Fit HubAntrenmanEvde Yapabileceğiniz En İyi 6 Selülit Önleyici Egzersiz

Evde Yapabileceğiniz En İyi 6 Selülit Önleyici Egzersiz

Selülit çoğu kadının kurtulmak için çabaladığı ama çoğu zaman başarısız olduğu ve pes ettiği bir cilt problemidir. Sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi olmasa da görüntü olarak çoğu kişiyi rahatsız etmektedir. Kadınlarda oldukça yaygın olan selülit zaman zaman erkeklerde de görülmektedir.

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Birçok kadın selülit nasıl geçer sorusuna yanıt aramaya çalışırken çeşit çeşit diyet denemiş, selülit kremi kullanmış, en iyi selülit kremini bulabilmek için uğraşmış durmuştur… Bu durumu oldukça iyi biliyoruz ancak selülit için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem egzersiz yaparak vücudu yağ depolarını yakmaya teşvik etmektir. Bu nedenle sizlere her gün istediğiniz kadar vakit ayırarak evde yapabileceğiniz en iyi 6 selülit önleyici egzersizi paylaşacağız.

En İyi 6 Selülit Egzersizi

Aşağıda size sunduğumuz 6 egzersiz hem yağ yakmanıza hem de kilo vermenize yardımcı olacak egzersiz çeşitleridir. Kardiyovasküler egzersizlerin kilo vermenize yardımcı olacağını, ağırlık egzersizlerinin ise yağsız kas kütlesi kazanırken vücudunuzun selülit toplayan bölgelerini toparlamaya yardımcı olacağını hatırlatalım. Bu sebeple bütün egzersizlerin ayrı ayrı öneminin olduğunu da söylemiş oluyoruz. Kağıtları kalemleri hazırladıysanız aşağıda size yardımcı olabilecek selülit egzersizlerini sıralıyoruz: (1)

1. Kardiyo Egzersizleri

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Metabolizmanızın hızlanmasına ve kilo vermenize yardımcı olacak aerobik egzersizlerin bazıları:

Bu tür egzersizler büyük kas gruplarınızı çalıştırır, kan dolaşımınızı hızlandırır ve kaslarınızın glikozu enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Cleveland Clinic’e göre aerobik egzersizler kardiyovasküler kondüsyonunuzu ve kilo kaybınızı arttırır. The American Heart Association, her gün 30 dakikalık orta seviyede aerobik egzersiz yapılmasını tavsiye etmektedir.

Spor yaparken selülitlerinizden kurtulmanıza destek olacak, sporcu beslenmesine de önem vermeniz gerekir. Yağ yakıcı beslenmeye yardımcı takviyeleri burada inceleyebilirsiniz.

2. Squat

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Kardiyovasküler egzersizlere ek olarak güç çalışmaları selülitli bölgeleri hedef alarak bu bölgelerde selülit oranının azalmasına ve oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Squat alt vücudu hedef alan, kalça, üst bacak ve karın bölgesini yoğun bir şekilde çalıştıran bu bölgelerde yağsız kas kütlesinin oluşumunu sağlayan harika bir egzersizdir. Büyük ve çoklu kas gruplarını çalıştırması kan dolaşımının arttırılmasına ve daha fazla yağ yakılmasına yardımcı olur.

Pilates yapmak istiyor ama nasıl ve hangi hareketler ile başlayacağınızı bilmiyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin Evde Yapılacak Pilates Hareketleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Squat Nasıl Yapılır?

Bu hareketi dumbbel ya da kettlebell kullanarak da yapabilirsiniz. Ağırlıklı ya da ağırlıksız bir şekilde bacaklarınızı kalça genişliğinde açarak ayakta başlangıç pozisyonunuzu alın. Yavaşça dizlerinizi bükerken kalçanızı geriye doğru vererek yere çömelin. Dizlerinizin ayak parmak uçlarınızın önüne geçmemesine dikkat edin. Hareketi uygularken sırtınız dik ve karnınız içeride olmalı. Burada 5 saniye kadar kalıp tekrar ayağa kalkın. Hareketi 3 set 12 tekrar olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

3. Lunge

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Lunge, squat gibi vücudunuza form kazandıracak yağsız kas kütlesi ile daha sıkı bacaklara sahip olmanızı sağlayacak bir güç egzersizidir. Bu hareketi de ellerinize birer dumbbell alarak yapabilirsiniz.

Lunge Nasıl Yapılır?

Bir ayağınız önde diğer ayağınız geride olacak şekilde iki dizinizi de 90 derece bükerek harekete başlayın. Sırtınız dik, karnınız içeride ve bacak kaslarınız sıkı olmalı. Bu pozisyonu 5 saniye koruyup daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Her iki bacak için 3’er set 12 tekrar yapın.

Lunge egzersizindeki hatalarınızı düzeltmek için “Lunge Egzersizinde Yaptığınız 3 Büyük Hata” yazısını okuyabilirsiniz.

4. Glute Bridge

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Eğer kalça bölgenizde selülit oluşumu varsa glute bridge egzersizi sizin için en iyi egzersizlerden biridir. Bacaklarınızın ve kalçalarının güçlenip sıkılaşmasına yardımcı olur.

Glute Bridge Nasıl Yapılır?

Sırt üstü yere uzanın dizlerinizden bacaklarınızı kırarak ayaklarınızı kalçalarınıza doğru yaklaştırın. Kollarınızı iki yanınıza kalçanıza doğru yere koyun. Karın kaslarınızdan karnınızı içe alarak bel boşluğunuzu doldurun ve kalçalarınızla karnınızı yukarı doğru kaldırın. Burada 5 saniye kadar durup yavaşça kalçalarınızı yere indirin. Hareketi 15 tekrar 3 set olarak uygulayın.

5. Step-Up

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Selülitli bölgelerinizi hedef alacak bir başka egzersiz set-up egzersizidir.

Step-Up Nasıl Yapılır?

Kilonuzu destekleyebilecek bir bank, step tahtası ya da basamak bulun. İki elnize de birer adet dumbbell alarak sol bacağınızdan başlayarak basamağın üzerine çıkın. Her iki ayağınız da bankta olduktan sonra geri inin. Bu sefer sol bacağınız ile basamağa çın. 3 set 12 tekrar ile hareket tamamlayın.

6. Foam Rolling

evde-en-iyi-selulit-egzersizleri

Selülitin azalmasına yardımcı olacak ve daha az gözükmesini sağlayacak en önemli etmen kan dolaşımının arttırılmasıdır. Bu sebeple foam Rolling size en çok yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir.

Foam Rolling Nasıl Yapılır?

Yere oturun ve bacaklarınızı ileri uzatın. Bir foam roller alarak kalf kaslarınızın altına yerleştirin ve kalçalarınızın altına gelene kadar foam rollerı ileri geri yuvarlayın.

Selülitlerden şikayetçiyseniz “Selülitlerden Kurtulmak İsteyenlerin İşine Yarayabilecek Yiyecekler” yazısına göz atabilirsiniz.

Fit in Class ile Evde Online Egzersiz Yaparak Selüliti Önleyin!

Fit in Class ile Zoom üzerinden farklı spor hocalarının yoga, pilates, kick boks ve daha birçok grup derslerine online olarak katılabilir, böylece selülitleri önleyebilir veya selülitlerinizden kurtulabilirsiniz . 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!