Fit HubYaşamGün İçinde Enerjinizi Artıracak Tüyolar

Gün İçinde Enerjinizi Artıracak Tüyolar

Sabah saatlerinde her işin üstesinden kolaylıkla gelmemizi sağlayan enerjimizi, öğleden sonra muhafaza etmek genellikle pek kolay olmuyor. Yoğun bir gün ile karşı karşıya kaldığımızda, toplantıdan toplantıya koşarken ya da rutinlerimizi tamamlamaya çalışırken daha fazla enerjiye ihtiyacımız olabiliyor. Yapabileceğiniz basit birkaç değişiklik sayesinde siz de gün içinde enerjinizi artırabilirsiniz!

Beslenmenizi Düzenleyin

Günlük koşuşturmacada yetersiz beslenmenize sebep olacak yiyecekleri tercih etmek; yorgunluğa, düşük enerji seviyelerine, zihinsel etkinliğin ve net düşünme yeteneğinin azalmasına yol açabilir. Eğer gün içerisinde enerjinizi artıracak besinler tüketirseniz; enerji artışını sağlayabilir, aynı zamanda vücudunuzu gün boyunca sağlıklı ve uyanık tutmak için gerekli besin değerlerine de sahip olabilirsiniz. Badem, ceviz, Antep fıstığı, kaju, fındık, ceviz, yumurta, yulaf ezmesi, hurma, mercimek ve avokado gibi besinler tüketerek enerjinizi destekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk, Stres ve Enerji için Besin Önerileri

Şekerleme veya Yürüyüş Yapın

Öğle yemeği sonrası kısa bir uyku olarak tanımlanan siestanın, birçok kültürde popüler olmasının elbette bir nedeni var. Öğle arasında 20 dakikalık bir şekerleme yapmak kendinizi yeniden şarj olmuş gibi hissetmenize yardımcı olabilir. Ofiste çalıştığınız için şekerleme yapacak bir yer bulamıyorsanız; 10-15 dakikalık bir yürüyüş de size aynı derecede iyi gelebilir. Sadece, daha enerjik hissetmek için ağırlık hissini atlatmanız gerekir ve siesta ya da yürüyüş bunu yapmanın en etkili yollarıdır.

Yeterli Miktarda Su İçin

Su tüketimi ve enerjinin sürdürülebilirliği arasında sıkı bir bağ bulunduğu biliniyor. Gün boyunca yeterli miktarlarda su tüketmek, kasların su kaybetmesini önüne geçerek yorgunluk ve bitkinlik hissini de engelleyebilir. Gün içinde enerjinizin azaldığını hissettiğinizde su içerek enerjinizin yerine gelmesine ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: İçme Suyunuza Ekleyebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Kendinizi Müziğin Büyüsüne Bırakın

Her insanın çok sevdiği bir müzik türü ve sanatçı vardır. Kendinizi enerjisiz hissettiğiniz anlarda neşeli bir şarkı açmak bir anda tüm modunuzu değiştirebilir. Üstelik, şarkı dinlemek için yeterli enerjiniz olmadığı zamanlarda bile sizi mutlu eden melodileri hayatınıza dahil edebilirsiniz. Gün içerisinde size yardımcı olması için modunuzu yükseltecek bir müzik listesi oluşturabilirsiniz.

Tutkularınızın Peşinden Gidin

Araştırmalar, bir amaca sahip olmanın motive kalmayı kolaylaştıracağını söylüyor. Buradaki çözüm; işinizi veya ailenizi destekleyecek bir tutkuya sahip olmanızın yanı sıra sevdiğiniz hobileri yapmak veya gönüllülük gibi hayatta değer verdiğiniz herhangi bir aktivitede yer almak olarak açıklanabilir. Daha fazla amaca sahip olmak ve umut etmek, baş koyduğunuz yolda size enerji verebilir.

Olumlu Düşünün

Olumlu bir bakış açısına sahip olmanın sizi daha enerjik hissettirmesi mümkün. Araştırmacılar, ruh haliniz ile enerji seviyeniz arasında bir bağlantı olduğuna inanıyor. Bu durumda denemekten zarar gelmeyeceğini var sayarsak, olumlu düşünmeyi benimseyebilirsiniz.

Uyanırken Gün Işığına Bakın

Uyanırken gözlerinizi açtığınız o an, sabah enerjinizin ateşlendiği ilk andır. Gün içinde enerjinizi korumak için saat kaçta kalkarsanız kalkın, gözlerinizi bir saat içinde iki ila beş dakika doğal güneş ışığına maruz bırakmaya özen gösterin. Bu şekilde gün ışığı, beyninizin sirkadiyen merkezine uyanmasını söyleyen özel nöroreseptörleri harekete geçirerek daha hızlı uyanmanızı sağlar. Bunu bir kez yapmak olumlu bir zincirleme reaksiyon başlatır: Ertesi sabah daha uyanık hissederek uyanırsınız. Böylece gün içinde daha enerjik hissedebilirsiniz.

Gün içinde enerjinizi korumanıza yardımcı olan multivitamin desteklerini de inceleyebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!