Fit HubBeslenmeUykusuzluk, Stres ve Enerji için Besin Önerileri

Uykusuzluk, Stres ve Enerji için Besin Önerileri

Günlük hayatın karmaşası, iş hayatı ve yaşam tarzı gibi durumlar bazen üzerimizde olumsuz etkiler bırakabilir. Çağın popüler sorunlarının arasında artık uykusuzluk, stres ve yorgunluk gibi enerji seviyelerini etkileyen durumlar yer alıyor ve bu sorunların en az birinden muzdarip olan insan sayısı her geçen gün artıyor. Beslenme tercihleri de bu sorunların ortadan kaldırılmasında rol oynayabiliyor. Siz de uykusuzluk, stres ve yeterli enerji için spesifik besinleri tercih edebilir, beslenme alışkanlıklarınızı bu yönde değiştirerek olumlu etkilerini keşfedebilirsiniz!

Strese İyi Gelen Besinler

Günlük rutinler, yaşam mücadelesi veya kişisel sorunlarımız gibi durumlar bizi strese itebilir. Stres, çoğu bilimsel araştırmanın konusu olmaya hala devam ediyor ve fazla strese maruz kalmak hem psikolojik hem de fiziksel olarak olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

 Stres ile savaşan besinlerin arasında ise şunlar yer alıyor:

Tahin

Tahin, mükemmel bir triptofanın kaynağı olan susam tohumlarından yapılan zengin bir besin olarak açıklanabilir. Triptofan; ruh halimizin düzenlenmesi için hareket eden nörotransmiterlerin daha iyi çalışması için yardımcı olması ile öne çıkıyor. Yüksek triptofanlı bir diyet, diğer diyetlere kıyasla daha iyi bir ruh haline, azalan kaygı ve depresyon semptomlarına yardımcı olabilir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, ruh halinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok etkiye sahip olmasıyla biliniyor. Bu meyveler, güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip olan flavonoid antioksidanlar açısından zengin olmasıyla ön plana çıkıyor. Bu özelliği ise strese bağlı iltihaplanmanın azaltılmasına ve strese bağlı hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak bazı araştırmalar; yaban mersini gibi flavonoid açısından zengin yiyeceklerin depresyona karşı koruma sağlayabileceğini ve ruh halinizi iyileştirebileceğini söylüyor.

Brokoli

Brokoli gibi turpgiller ailesine ait sebzeler, depresyon semptomlarıyla mücadele ettiği kanıtlanmış bazı besin maddelerini içeriyor. Bu bileşenler arasında magnezyum, C vitamini ve folat gibi bileşenlerin stres yönetiminde önemli bir role sahip olduğunu söylemek mümkün. Ek olarak brokoli, sülforafan açısından da zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu bileşen ise sakinleştirici ve antidepresan etkiler sunabiliyor.

Nohut

Nohut; magnezyum, potasyum, B vitaminleri, çinko, selenyum, manganez ve bakır gibi stresle savaşan vitamin ve minerallerle dolu olmasıyla tercih ediliyor. Zengin içeriği sayesinde ihtiyaç duyulan ruh hali düzenleyici nörotransmiterlerin üretilmesi için de bize yardımcı olabiliyor. Bunlara ek olarak bu lezzetli baklagil, triptofan açısından da zengin olmasıyla öne çıkıyor.

Günlük beslenmenizi destekleyecek multivitamin takviyeleri için tıklayın.

Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler

Yoğun iş hayatı, tercih edilen yanlış yaşam biçimleri veya stres gibi durumlar, uykusuzluğa yol açabiliyor. Uykusuzluk, günümüzde yaygın olan bir durum olarak biliniyor ve çözüm olarak melatonin içeren takviyeler tercih edilebiliyor. Ayrıca, takviyelerin yanı sıra bazı besinleri tüketerek de uyku düzeninizin tekrar normalleşmesine yardımcı olabilirsiniz:

Papatya Çayı

Papatya, antik çağlardan beri doğal bir stres azaltıcı olarak biliniyor. Çalışmalar; papatya çayının ve özünün, dinlendirici bir uykuyu teşvik edebileceğinden ve kaygı semptomlarını azaltabileceğinden de bahsediyor. Dahası, depresyonun etkilerinin azaltılmasına da yardımcı olabiliyor.

Süt Ürünleri

Çocukluğumuzda yatmadan evvel içirilen süt, aslında çok iyi bir triptofan kaynağı. Süt ve süt ürünleri; kolay ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek triptofan ve melatonin içermesiyle uyku sorunu yaşayan kişilerce tüketilmeye devam ediyor.

Marul

Uykusuzluk ile savaşan besinlerden biri olmasıyla şaşırtan marul, aslında içerisinde laktamaz barındıran nadir besinlerden biri. Laktamaz ise kasların gelişmesine yardımcı olan bir bileşen olarak açıklanabilir. Akşam saatlerinde tüketeceğiniz marul, bu etkisiyle uykuya geçişi de kolaylaştırarak uyku düzeninizin oturmasına yardımcı olabilir.

Ceviz

İçerdiği melatonin bileşeni uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduğu için ceviz de uykusuzluk sorununa iyi gelebiliyor. Uykudan önce yiyeceğiniz bir avuç ceviz ile uyku döngünüzün düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Uykusuzluk için geliştirilen melatonin takviyelerine de göz atabilirsiniz.

Enerji Seviyelerini Artıracak Besinler

Enerji eksikliği, günlük rutinlerin bile gerçekleştirilmesini zorlaştıran bir durum olarak ortaya çıkabilir. Enerji eksikliğine neden olan birçok sebep olabileceği gibi, enerjiyi artıran ve enerji üretim mekanizmasına olumlu etkileri olan besinler de bulunuyor. Enerji seviyelerini artımaya yardım edecek besinlerin arasında şunlar bulunuyor:

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin temelini oluşturan zeytinyağı, hafızayı ve öğrenme yeteneğini korumaya yardımcı olabilen bileşenleriyle ön çıkıyor. Zeytinyağının bu etkilerinin; bağışıklığı artırdığı bilinen E vitaminden ve vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan diğer antioksidanlardan geldiği düşünülüyor. Bu özelliği ise; belirli sebeplerle oluşan iltihabın azaltılmasına ve bu sayede vücudun yorgunlukla savaşmasına yardımcı oluyor.

Avokado

Söz konusu enerji olduğunda avokado, tek başına mucizeler yaratmasıyla öne çıkıyor. Avokado;

gün boyunca sürekli enerji sağlayacak olan tekli doymamış sağlıklı yağlar içeriyor ve lezzeti sayesinde gün içinde rahatlıkla tüketilebiliyor. Ayrıca kan akışını iyileştirdiği bilinen magnezyum ve potasyum açısından da zengin olan avokado, bunların dışında gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz birçok vitamin ve minerale de sahip.

Yulaf

Popüler besinlerin arasında yer alan yulaf, doyuruculuğu ve kilo vermeye yardımcı olan özellikleriyle çoğu beslenme listesinde bulunabiliyor. Yulaf artık sadece kahvaltıda değil, günün her öğününde farklı tariflerde karşılaşabildiğimiz lif kaynağı bir besin olarak öne çıkıyor. Yulaf, içerdiği yararlı bileşenler sayesinde gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size sağlayabilir. Süt, biraz bal ve biraz karışık meyveler gibi içine koyduğunuz tamamlayıcılara da iyice dikkat ederek sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz ve enerjinizi artırabilirsiniz.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Vitamin ve mineralle dolu olan yeşil yapraklı sebzeler, enerji düşüklüğü ve yorgunlukla mücadelede etkili olabilir! Ispanak, lahana ve karalahana gibi yeşilliklerin çoğu yüksek düzeyde C vitamini ve bir miktar demir içerdiğinden, yaygın bir yorgunluk nedeni olan demir eksikliğinin sebep olduğu yorgunluk semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Enerji mekanizmasına etki eden takviyeler için tıklayın.

Yukarıdaki seçenekler, özellikleri ile öne çıksa da uykusuzluk, yorgunluk veya stres günlük hayatınızı etkileyecek biçime geldiğinde; öncelikle bir uzmana danışmanız ve profesyonel yardım almanız önerilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!