Fit HubEğlenceGeçmiş Zamanların En Popüler Fitness Akımları

Geçmiş Zamanların En Popüler Fitness Akımları

Gençliğinize ve hatta çocukluğunuza dönmeye hazır mısınız? O kadar eskileri bilmiyor olabilirsiniz, evet. O halde, babanız veya annenizin yaptığı egzersizleri hiç merak ettiniz mi?

Egzersizlere dair trendler yıllardır değişmekte. Her sen yeni bir dünya adeta ve emin olun doğduğunuz senelerde ortaya çıkan bazı trendleri gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız.

Mesela, en son ne zaman spor yapmak için bir kasete ihtiyaç duydunuz? Oysa eskiler duyuyordu! Tüm bu trendler size biraz old school görünse de zamanında oldukça popülerdiler ve belli ki işe de yarıyorlardı. Günümüze kadar geçen sürede insanların spora bakış açısı oldukça değişti ve dünyada popüler olmayı başaran yeni yeni kişiler ve yeni yeni tarzlar ortaya çıktı. Gerçi hala daha çıkmaya devam ediyor…

Şimdilik biz, geleceğin bizim hakkımızda ne diyeceğini söylemeyi bir kenara bırakalım ve biz eskiler hakkında konuşmaya başlayalım.

1979 – Paten

70’li yılların sonunda paten çoğu insan için bi tutku haline gelmişti. Olivia Newton John, 1979’da patenlerini giyerek People dergisinin kapağını süsledi ve derginin o sayısı, Cher, JFK Jr., Andy Warhol ve Billie Jean King gibi yıldızlar arasında patenin ne kadar popüler olduğundan bahsediliyordu.

1980 – Total Gym

1980’e geldiğimizde Chuck Norris ve Christie Brinkley’nin gece geç saatlerde sunduğu ve ürün tanıtımı yaptıkları bir programa Total Gym adında bir ürün getirilmesiyle işin şekli değişti. Vücut şekillendirme tutkunlarını heyecanlandıran bu fonksiyonel egzersiz makinesi giderek popüleritesini artırdı evlerin olmazsa olmazı haline geldi.

1981 – Denise Austin

Fitness dehası Deniz Austin, 1981 yılında Jack LaLanne’in şovuna çıktıktan hemen sonra kendi televizyon programını yapmaya başladı. Aerobik yaparak zayıflamayı ve güçlü karın kasları vadeden yıldız, birbirinden işlevsel egzersiz videoları yayınlayarak tüm dünyada popüler hale geldi.

1982 – Jane Fonda

Aktris Jane Fonda 24 Nisan 1982’de ilk egzersiz videosunu yayınlayarak farklı bir fitness hareketi başlattı. “Workout” isimli videosu en çok izlenen videolardan biri oldu ve bunun yanında neon taytlar, ter bantları ve tozluklarıyle fitness moda dünyasında büyük bir etki yarattı.

1983 – 20 Minute Workout

20 Minute Workout isimli bu televizyon şovu 1982’de başladı ve 1984’e kadar yayınlandı. LA Times’a göre televizyonun en başarılı aerobik şovu olmayı başarmış bir yapım. Evde yapılan kaset izlenerek yapılan antrenmanları daha kolay erişilebilir hale getirerek oldukça popüler hale geldi.

1984 – Racquetball

Birçok kişiye göre bu spor 80’lerin en eğlenceli ve en keyif verici sporlarından biridir. Popülerliğini yitirmeden önceki 10 yıllık sürede binlerce insanın spor rutininin bir parçası olmayı başardı.

1985 – Jazzercise

Judi Sheppard Missett tarafından başlatılan bu dansa dayalı egzersizler, kısa süre zarfında tüm dünyada en hızlı büyüyen aktivitelerden biri haline geldi. Dansın aslında en etkili egzersizlerden biri olduğu fikri 80’lerde oldukça popülerdi aslında

1986 – Bowflex

Tüm vücut için etkili olan egzersiz makinesi Bowflex’in piyasaya sürülmesi, insanlara birbirinden farklı ekipmanlara ihtiyaç duymadan diledikleri hareketi yapma şansı verdi. Spor salonlarını eve taşıyan bu alete belki de hiç yabancı değilsiniz.

1987 – Buns of Steel

1987’de Buns of Steel ismiyle yayınlanan egzersiz videosundaki hareketler çok kısa bir süre içerisinde özellikle kalçalarını şekillendirmek isteyenler arasında popüler olmuştu. Clueless filminde de karşımıza çıkan bu egzersiz videosu hala adından sıkça söz ettirmektedir.

1988 – Richard Simmons

Aerobik tarihinin en efsanevi isimlerinden biri Richard Simmons, en çok satan Sweatin to the Oldies ile bir hit haline geldi ve fitness dünyasını salladı.  

1989 – Fitness Break With Jake And Step Aerobics

İlk kez CNN’de yayınlanan ve Jake Steinfeld tarafından sunulan Fitness Break With Jake And Step Aerobics isimli program, spor salonlarında zaten popüler olan aerobik egzersizlerini biraz daha zorlaştırarak fitness ve aerobik hayatına yeni bir yön kazandırdı. Hareketlerin yanında Jake Steinfeld’in dost canlısı kişiliği ve ekibindeki kadınlar da zamanla bu ilginin odağı oldu.  

1990 – Thighmaster

1990’a geldiğimizde Suzanne Somer uyluk kaslarını çalıştıran ve o bölgedeki yağları yakımını vadeden  Thighmaster isimli bir aleti piyasaya sürdü. Reklamları her yerde yayınlandı ve incecik bacakların hayalini kuran birçok kişi sayesinde bu alet o yıl oldukça fazla satıldı.

1991 – The Gazelle Elliptical

The Gazelle Elliptical bu alet 90’ların başında televizyonda yayınlanan reklamlarıyla adeta ününe ün kattı. Tony Little’ın üzerinde süzülerek reklamını yaptığı bu alet gün geçmeden evlerdeki yerini aldı.  

1992 – Curves

1992’de sadece kadınlara özel olarak olarak açılan spor salonları çok kısa bir sürede büyük başarı yakaladı. Vücut geliştiricilerin arasında egzersiz yapmak istemeyen ve sporla pek alakası olmayan binlerce kadına bu spor salonları büyük motivasyona sebep oldu.

1993 – NordicTrack

1993 yılında piyasaya sürülen NordicTrack birçok fitness tutkunun vazgeçilmezi oldu. Birden fazla ekipmanı bir arada kullanılmasına olanak sağlayan alet uzun süre popüleritesini yitirmedi ve günümüzde hala birçok farklı modeliyle sporculara keyifli antrenman imkanı sunuyor.

1994 – Spinning

Bu isme yabancı olmadığınızı düşünüyoruz. Zira yakın tarihe geldik. İlk kez 1994 yılında Johnny Goldberg tarafından geliştirilen bu egzersiz zamanla kitlesini artırdı ve dünyanın birçok yerinde spinning antrenmanlarına özel spor salonu açılmasını sağladı. 20 yılı aşkın süredir devam eden bu akım çığ gibi büyümeye devam ediyor.

1995 – Ab Roller

Egzersizleri kolay hale getirmek için özel olarak tasarlanan Ab Roller ilk kez 1994’te çıktı..Jaime Brenkus’un 1995 yılında yayınladığı 8 Minute Abs video serisiyle de popüleritesini giderek artırdı ve günümüze kadar ulaştı. Dünya genelinde sıkı karın kasları elde etmek isteyen sporcuların vazgeçilez dostu olarak kullanılmaya devam ediyor.

1996 – Tae Bo

Eğitmen Billy Blanks 1990’lı yıllara Tae Bo egzersiz videolarıyla damgasını vurdu. Tae Bo, tekvando ve boksun bir kombinasyonu olarak dünya genelinde yayılmaya başladı ve Paula Abdul gibi bazı ünlü isimlerin eğitmenliğini yaparak popüleritesini giderek artırdı.

1997 – Dance cardio

MTV’de yayınlanan ve hiphop şarkılarıyla dans eden sporculardan ilham alınarak yeni bir aerobik akımı adından söz ettirmeye başladı ve dans ederek egzersiz yapan insanlar bir anda popüler hale geldi. Hem eğlenceyi hem sporu bir araya getirilmesi bu egzersize olan ilgiliyi de artırmayı başardı.

1998 – Barry’s Bootcamp

Ünlü antrenör Barry Jay, kardiyo ve ağırlık temelli kuvvet antrenmanına odaklanan bir sınıf yarattı ve Barry’nin Bootcamp fikrini ortaya çıkardı. West Hollywood’da ilk stüdyosunu açmasının hem ardından tüm ülke genelinde bilinirliğini artırdı. Şimdilerde dünyanın her yerinde düzenlenen etkinliklerle tekrar gündeme gelen Barry’s Bootcamp büyük ilgi görmeye devam ediyor.

1999 – Zumba

Veee Zumba.. Bu latin esintili dans temalı egzersiz çılgınlığı Kolombiya’da başladı ve o zamandan günümüze kadar başarılı bir şekilde popüleritesini korudu. Şimdilerde dünya genelindeki tüm kadın ve erkeklerin vazgeçilmez tutkusu olmaya devam ediyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!