Fit HubBeslenmeSu Tutulmasını Önleyerek Karın Kası Çıkarın

Su Tutulmasını Önleyerek Karın Kası Çıkarın

Vücudunuzun tuttuğu su yüzünden, karın kası potansiyelinizin ölmesine izin vermeyin…

Six-Pack’lerinizi Açığa Çıkarın!

Sıkı çalıştınız, karın antrenmanlarının canına okudunuz ve beslenme düzeninize sadık kalarak vücut yağından kurtulmaya çalışıyorsunuz. Arkadaşlarınızla yapacağınız, gece geç saatteki atıştırmalardan uzak durdunuz ama yine de karın kaslarınızı çıkartamadınız. Peki neden? Bunun sebebi vücudunuzun su tutması olabilir. Evet, cildinizin altındaki hücrelerde sıvı depolanır, bu da cildinizin yumuşak ve şişkin görünmesine neden olur. Bu da kazandığınız onca kası gölgeler.

Vücudunuzun su tutmasında etken birçok faktör vardır; çok fazla sodyum, besin takviyeleri ve hatta susuzluk bunlardan bazılarıdır. Onca emekle yaptığınız karın kaslarınızı ortaya çıkarabilmeniz için doğal yollardan vücutta tutulan suyu azaltmak mümkündür. Yalnız hemen belirtelim: fazla suyu boşaltarak kaslarınızın ortaya çıkması için düşük vücut yağına sahip olmalısınız. Henüz bu kategoride değilseniz, su tutulmasını bahane etmeden önce yağlarınızdan kurtulmalısınız. İşte size karın kaslarınızı ortaya çıkarmaya yardımcı olacak, su tutma problemine karşı atılabilecek adımlar.

Sodyumu Azaltın
chicken_soup

Yüksek sodyumlu bir diyet yapıyorsanız, vücudunuzun su tutması garantidir diyebiliriz. Ne kadar çok sodyum alırsanız, vücudunuz o kadar çok su tutar. Aldığınız gıdaların üzerindeki ibarelere dikkat edin ve sodyum bakımından zengin gıdalardan kaçının. Bunlar hazır çorba, konserve yiyecekler, donmuş yiyecekler, hazır soslar ve baharatlar olabilir.

Daha Fazla Su İçin

water-workout
Mantık olarak ters gelebilir ancak içtiğiniz su miktarını artırarak su tutulmasını önleyebilirsiniz. Vücudunuzun, hücredeki suyu atabilmesi için suya ihtiyaç vardır. Eğer yeterince su içmiyorsanız, yeterince su alana kadar suyu depolayacaktır. Yeterli miktarda su içerek optimum sıvı miktarını yakalayabilirsiniz.

Yağlarınızdan kurtulup karın kaslarınızı belirginleştirmek istiyorsanız “Adım Adım Karın Kaslarınızı Ortaya Çıkarın” makalesine mutlaka göz atın!

Terleyin
burn-fat-sauna_0
Bildiğiniz gibi, terleme vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasıdır. Eğer vücudunuzda çok fazla su varsa, sıkı çalışın ve çok terleyin. Böylece fazla sudan kurtulursunuz. Ancak bu miktarın su aldığınız an geri geleceğini unutmayın. Bu metod kısa vadede işe yarar. Örneğin bir yarışma yaklaşıyorsa, terleyerek vücudunuzu geçici olarak daha susuz hale getirmenizi sağlar.

Besin Takviyelerinize Dikkat Edin

creatine-with-scoop-hero
İri bir vücuda sahip olmak isteyenler arasında kreatin çok popüler bir besin takviyesidir ve çok da işe yarar. Kreatin kaslara su çeker, bu da protein sentezini artırır. Kreatin alırken, 1-2 kg. civarında sudan kaynaklanan kütle artışı görülür. Eğer daha parçalı görünmek istiyorsanız, kısa süreli olarak kreatine ara verebilirsiniz.

Alkolden Kaçının

water_drink_hydrate
Alkol susuzluğa sebep olur. Bu iyi bir şey gibi gelebilir kulağa. Ancak eğer vücudunuz alkolden dolayı susuz kalırsa, bu sıvı kaybını telafi edebilmek için herhangi bir kaynaktan gelen tüm sıvıları vücutta tutmayı tercih eder. O yüzden en iyisi alkolden uzak durmak ve böylece istediğiniz şekilli vücuda kavuşabilirsiniz, özellikle de bir yarışma öncesi. Alkollü aktiviteleri yarışmadan sonrasına saklamak sizin için daha yararlı olacaktır.

Kuşkonmaz Tüketin
asparagus_0

Az bilinen bir gerçek de kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda harika bir lif, A, C, E ve K vitamini deposudur. Kuşkonmazınızı hazırlarken tuz ya da tuzlu yağlar eklemediğinizden emin olun.

Kızılcık Tüketin
cranberry-juice-diuretic

Kızılcık suyu doğal bir idrar söktürücü olmasının yanında, fazla suyu atmakla kalmaz, vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlar. Fazladan şeker almamak için doğal olarak tüketmeye özen gösterin.

Multi-Vitamin Alın

Stack-Multivitamin
B1 ve B6 vitamini gibi belirli mikro besin maddelerinin eksikliği istenmeyen su kütlesine sebep olabilir. Bir Multi-Vitamin kullanarak, gerekli tüm besin maddelerini alarak vücudunuzun optimum düzeyde çalıştığından emin olun.

Kara Hindiba Kökünü Deneyin

dandelion-tea-root-water-weight-shed-abs
Kara hindiba kökü ürin üretimini artıran ve böylece doğal idrar söktürücü işlevi gören bir bitkidir. Ayrıca kanınızdaki fazla taksinin atar ve karaciğer fonksiyonlarını destekler.

Hazırlayan: Tiffiany Moore

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!