Fit HubBeslenmeAntrenmandan Önce Hangi Gıdalar Tüketilmemeli?

Antrenmandan Önce Hangi Gıdalar Tüketilmemeli?

Antrenman seansından en iyi şekilde yararlanmanız için ihtiyacınız olan yakıtı almanız gerekiyor. Ancak kötü planlanmış bir yemek seçimi antrenman sürecini baltalayabiliyor.

Egzersiz yaparken çalışan kaslara büyük miktarda kan pompalanıyor. Sonuç olarak, egzersiz sırasında mideye giden kan akışı azalıyor. Bu nedenle midenizin olması gerekenden daha fazla çalışması, mide sorunlarına yol açabiliyor.

İşte, bazı insanlara antrenmandan önce yediklerinde rahatsızlık veren yiyecekler ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi yan etki olmaksızın sağlayabilecek alternatifler!

Bol Lifli Gıdalar

Antrenmandan önce fasulye gibi lif açısından zengin herhangi bir yiyecek) tüketmek ise şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Fasulye, lif ve protein kaynağı bir gıdadır. Ancak sindirilemeyen bir karbonhidrat olan rafinoz da içerir. Antrenmandan önce fasulye veya diğer lifli yiyeceklerden başka seçeneğiniz yoksa, porsiyon boyutunu küçük tutabilir ve egzersize başlamadan önce en az 30 dakika bekleyebilirsiniz.

Alternatif: Bir dilim kepekli ekmek üzerine muz dilimleri ekleyebilir ve üzerine tarçın ekleyebilirsiniz. Bu antrenmanınız boyunca enerji sağlamak için iyi bir kompleks karbonhidrat karışımı içerir. Muz vücuda potasyum sağlarken tarçın da kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz Öncesi Beslenme

Süt Ürünleri

Belirli bir yiyeceğe karşı hassasiyetiniz var ise özellikle antrenmandan önce bu yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Laktoz hassasiyetiniz varsa bağırsak kramplarına yol açabilecekleri için süt ve yumuşak peynirler gibi laktoz ağırlıklı süt ürünlerinden uzak durabilirsiniz. Sert peynirler, yoğurt, kefir ve laktozsuz süt, düşük laktozlu beslenmeye ihtiyaç duyanlar için lezzetli süt ürünleri seçenekleridir.

Alternatif: Elma, badem ezmesi ve kuru üzüm karışımını deneyebilirsiniz. Bu üçlü, yüksek miktarda karbonhidrat, orta miktarda protein, az miktarda ise yağ ve lif içerir.  Bir elmayı dilimleyin ve üzerine bir (veya iki) yemek kaşığı badem ezmesi sürün. Ardından, enerji dokunuşu eklemek için doğal şeker görevi gören kuru üzümleri üzerine serpin.

Rafine Şeker

Antrenmandan önce sisteminizde yetersiz miktarda şeker ve karbonhidrat olması, özellikle egzersiz yaparken uyuşukluğa ve yorgunluğa neden olabilir, ancak şekerin kaynağına dikkat etmelisiniz ve her zaman olduğu gibi rafine şekerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Karbonhidrat açısından zengin besinlerde bulunan glikozu veya meyve ve sebzelerde bulunan fruktozu tercih edebilirsiniz; vücudunuz bu şeker türlerini çok daha etkin ve verimli kullanır.

Alternatif: Yulaf ezmesi ve taze meyve, spor salonuna gitmeden önce yiyebileceğiniz harika bir atıştırmalıktır. Bu lezzetli yemek hem karmaşık hem de basit karbonhidratlardan oluşur. Yulaf ezmesi egzersiziniz için enerji sağlarken, taze meyve tatlı bir dokunuş katar.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler damak zevkinize hitap etse de birkaç nedenden dolayı egzersizden önce tüketmek iyi olmayabiliyor. Örneğin baharatlı yiyecekler; hazımsızlığa veya mide yanmasına neden olabiliyor veya efor miktarınızı etkileyebilecek kramplara yol açabiliyor.

Alternatif: Eğer antrenmandan önce en az bir saatiniz varsa, gerekli karbonhidratları almak için meyveli bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Bir ölçek çikolatalı whey proteini, bir adet muz, bir bardak su, bir avuç ıspanak ve bir çorba kaşığı fıstık ezmesini blender’dan geçirin.

İlginizi Çekebilir: Antrenman Sonrasına Özel Smoothie Tarifleri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!