuz? Eğer cevap büyümek ve güçlenmek ya da daha iyi bir fiziğe sahip olmak ise ağırlıklara doğru gitmeniz için bir sebep var demektir. Ancak istediğinizi gerçekten başarabilmek için daha net hedefleriniz olmalıdır.

curl-preacher-promoAKILLI HEDEFLER

Bir hedef koyduğunuzda, bazı bileşenleri belirlemelisiniz. Aksi halde sadece bir istek olarak kalacaktır. Akıllı bir hedefin 5 özelliği vardır: spesifik, ölçülebilir, yapılabilir, mantıklı ve zaman sınırlamalı.

Spesifik: Spesifik bir hedefe sahip olabilmek için şu sorulara cevap verebilmelisiniz: Kim? Ne? Nerede? Ne zaman? Örneğin, “büyük kaslara sahip olmak istiyorum” spesifik değildir. Ancak “biceps ölçümü 2,5 cm. artırmak istiyorum” spesifiktir.

Ölçülebilir: Hedefinizin ölçülebilir olması gerekir. Kol örneğine dönecek olursa, büyük kasın bir ölçüsü yoktur. Ancak 2,5 cm. artırmak, bir ölçüdür. Kendinize şu soruyu sorun, hedefime ulaştığımı nasıl bileceğim? Eğer buna cevap veremiyorsanız, hedefiniz ölçülebilir değildir.

Yapılabilir: Açıklaması kolay bir özellik ancak pratiğe dökmesi sıkıntılı olabiliyor. Koyduğunuz tüm hedeflere ulaşabilmek istersiniz ve ulaşamazsanız bu sizi çekingenleştirecektir. Eğer 350 kg. ile deadlift yapıyorsanız, deadlift ağırlığına 2 ayda 20 kg. eklemeyi hedeflemek pek de yapılabilir olmaz. Hedefinizi yüksek tutmalısınız ama çok da yüksek değil. İşte bu noktada bir antrenör ya da akıl hocasına sahip olmak yardımcı olacaktır. Profesyoneller gerçeklik zeminine daha yakındır.

Mantıklı: Hedefleriniz bir araya geldiğinde mantıklı bir bütünü oluşturmalıdır. Örneğin, uzun vadede 350 kg. deadlift yapma hedefiniz var ise kısa süreli hedefleriniz bu amaca hizmet etmelidir.

Zaman Kısıtlamalı: Hedeflerinizin zaman bileşeni de olmalıdır. Örneğin, 350 kg. deadlift yapma hedefi spesifik ve ölçülebilirdir. Ancak ne zaman için olduğu belli değildir. “Mayıs ayında 350 kg. deadlift yapacağım”, zaman kısıtlamalı bir hedeftir.
Klişe bir söylem olacak ama hedefleriniz akıllı olmalıdır. Bu kriterlere uymayan hedef koyan insanlar, spor salonunda her gün gördüğünüz ama asla gelişim kaydedemeyen insanlardır.

Hazırlayan: Noah Bryant

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!