Fit HubSağlıkVajinismus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen kasların istemsiz ve ısrarlı bir şekilde kasılması ile oluşan durumdur. Vajinismus sebebiyle pelvik kaslarının kontrol edilemeden kasılması ve gevşeyememesi, cinsel birlikteliğin oluşamamasına ya da ağrılı bir cinsel birleşmenin yaşanmasına sebep olur.

Birçok kadın vajinismus problemi ile karşılaşıyor olsa da bu durumu konuşmaktan çekindiği için vajinismusun toplumun ne kadarını olumsuz etkilediği tam olarak belirlenememektedir.  Vajinismus tedavisi olan ve tamamen geçebilen bir hastalıktır. Vajinismus hakkında aklınıza takılmış olabilecek tüm soruları yanıtlamak için bir rehber hazırladık.

Vajinismus Nedir?

Bir çeşit cinsel ağrı bozukluğu olan vajinismus hastalığı, kadınların yaşadığı bir problemdir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında görülebileceği gibi bazı kadınlar jinekolojik muayene esnasında veya tampon kullanırken de bu sorun ile karşı karşıya kalabilmektedir. (1)

vajinismus-nedir-tedavisi-nasildir

Pelvik kaslarında spazm olması ve bu kasılmanın cinsel birliktelik sırasında açılamaması cinsel ilişkiyi engellemektedir. Vajinismus cinsel isteğin azalmasına sebep olmaz ancak cinsel birlikteliğin yaşanmasını engel olabilir. Bu sebeple partneri ile birlikte olmak isteyen kadınlarda bile vajinismus problemi görülebilmektedir.

Kadının cinsellik eğitimi, cinsel geçmişi, yaşamış olduğu travmalar ya da kürtaj gibi sebepler vajinismusun altında yatan sebepler olabilir. Bunlar cinsel ilişki sırasında vajinanın bilinçdışı ve istemsizce kasılmasına neden olur.

İki çeşit vajinismus problemi yaşanmaktadır. Bunlar;

Primer Vajinismus: Daha önce hiçbir cinsel birlikteliğin yaşanmadığı vajinismus problemleri.

Sekonder Vajinismus: Daha önce ağrısız cinsel ilişki yaşanmış olsa dahi daha sonradan cinsel birlikteliğin farklı sebeplere bağlı olarak (jinekolojik ameliyatlar ve travma gibi) yaşanamadığı vajinismus problemleri.

Burada vajinismus ile karıştırılan başka bir cinsel ağrı bozukluğuna değinmeliyiz. Disparoni adı verilen ağrılı cinsel ilişki kadınlarda sık görülen başka bir rahatsızlıktır. Ancak disparoninin ana sebebi kist, pelvik inflamatuar hastalık (rahimde enfeksiyon) ya da vajinal atrofidir. Bu sebeple disparoni vajinismus ile karıştırılmamalıdır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus kendini istem dışı kasılan pelvik kasları ile belli eder. Bu kasılma cinsel birleşmeyi imkansız hâle getirebilir ya da zorlaştırabilir. Eğer vajinismusunuz var ise bu kasılmaları kontrol edemezsiniz.

vajinismus-nedir-tedavisi-nasildir

Vajinismusa ek olan bazı belirtiler vajinal penetrasyon korkusu ve buna bağlı düşen cinsel istektir. Vajinismusu olan bazı kadınlar vajinada yanma ve acıdan da bahsetmektedir.

Çoğu zaman tanı konulurken jinekolojik muayene esnasında doktorlar, vajinismusu olan kadınlarda bir anomali ile karşılaşmazlar. Birçok kadın vajinal muayene esnasında da vajinismus problemini yaşayabilmektedir. Eğer muayene olmaktan çekiniyor ancak vajinismus problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız bu çekincenizi ve korkunuzu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Doktorunuz sizi rahatsız etmeden vajinanızda herhangi bir kistik durumun, yaranın ya da enfeksiyonun olup olmadığına bakacaktır. Eğer başka bir semptom belirlenmezse vajinismus yaşıyor olabilirsiniz ve bu tedavisi olan bir hastalıktır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel işlev ve cinsel ağrı bozukluklarından biri olan ve hem kadınları hem de partnerlerini olumsuz etkileyen vajinismus çeşitli tedavi yöntemleri ile tamamen geçebilen bir hastalıktır. Vajinismus ilaç ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilmez.

Vajinismus tedavilerinden bazıları:

1. Psikoterapi Yöntemleri:

Psikiyatr ya da psikolog eşliğinde tek ya da çift olarak alabileceğiniz cinsel terapilerdir. Burada yaşanılan ağrılı cinsel deneyim uzman ile paylaşılır. Kadının cinsel geçmişi ve cinsel eğitimi incelenir. Cinsel hayatın konuşulmaya çekinilen yönleri ele alınarak sorunun kaynağı saptanır ve uzmanın yönlendirmesi ile tedavi tamamlanır.

2. Kegel Egzersizleri:

Pelvik kaslarının kontrolünün daha iyi öğrenilebilmesi ve daha kolay sağlanabilmesi için uygulanan egzersizlerdir. Pelvik taban kaslarını kontrol edilerek, mesane, rahim ve vajinanın kontrolü sağlanır. Bu egzersizler tuvalette kolayca tekrarlanabilir.

İdrarınızı yaparken farkında olmadığınız pelvik taban kaslarını kasıp bırakarak uygulayabileceğiniz bir egzersiz çeşidi vardır. Bunun için:

  • İdrarınızı boşaltın.
  • Pelvik kaslarınızı kasın ve bu şekilde 10 saniye bekleyin.
  • Pelvik kaslarınızı gevşetin ve bu şekilde 10 saniye bekleyin.
  • Tekrar kaslarınızı kasın.

Gün içerisinde bu döngüyü 3 defa 10’ar kere uygulayın. Pelvik kaslarınızı daha iyi kontrol edebilmek için bu kaslarınızı kullanırken kalça ve karın kaslarınızdan destek almayın.

Daha fazla kegel egzersizini öğrenebilmek için Pelvik Kaslarını Güçlendiren Kegel Egzersizleri yazımızı okuyabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!